Sprężyki...

Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Rafale patrząc na rys kopulatorów w w kluczu PTE (Tarnawski, Buchholz zeszyt 34b str. 22) to powiedziałbym że pierwszy należy do C. pilous, a drugi do C. aeruginosus
Wg klucza C. aeruginosus ma tarczkę o proporcjach 1,3:1, a C platiai i C. ruzenae o proporcjach 1,6:1
inne cechy kluczowe C platiai długość czułków samiec 2 człony za tylne kąty samica dochodzą do tylnych kątów
Przedplecze o równej długości i szerokości, a tylne kąty dłuższe skierowane na boki

spójrz jeszcze proszę sobie na pierwszego Cidnopusa i popatrz na niego, a dokładniej czy listewka bocznej krawędzi przedplecza, przy oglądaniu z góry, jest całkowicie widoczna
gdyż wg mnie twój pierwszy okaz to C. pilous http://www.elateridae.com/zobrbruk.php?id=3267 , a drugi to C. aeruginosus http://www.elateridae.com/zobrbruk.php?id=3265

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

palipa pisze:patrząc na rys kopulatorów w w kluczu PTE (Tarnawski, Buchholz zeszyt 34b str. 22) to powiedziałbym że pierwszy należy do C. pilous, a drugi do C. aeruginosus
Nic nie mogę na ten temat powiedzieć 8)
palipa pisze:gdyż wg mnie twój pierwszy okaz to C. pilous  http://www.elateridae.com/zobrbruk.php?id=3267 , a drugi to C. aeruginosus  http://www.elateridae.com/zobrbruk.php?id=3265
...cóż ,każdy widzi inaczej :wink: ,cóż ja mogę powiedzieć ... co do proporcji przedplecza to lepiej tą cechę widać na miniaturkach obok siebie, tutaj :arrow: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/cidnopus.htm ,i jak dla mnie ,Twoja wersja jakoś do mnie nie przemawia...czekamy 8) .
Pozdrawiam Rafał.
edit:
palipa pisze:inne cechy kluczowe C platiai długość czułków samiec 2 człony za tylne kąty samica dochodzą do tylnych kątów Przedplecze o równej długości i szerokości,( :!: ) a tylne kąty dłuższe skierowane na boki
...a ten zapis w połączeniu z tym co pisze w pracy profesora Lecha Borowca, może odnosić się do C.pilosus :idea: ,ale to już autorzy musieliby się wypowiedzieć...

cytat z pracy :
Cidnopus pilosus (LESKE, 1785)
Cidnopus ruzenae (LAIBNER, 1977): BOROWIEC 1997: 53 (misidentification).
BOROWIEC (1997) recorded this species basing on two specimens from Opoka Duża
near Annopol (Wyżyna Lubelska highland). Josef MERTLIK (personal comm.) suggested
that specimen from Opoka figured in Iconographia Coleopterorum Poloniae probably
belongs to Cidnopus pilosus (LESKE, 1785). Re-examination of both specimens confirmed
his suggestion. They are untypical exemplars of Cidnopus pilosus with completely red
epipleura and margins of elytra. In consequence, Cidnopus ruzenae should be excluded
from Polish fauna although closely related localities in Slovakia and Hungary suggest probability of its occurrence in Poland.
...i jeszcze jeden :
Only one of these recently described species was recorded from Poland - Cidnopus ruzenae (LAIBNER, 1977). Revision of the material of the genus Cidnopus used in the Iconographia Coleopterorum Poloniae, a web page with photos of Polish Coleoptera (BOROWIEC
2008), showed that record of Cidnopus ruzenae was based on misidentified specimens,
however, another new species to the Polish fauna - Cidnopus platiai MERTLIK, 1996 – was described
...trzeba czytać prace, które są ogólnie dostępne :wink:

...w moim odczuciu ,znowu jest "byk" w kluczu...
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Boczna listewka przedplecza jak dla mnie widoczna z góry czyli pierwszy okaz to C. pilous drugą cechą tego gatunku wg klucza jest nieznaczne wysklepienie przedplecza

i aż sięgnąłem do moich okazów Cidnopus sp.
nadal twierdzę, że pierwszy to będzie C. pilous a drugi to C. aeruginosus
C. platiai ma wyraźnie rozsunięte na boki tylne kąty u twojego okazu tego nie ma

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

....spoko , wrzucę fotę na włoskie forum ,myślę że Giuseppe well "Anostirus :mrgreen: :mrgreen: "Platia :wink: nie powinien mieć większych problemów (tym bardziej jeśli okazało by się ,że to gatunek nazwany od jego nazwiska )...a uwielbia oznaczać sprężyki ze zdjęć :lol: .
Pozdrowki Rafał.
...dorzucam jeszcze takiego screena ,fotki ze strony Iconographium Coleopterorum Poloniae ,mam nadzieję ,że cel jest na tyle nie komercyjny że profesor nie będzie miał nic przeciwko...
...TYLKO DO KONTEMPLACJI ! :mrgreen: :arrow:
Załączniki
2-vert.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.22 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Sorki Rafał ale kompilacja niewiele wnosi bo brak na niej podpisów co jest czym tak więc dolny rząd od lewej
C. aeruginosus; C. pilous; C. platiai

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Pawle,zapomniałem na śmierć ,targany wątpliwościami ,czy wysłannicy systemu nie depczą mi po piętach :P :wink:
Pozdrawiam Rafał.
...jeszcze teraz mi się rzuciła taka fajna cecha; warto zwrócić uwagę ,na proporcje głowy do szerokości przedniej krawędzi przedplecza,widać wszystko jak na dłoni...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...cóż ,na włoskim forum też patrzy się do kluczy na gnitalia ,więc do innych wniosków niż tych Pawła ciężko dotrzeć...ze strony Giuseppe Platia kopulator "mojego C.aeruginosus" zbliżony jest do C.ruzenae, ale się różni...więc dla mnie ta bitwa jest skończona, bo poza wnioskiem, że tekst z klucza o "kwadratowości " przedplecza C.platiai nijak się ma do tego co widzę ,to dalej nic nie wiem...
...ech.... :mrgreen:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Rafał jak dla mnie twój pierwszy Cidnopus czyli wg mnie ten który oznaczyłbym jako pilosus jest dość nietypowy, ale edeagus kształtem najbardziej mi przypomina ten gatunek i i dodatkowo wyraźna listewka boczna przedplecza.
kwestia kwadratowości u C. platiai to trochę śliskie, po za tym w kluczu stoi przedplecze o takiej samej długości co szerokości co nie oznacza kwadratu
ale ty jeszcze kwestia tylnych kątów przedplecze wyciągniętych i rozchylonych na boki twoje okazy takich nie mają

jeszcze jedno paramery C. ruzenae jest mocniej wcięty pod zębami więc nie wiem gdzie Platia widzi do niego podobieństwo
do tego pierwszego, a właśnie na rysunkach w kluczu PTE i to podawanych za Platią ten jedyny C. pilosus posiada wyraźne szczeciny na szczytach paramer tak jak na twoich zdjęciach

C. ruzenae był zresztą pomyłkowo wpisany do listy gatunków Polski właśnie na podstawie nietypowego okazu C. pilosus o czym jest we wspominanej przez ciebie pracy L Borowca

Paweł

Prośba do moda. W poprzednich postach z głody zjadłem literę w nazwie gatunku pilosus jakby była możliwość poprawy :oops: :oops:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie wiem co o tym myśleć,nie mam rysunków ,na pilosusa to mi on wogóle nie wygląda,przedplecze o tej samej długości co szerokości zawsze będzie dla mnie kwadratem,poczekamy co tam jeszcze wymyślą we Włoszech ,nie widzę na oczy ,idę spać :mrgreen:
muzyczka :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=VQFwW8eA ... re=related
Dobranoc :wink:
i jeszcze tekst niosący nadzieję (strasznie się uśmiałem)
:arrow: "I compared the figures of your genitalia with paratypes of C. platiai" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...a może ten "C.aeruginosus" to Limonius ponelli :?...kopulator to szczerze powiedziawszy najbardziej do niego mi pasuje...
albo L.minutus...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Nie pasuje mi ogólny habitus do tej koncepcji paramery na całej długości też mają inny kształt

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

palipa pisze:Nie pasuje mi ogólny habitus
...mnie też ,ale jeszcze mniej do pilosusa...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Tu się nie zgodzę nie patrz tylko na jedne zdjęcie w ikonografii
dla mnie jest on bardzo podobny do C. pilosus (okaz który dałeś jako pierwszy)
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 lutego 2012, 10:42 przez palipa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

:arrow: http://www.koleopterologie.de/arbeitsge ... oneli.html
:?
edit:...chyba trzeba będzie zmienić tytuł tematu ze "Sprężyki..." na "Problemy w determinacji sprężyków( przez amatorów )na podstawie genitaliów samczych ,spowodowane wykorzystaniem w kluczach rysunków, które nijak się mają do szarej rzeczywistości" :mrgreen: ,sorry ale odpuszczam temat na jakiś czas , bo muszę ruszać w teren -na zewnątrz świat jest bardziej prosty :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Popatrz na głowę u Cidnopusa wysklepione delikatnie (aeruginosus) lub płaska (pilosus) a u Limoniusa z wgłębieniem na przodzie; kształt przedniej krawędzi przedplecza zwłaszcza u C. aeruginosus i Limonius sp. ; owłosienie też jest inne
ale we dwójkę to możemy się długo przekomarzać i przerzucać argumentami przydały by się jeszcze jakieś inne głosy

Paweł
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Sprężyki...

Post autor: ENTOMONKA »

A może w tym wszystkim jest ukryty dymrofizm płciowy?
Czasami minimalny, nie uwzględniony w kluczu, ale na tyle wyraźny, że głupiejemy oznaczając z klucza.
Pozdrawiam,
Entomonka
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyki...

Post autor: palipa »

Brałem to pod uwagę.
W 2010 roku trafiłem na spory wysyp C. aeruginosus. (u mnie na śródleśnej łączce panował on i ryjek Ph. vespertinus) i przy oznaczaniu miałem niezły zgryz z niektórymi osobnikami. I w przypadku okazów Rafała oznaczyłbym je jako C. pilosus ten dawany wcześniej i C. aeruginosus ten ostatni.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...a gdyby założyć (hipotetycznie) ,że kopulatory pomyliły mi się ,co w sumie zawsze jest możliwe, bo kleję je na osobnych kartonikach ,a potem podpinam pod okaz...to do czego by nas to zaprowadziło....?
Pozdrawiam Rafał
link do typu C.platiai :arrow: http://www.elateridae.com/zobrbruk.php?id=3268
...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Sprężyki...

Post autor: L. Borowiec »

Kolego Rafale, jak będziesz miał prawdziwego Cidnopus platiai i postawisz obok C. aeruginosus to natychmiast zobaczysz jak bardzo się różnią (samce oczywiście i to bez kopulatora). Okaz C. platiai z Polski ma jeszcze bardziej zaznaczone te cechy gatunkowe niż holotyp kol. Mertlika, który zresztą zweryfikował oznaczenia całej naszej kolekcji i moim zdaniem jest genialnym znawcą Elateridae tego rejonu Europy. W odróżnieniu od kol. Platia, Josef nie licytuje się liczbą opisanych nowych gatunków dla nauki, ale głęboko studiuje zmienność i biologię sprężyków, a dzięki hodowlom dokonał niemal rewolucji w niektórych grupach np. Cardiophorinae. Podzielam opinie wszystkich przedmówców i kol. Platia, że twój okaz bardziej przypomina C. aeruginosus niż C. platiai choć przyznam, że niezbyt dobrze widać tarczkę więc trudno do końca wyrokować.
A na koniec jeszcze uwaga do twoich studiów genitaliów. W nauce, warunkiem wysunięcia jakiegoś uogólnienia konieczne są studia porównawcze na dużym materiale. Na razie wybierasz pojedyncze okazy i fascynujesz się różnicami w budowie genitaliów. A gdybyś tak spreparował serie samców jednego gatunku i zwrócił uwagę na zmienność. Może nie będzie to już takie klarowne.
Podoba mi się twój wątek i ta chęć wgryzienia się w jakiś problem. Podzielam taki sposób poznawania problemu z jednym tylko zastrzeżeniem - nie da się na siłę oznaczyć wszystkich okazów do gatunku w grupach szczególnie trudnych taksonomicznie. Mam całkiem sporo okazów Alticinae z Polski, nawet z wypreparowanymi genitaliami (i samce i samice), które do dziś nie potrafię oznaczyć. To samo z tarczykami z rodzaju Aspidimorpha, od których podobno jestem światowym ekspertem. Czekam aż metoda barkodów stanie się powszechna i popularna do weryfikacji oznaczeń, chociaż mam też sporo teoretycznych zastrzeżeń do tych molekularnych "kluczy" do oznaczania, więc może nigdy mi się nie uda niektórych okazów oznaczyć.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...z dyskusją wstrzymuję się do przyszłego tygodnia ,bo w serii sprężyków preparowanej w tym samym czasie, mam okaz przypominający Limoniusa(ale może to też być Athous :? ) ,zrobię foty ,może coś się wyjaśni ,bo zamiana kopulatorów coraz bardziej chodzi mi po głowie...

edit :
Witam Pana Profesora ! :)
Króciutko :wink: ,niestety mam tylko te dwa okazy,dla kogoś kto tak jak ja ,zajmuje się tematem z doskoku to tylko zabawa w zagadki ,która zawsze mnie wciągała...Moje wnioski są tylko subiektywnymi odczuciami i mam nadzieję, że nikogo do tej pory nie uraziłem ,a jeśli jest inaczej ,to jak zwykle zostałem źle odebrany 8) .Zawsze na forum zimą są narzekania ,że brak merytorycznych wypowiedzi ,taksonomicznych problemów i czegoś tam jeszcze...no ale, co może w temacie ,powiedzieć dwóch czy trzech amatorów ,czasem nie zawsze mających dostęp do literatury ...
Jeszcze raz pozdrawiam i zapraszam do dyskusji(będzie bardziej merytorycznie :wink: )
Rafał.
...aha,Rafał będzie brzmiało lepiej,"kolego " zawsze mówił do mnie pewien nauczyciel , jak wydawało mu się, że powinien mi wstawić" pałę", a nie mógł :D :wink: .
...i czym w takim razie jest okaz z poprzedniej strony oznaczony jako "C.aeruginosus" ?????(przy założeniu ,że nic nie pomyliłem)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Sprężyki...

Post autor: L. Borowiec »

W takim razie Rafale, na to ostatnie pytanie oczywiście nie odpowiem. Nie czuję się w Elateridae żadnym ekspertem i podejrzewam, że więcej ostatnio masz z ta grupą do czynienia niż ja. Pamiętam jak złapałem tę parkę w Annopolu, którą potem podałem jako C. ruzenae i jak mi Josef pokazał jakie mogą być różne wariacje C. pilosus. Wtedy zwątpiłem iż Elateridae w ogóle można porządnie oznaczyć, a przecież wcześniej dałbym się pokroić, że ta parka to na 100% nie ma nic wspólnego z C. pilosus. Bardzo mnie to nauczyło pokory. Podam inny przykład z mojej grupy. Złapałem we Wrocławiu długą serię Longitarsus, która mi nie pasowała do żadnego znanego mi gatunku. Było to w początkach moich studiów nad stonkami. Miałem jednak pod ręką wybitnego speca od tej grupy prof. Warchałowskiego. Poszedłem z tymi chrząszczami do niego i wspólnymi siłami oznaczyliśmy to jako L. membranaceus, gatunek nowy dla Polski i napisałem o tym notatkę. Po latach okazało się, że to jednak był inny gatunek z tej grupy, a mianowicie L. callidus. Ale cały dowcip w tej historii jest taki, że L. callidus opisał przed laty sam prof. Warchałowski z Iranu. Jednak w czasie gdy oznaczaliśmy ten materiał z Wrocławia, w ogóle tak odległego i egzotycznego gatunku nie braliśmy pod uwagę, a mógłbym wtedy napisać prackę o gatunku nowym nie tylko dla Polski, ale i Europy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

:D .Fascynujące ...ja też dałbym się pokroić że to nie pilosus ,więc to pewnie on :wink: .
Wspominając o profesorze Warchałowskim przypomniało mi się ,że trafiłem na pewien okaz mrówy nazwany jego nazwiskiem :wink: .Więc jako że były w temacie już różne ciekawostki 8) ,tak więc wklejam link do artykułu :arrow: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid= ... lkNWQ4ODJm
Dzięki serdeczne za ubarwienie tematu,takich historyjek mogę słuchać do rana :P .
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...minął ponad rok ...więc można coś napisać ;-) .Podczas podhalańskiej eskapady łowiłem głównie biegacze,kusaki i błonki ale trafił sie również taki okaz...pytanko do zorientowanych w temacie :jak tam z nowymi doniesieniami na jego temat,łowił ktoś ostatnio ?
Tak przy okazji ten sprężyk ze ze zmutowanym kopulatorem ,o którym była ta zażarta dyskusja to zwykły Cidnopus aeruginosus,do pilosusa to mu dużo brakuje ,a odławiałem je na P.Blędowskiej i jakiś tam zbiór porównawczy już jest :ok: .
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
C..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.23 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

..spoczko ,coś znalazłem ;-)
:arrow: L.Buhcholz 2008 WIADOMOŒCI ENTOMOLOGICZNE T. 27, nr 4: 195-258
Sprężyki
(Coleoptera: Elateridae, Eucnemidae, Throscidae)
rezerwatu leœno-stepowego „Bielinek" nad Odrą
– charakterystyka i geneza fauny
The click-beetles (Coleoptera: Elateridae, Eucnemidae, Throscidae)
on the forest-steppe nature reserve „Bielinek” on the Odra river
– characteristics and origin of the fauna
Cardioophorus gramineus (SCOPOLI, 1763)
Gatunek rozmieszczony w Europie Po³udniowej i Œrodkowej, na pó³noc
docieraj¹cy do po³udniowych prowincji Szwecji, a na wschód do Kaukazu.
W Polsce jest gatunkiem rzadko spotykanym, znanym z nielicznych rozproszonych stanowisk zlokalizowanych g³ównie w po³udniowej i zachodniej czê-
œci kraju (jego stanowiskami najdalej na pó³noc i wschód wysuniêtymi s¹:
Che³mno na Pojezierzu Pomorskim oraz Czersk i Warszawa na Nizinie Mazowieckiej). S¹dziæ wiêc mo¿na, ¿e pó³nocno-wschodnia granica zasiêgu
tego gatunku przebiega przez Polskê.
C. gramineus jest kserofilnym gatunkiem saproksylobiontycznym i saproksylobiontyczno-glebowym, zwi¹zanym z ciep³ymi, œwietlistymi lasami li-
œciastymi z udzia³em starych dêbów w drzewostanie. Larwy tego gatunku odbywaj¹ rozwój w powierzchniowej warstwie suchego, sypkiego próchna wype³niaj¹cego obszerne próchnowiska w starych obumieraj¹cych dêbach,
a tak¿e w suchej, wymieszanej z próchnem glebie otaczaj¹cej takie drzewa.
Prowadz¹ drapie¿ny tryb ¿ycia.
– rezerwat: 10 IV 1988 – 1 imag., leg. L. BUCHHOLZ, oddz. 60g, „W¹wóz
Wi¹zowy” (wierzcho³kowa czêœæ w¹wozu), stoj¹cy, martwy d¹b (Quercus
sp.) z obszern¹ dziupl¹-próchnowiskiem, w wierzchniej warstwie doœæ suchego próchna (w warstwie tej obserwowa³em równie¿ kilka larw, najprawdopodobniej tego gatunku).
Z Pojezierza Pomorskiego gatunek ten znany by³ tylko z jednego stanowiska (ze wspomnianego wy¿ej Che³mna), na podstawie danych z okresu miê-
dzywojennego (HORION 1953).
....sorry ,ale po skopiowaniu zniknęły znaki polskie (ą,ę etc.) ,a literki mi pływają ,więc musi być jak jest,chyba że ktoś zechce się pobawić 8)
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...dłuuuugo, nic się temacie nie działo ;-) .Miałem ostatnio okazję przejść się kilkoma dolinkami podkrakowskimi i poszukać różnych rzeczy.Te dwa gatunki Anostirusów pomimo , że nie są uważane za rzadkie zawsze mnie cieszą, gdy je spotykam :ok: (pierwszy raz,w ogóle, zaliczyłem spotkanie z castaneusem).Co ciekawe obydwa gatunki występują razem,w tych samych bryłach ziemi przy korzeniach wykrotów.Przy poszukiwaniach, gatunek drzewa chyba nie ma większego znaczenia, bo znajdowałem je w wykrotach modrzewi,sosen brzóz i buków.Ważniejsza natomiast jest ekspozycja na światło .Zawsze ,jeśli to był stok, to mocno nasłoneczniony, o wystawie zbliżonej do południowej .Substrat ,w którym znajdowałem larwy i imago, to zawsze była glinka ,zółta i jakby drobno zmielona...być może ma to jakiś związek z gniciem korzeni ...w każdym razie w piachach nigdy nie spotkałem...Dodaję pare fotek.
Larwa, któregoś z dwóch gatunków , ale znajdowałem je razem,więc nie wiem którego .Może ktoś ma ochotę rozpoznać, to proszę-bez krempacji ;-) .
:papa:
Rafał
Załączniki
1A.purpureus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.22 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.07 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.87 KiB)
4A.castaneus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.58 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.84 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprężyki...

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Piękne zdjęcia i gatunki. Oba spotykałem, jednak zawsze pojedynczo i przeważnie w górach. Apropos gór, wygrzebałem ze zbioru typowo wysokogórskiego sprężyka. Wcześniej, będąc przydepniętym na szlaku (co zresztą widać), finalnie ocalał niefortunne spotkanie, by wpaść w moje ręce w Wysokich Tatrach słowackich (Bystry Przechód, 2314 m.). Kto wie, być może gdyby nie kolizja z butem, nigdy bym tego gatunku nie spotkał. Niestety zdjęcie nie dość, że nie na temat oznaczania, to jeszcze obniża ogólnie przyjęte tu standardy...
Załączniki
Selatosomus confluens rugosus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.43 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Jacek Kurzawa »

... ale chęci je podnoszą :okok: :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

jaho pisze: Oba spotykałem, jednak zawsze pojedynczo i przeważnie w górach
W wykrotach znajdowałem po kilka sztuk obydwu gatunków,więcej było larw, ale to nie dziwi bo rozwój trwa 2-3 lata...
Co do gór to w dolinkach krakowskich występują na nasłonecznionych stokach w lasach mieszanych z dominacją buka,w Puszczy Dulowskiej nigdy nie spotkałem...
jaho pisze:Apropos gór, wygrzebałem ze zbioru typowo wysokogórskiego sprężyka
Piękny :ok: ,ja jeszcze nie miałem okazji spotkać.
jaho pisze: Niestety zdjęcie nie dość, że nie na temat oznaczania, to jeszcze obniża ogólnie przyjęte tu standardy...
Widać o jaki gatunek chodzi, więc nie jest źle ,każda ciekawostka i info o biologii i biotopie są zawsze mile widziane :ok: .
Apropos :a jak jest ze spotkaniami z kserotermofilnym A.gracilicollis?Widuje ktoś,albo moze sie podzielić gdzie i jak go szukać?
edit:właśnie wyczytałem, że podawany był z Jaworzna- Szczakowej (Buchholz i Ossowska 1998),teren znam bo to parę kilometrów od mojej wioski, moze ma ktoś pracę, albo podzieli sie info gdzie "to" było znajdowane ? ;-)

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...ok, pracę na szybkości znalazłem :P :arrow: http://pte.au.poznan.pl/we/archiv/WE17_1.pdf :arrow: str. 21
wraz ze sprostowaniem :arrow: http://pte.au.poznan.pl/we/archiv/WE17_2.pdf :arrow: str.120
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio spotkałem cf. Ampedus sanguinolentus (Schrank, 1776) na Roztoczu, zdjęcie jakie jest każdy widzi, dodatkowo brak lewego czułka, no ale sprężyk faktycznie odnaleziony na tym przetaczniku w podszycie boru sosnowego :mrgreen:
Załączniki
DSC_2641(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (192.52 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...pogoda jaka jest każdy widzi ;) (przynajmniej na południu) ,tak więc ku poprawie nastrojów, krótka relacja z road tripu po Grecji w poszukiwaniu Dima spp. przez kolegów z Węgier .Na flikrze jest możliwość dodawania ludzi, z którymi jest nam "po drodze" i Tamas Nemeth jest jednym z nich, więc można to czasem wykorzystać ;) .W filmiku sa też kózki i biegacze....
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=WUAlZLxThgg
jeszcze link do fot Tamasa :arrow: https://www.flickr.com/photos/tamas_nemeth/
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

...poczekałbym jeszcze trzy dni i była by miesięcznica ostatniego wpisu....ale przecież nie mozna zawsze wszystkiego łaczyć z obowiązującym mainstreamem :mrgreen:.... .
Taka ciekawostka.
Larwę z fotki 1 znalazłem w zeszłym tygodniu dziupli w wierzbusie nad Nidą ,zastanawiam sie czy to aby nie Elater ferrugineus ,bo jest naprawde spora (ok 3-3,5 cm).
Poczwarkę z fotki 2 wychodowałem z larwy ale mniejszej (ok 2,5 cm) zebranej zimą z próchnowiska w starym dębie z okolic Rybnika-Żor ....może to też Elater :? .
Dodaję kilka fot nadnidziańskich...rycyki mają gody...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.47 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.49 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.05 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.24 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.6 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sprężyki...

Post autor: Rafał Celadyn »

... w tym dziale chyba juz nikt nie pisze i nikt go nie czyta :mrgreen: ,tak więc informuje, że ta poczwarka powyżej to poczwarka samicy tenebrionida najprawdopodobniej Prionychus melanarius. Z larwy nie wiem co wyszło, bo jakimś cudem zwiała z hodowlarki...
Ale, żeby było w temacie sprężyków, to takie info dla fanów grupy ,miałem okazję ostatnio nad Skawą obserwować kilkanaście a moze więcej okazów Zorochos meridionalis,wyglądaja i zachowują się jak skoczogonki ,złowiłem raptem 2 maleństwa, bo bez ekschaustora to prawie niemozliwe (maja ok 2mm) trzeba szukać w takich miejscach , jak gatunków z rodzaju Chlaenius(carabidae),... naprawdę łatwo je przeoczyć....
:papa:
Rafał
Załączniki
prionychus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.87 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”