Aulonothroscus

Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aulonothroscus

Post autor: Dark »

No właśnie, mam małą zagwozdkę z tym delikwentem. Listewek na głowie brak, kolor zupełnie inny niż u A. brevicollis. Ale nie do końca pasuje mi do opisu A. latcollis. No chyba, że coś pomieszałem.

Jeśli ktoś może porównać ze swoimi okazami w kolekcji, będę wdzięczny.
Załączniki
Góra
Góra
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.2 KiB)
Spód
Spód
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.75 KiB)
Czułek
Czułek
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.83 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aulonothroscus

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Darek

A. laticollis jest większy od A. brevicollis. A. laticollis odławiałem tylko w p. Białowieskiej, A. brevicollis także w innych miejscach. Barwą bym się specjalnie nie sugerował. Jeżeli nie ma listewek na czole to pewnie jest to A. laticollis. W naszej części Europy w rachubę wchodzą tylko te dwa gatunki.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Aulonothroscus

Post autor: Dark »

Z tego rozpędu nie dodałem, że też z Puszczy Białowieskiej. Listewek ewidentnie nie ma i jest większy niż A. brevicollis z mojego materiału (choć w granicach dolnego wymiaru, czyli 3mm).

Dziękuję za potwierdzenie i pozdrawiam :)
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Aulonothroscus

Post autor: ampedus »

Tak, to z bardzo dużym prawdopodobieńswem samica A. laticollis, gatunku opisanego przez Rybińskiego na przełomie XIX/XX wieku z Kłaja (Puszcza Niepołomicka), z tym, że rysunek samca w pracy opisującej gatunek ma błąd - wyrostki na środkowej parze stóp nie są na nim uwidocznione (widać rysujący uznał je za jakąś deformację), a błąd ten mógł skutkować błędnymi oznaczeniami materiału z innych regionów. W Polsce współcześnie znany jest tylko z Puszczy Białowieskiej - prawdopodobnie jest bardzo wrażliwy na gospodarczą presję na lasy, bo jak inaczej wytłumaczyć jego zanik i brak w innych lasach. W puszczy Białowieskiej można go znaleźć jeszcze nie tak rzadko, szczególnie na terenach objętych ochroną ścisłą/bierną (przypuszczać można że jest saproksylobiontem - takie informacje znaleźć można w niestety ubogiej na jego temat literaturze). Kilka lat poszukiwałem w miejscach znajdowania imagines larw tego gatunku w próchniejącym drewnie (bo chciałem opisać tę larwę) ale mi się nie udało - może komuś się poszczęści. Polecam pracę Burakowskiego z redeskrypcją A. laticollis (2000: Annales Zoologici, 50 (1): 27-34).
Pozdrawiam ! :hi:
Lechu B.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Aulonothroscus

Post autor: L. Borowiec »

A ja polecam artykuł o tym gatunku z czeskiej strony:
http://www.elateridae.com/elateridarium ... p?idcl=203
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”