Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Tom 10 KFP podaje:
"W Polsce znany z nielicznych miejscowości w różnych częściach kraju, na niżu na ogół rzadko i sporadycznie spotykany, liczniejszy w reglach tatrzańskich. Występuje głównie w górach i ich przedgórzach, z niżu północnoeuropejskiego jest notowany z nielicznych rozproszonych stanowisk. Bionomia i wymagania ekologiczne nie są dobrze poznane. Chrząszcze pojawiają się od maja i są poławiane do sierpnia, w wyższych partiach górskich pojedynczo jeszcze we wrześniu i październiku."

Próbowałem odnaleźć ten gatunek w ikonografii prof. Borowca, lecz ani w Cantharis ani w Ancistrynocha go nie ma. Jest natomiast A. violacea. Czy to ten sam gatunek ? I jak zapisać obowiązującą dziś nazwę ?

W każdym razie sfotografowany dzisiaj w Bielsku-Białej, w pierwszej chwili wziąłem go za C. pellucida i już miałem ominąć, lecz ... wydał mi się większy i nieco inny :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Aneta »

W zasadzie zdurniałam trochę, gdy zagłębiłam się w temat domniemanej Ancistronychy, bo:
1. wszystkie możliwe źródła podają, że A. cyanipennis to synonim A. abdominalis, np.:
http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=104284
http://wwwuser.gwdg.de/~nprpic/webrepos ... haabd.html
a to zupełnie inny z wyglądu zwierzak;
2. jedyny Cantharis w połączeniu z ww. nazwą gatunkową to Cordicantharis cyanipennis, którego opis, cytując tę pracę, odpowiada Cordicantharis caspica, gatunkowi opisanemu z Iranu;
3. a dodatkowo na kerbtierze jak byk stoi fota podpisana jako A. cyanipennis. Pytanie zasadnicze - skąd oni to wzięli i co to faktycznie? Czy jest jakiś spec od Cantharidów na sali?

...natomiast na focie to IMO jednak zwykły C. pellucida.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

No to się porobiło... Fotka którą prezentuję została zidentyfikowana jako A. cyanipennis właśnie w serwisie kerbtier.de.
Ich odpowiedź:
"Hi Inja, this should be Ancistronycha cyanipennis, although the blueish shine of the elytra is not visible in this specimen. Regards, Christoph".

Dlatego tak też ją opisałem w swoich zbiorach, natomiast C. pellucida którego fotografowałem wygląda tak: Wszystkie mają czarną część glowy. Ten kłopotliwy cyanipennis ma ją w całości czerwoną. To jedno sprawiło, że go sfotografowałem. I co z tym fantem teraz począć ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Aneta »

GrzegorzGG pisze:Fotka którą prezentuję została zidentyfikowana jako A. cyanipennis właśnie w serwisie kerbtier.de.
Jeśli masz z nimi kontakt, to zapytaj ich może skąd wzięli taki takson, skoro nie ma go w FE.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Mam z nimi kontakt, niechybnie zapytam o tą kwestię. Też zależy mi na wyjaśnieniu tego tematu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

...to wygląda na jakiś bajzel taksonomiczny stworzony w zamierzchłych czasach, a później, przez kogoś prawdopodobnie wyprostowany...
tu :arrow: http://wwwuser.gwdg.de/~nprpic/webrepos ... haabd.html
pisze: Ancistronycha cyannipennis Bach, 1854 (misspelling and misidentification of Cordicantharis
cyanipennis (Faldermann, 1835))
Dalej w KSiB-ie jest:
Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis Faldermann,1835, ze zdjęciem
Ancistronycha violacea (Paykull, 1798)
:arrow: http://coleoptera.ksib.pl/kfp/search.ph ... pl&dds=par
i artefakt bałaganu
Cordicantharis cyanipennis Faldermann, 1835
z opisem z KFP dotyczącym Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis Faldermann,1835
:arrow: http://coleoptera.ksib.pl/search.php?taxonid=31664&l=pl.
Reasumując- opierając się na FE mamy do czynienia z gatunkiem Ancistronycha violacea (Paykull, 1798),a na kerbtier.de nie uwzględniono tej zmiany i używają starej nazwy...tak to rozumiem,w szczegóły nawet nie wnikam :wink: ,ale co do okazu ze zdjęcia, uważam jak Aneta ,że to zwykła pellucida...
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:Reasumując- opierając się na FE mamy do czynienia   z gatunkiem Ancistronycha violacea (Paykull, 1798)
Tyle że wg FE A. cyanipennis zsynonimizowano z abdominalis, nie z violaceą.
a na kerbtier.de nie uwzględniono tej zmiany i używają starej nazwy...tak to rozumiem,w szczegóły nawet nie wnikam  :wink:
Żeby tylko nazwy - ale pod nią mają obrazek ewidentnego Cantharisa. Acz może Grzegorz wydobędzie coś z kerbtierowców ;)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za wyjaśnienia, czekam jeszcze na odpowiedź od zespołu z kerbtier.de. Co do C. pellucida to rozumiem że brak czarnego ubarwienia na głowie jest po prostu formą barwną ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:Tyle że wg FE A. cyanipennis zsynonimizowano z abdominalis, nie z violaceą.
...widocznie tam też mają bajzel :wink: ,popatrz jak to wygląda w KSiB-ie,pomimo bałaganu nawet dla średnio rozgarniętego człowieka(pozdro dla fizyka jądrowego :mrgreen: )jest jasne, co jest synonimem czego...a, że wkręcili w to na FE jeszcze jeden gatunek,cóż, pewnie mieli swoje powody :wink: ,przecież muszą przerabiać te wszystkie rewizje,a wciąż wychodzą nowe...i tak się to kręci....
Aneta pisze:Żeby tylko nazwy - ale pod nią mają obrazek ewidentnego Cantharisa.
...a to ja nie wiem :P ,idę wsadzić biedronkę do goniometru :gl: :mrgreen:
:hi:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Oto odpowiedź z kerbier:

"Hi Grzegorz,

the source of determination is Freude, Harde, Lohse, Volume 6 plus supplement volume 13.
There seem's however quite some chaos in this genus, regarding the validity of the taxons and their synonyms.
Without the original revision of the genus at hand, I would now not be able to really tell which taxons have been synonymized.
Therefore I stick to FHL in this case.

Regards,
Christoph"
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Ponadto znalazłem jeszcze takie coś:
http://www.entomologie-stuttgart.de/ask/node/678

a Christoph przesyła jeszcze screen:
"To make confusion complete, have a look at the currect version (2013) of Entomofauna Germanica (screenshot).
There you have Ancistronychae tigurina, with the synonyms A. violacea and A. cyanipennis."
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

...czyli bałagan jest dalej prostowany,ktoś dogrzebał się do starszej pracy z opisem Ancistronychae tigurina (Dietrich,1857) i teraz do kolejnej rewizji najprawdopodobniej to jest najaktualniejsza nazwa,a na reszcie stronek, widocznie nie podawali synonimiki dla gatunku, czekając ,aż ktoś to ogarnie ;)
Pozdrawiam
Rafał
...albo narobił jeszcze większego bałaganu :-? ...bo przecież i Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis Faldermann,1835i Ancistronycha violacea (Paykull, 1798) były opisane wcześniej...czyli jesteśmy w punkcie wyjścia...chyba jednak nazwa A.violacea (Paykul ,1798) byłaby bardziej na miejscu...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

....jeszcze screen maila od Pawła Jałoszyńskiego, który trochę więcej wyjaśnia :
1. Poza przynależnością do tej samej rodziny Ancistronycha cyanipennis nie ma nic wspólnego z Cordicantharis cyanipennis. To dwa różne gatunki. Ten drugi znany jest wylacznie z Iranu.

2. Ancistronycha cyanipennis Bach, 1854 to młodszy synonim Ancistronycha abdominalis (Fabricius, 1798).

3. Fauna Europea to miejscami jedna wielka pomyłka.

4. Na pierwszej fotce w tym wątku jest Cantharis pellucida, na wszystkich pozostałych na 90% C. livida (margines niepewności ze względu na jakość zdjęć)

pzdr.,
Paweł
i tych oznaczeń Grzegorz na Twoim miejscu bym się trzymał... :wink:
jeszcze synonimika:
jedna wielka pomyłka(Jałoszyński,22.05.23.00)
=bajzel taksonomiczny(Celadyn 22.05.20.52)
=bałagan (23.05.58 minut temu)
:mrgreen:
Oczywiście bałagan i jedna wielka pomyłka, to młodsze synonimy bajzlu taksonomicznego :P
:hi:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za te oznaczenia. Chciałbym jeszcze wiedzieć jak w terenie mając owada w obiektywie rozróżnić oba gatunki? Jest jakiś prosty sposób ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

...pewnie jest jakiś klucz do "omimołków" 8) ,ja nie bardzo się tą rodziną interesuję ,trzeba wejść na stronę PTE,jakieś artykuły kiedyś czytałem dotyczące badań nad tą grupą ,więc pewnie ktoś z czegoś to musiał oznaczać...w spisie literatury pod takim artykułem na pewno jest podane żródło..trzeba sobie znaleźć... :wink:
:hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: Rafał Celadyn »

...od Pawła :wink:
:hi:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis (Ancistronycha) cyanipennis

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję, znalazłem książkę w jednej z internetowych księgarni i za niecałe 25 zł stałem się jej właścicielem. Przyjdzie prawie jak wrócę z Rumunii :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cantharidae”