Problematyczne Elateridae

Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Wykorzystałem Weekend na przegląd mojej kolekcji sprężyków. Spędziłem trochę dupogodzin przy mikroskopie i kluczach
Większość mam pooznaczaną, nie ruszałem tylko Ampedus sp. (na razie).
Do oznaczenia zostały mi 4 okazy

ELT0045 dł. 11,2 mm 11 VI 2010 Tylicz EV07 Podejrzenie Hemicrepidius hirtus (Herbst, 1784) wyrostek przedpiersia prosty (Porównałem z okazem H. niger co do oznaczenia którego nie mam wątpliwości), moje wątpliwości budzi kształt przedplecza i długość czułków (wg klucz powinny być dość krótkie). Ich budowa pasuje do rodzaju Hemicrepidius

ELT0049 dł. 11,3 mm 25 VI 2010 Suchowola FE43 podobnie jak okaz wyżej minimalnie bardziej przygięty wyrostek do ciała (ewentualnie efekt inaczej delikatnie ułożonej głowy)

ELT0050 dł 13,8 mm 26 VI 2010 Suchowola FE43 tu mam w ogóle zagwozdkę, budowa czułków taka jak u rodzaju Hemicrepidius
ale to przedplecze może ktoś ma jakieś sugestie

ELT0052 dł. 12,7 mm 26 VI 2010 ok Suchowoli FE43
budowa stopy sugeruje Athous (Athous) nawet skłaniałbym się do A.(A.) haemorrhoidalis choć po uwagach Lecha w tym wątku viewtopic.php?f=119&t=16008
pomimo budowy czułków i punktowania przedplecza mam wielkie wątpliwości (miałem jeszcze 5 czy 6 okazów które oznaczyłem jako A. haemorrhoidalis i nawet porównując je z tym okazem kształt przedplecza tego sprężyka w ogóle mi nie leży)


Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady

Paweł
Załączniki
ELT0045.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.59 KiB)
ELT0049.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.62 KiB)
ELT0050.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.85 KiB)
ELT0052.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.38 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Posiedziałem znowu nad 3 pierwszymi okazami i mam jeszcze 1 typ mianowicie Liotrichus affinis
w przypadku ELT0045 jestem prawie pewien

ELT0049 człony czułków wydają mi się trochę za krótkie w stosunku do szerokości ale nadal całe czułki są za długie jak na Hemicrepidus-a

ELT0050 ten też jest jest podobny do L. affinis

ale dwa ostanie okazy trochę nie pasują lokalizacją do tego gat.

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: Rafał Celadyn »

...Zerknij tutaj może to rzuci jakieś światło :wink: ,ostatnio zaglądam na włoskie forum i widze tam wieksza chec wspołpracy w srodowisku...
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... bmit=Cerca
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... us+affinis
Pozdrawiam Rafał.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: Krzysztof Staroń »

palipa pisze:Posiedziałem znowu nad 3 pierwszymi okazami i mam jeszcze 1 typ mianowicie Liotrichus affinis
w przypadku ELT0045 jestem prawie pewien
Na zdjęciach za bardzo nie widać,ale wydaje mi się, że 2 i 3 człon stóp jest z wykształconymi płatkami,a 4 bardzo mały, poza tym zwróć uwagę na owłosienie przedplecza, które jest chyba skierowane do przodu.Cechy te wykluczałyby rodzaj Liotrichus, który wszystkie człony stóp ma bez płatków, a włoski na przedpleczu skierowane w różnych kierunkach.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Dzięki za uwagi na stopy nie zwróciłem tak bacznej uwagi ponieważ w kluczu przy tym gatunku nie były opisane
przyglądnąłem się im podobne do Hemicrepidus sp , 2 i 3 człon mają płatki a 4 jest wyraźnie mniejszy dodatkowo 1, 2 i 3 człon są wyraźnie dość mocno owłosione ale 45 i 49 ma wyrostek wyraźnie prosty 50 lekko przygięty ale nie tak mocno jak H. niger którego mam w kolekcji. czyli jestem coraz bardziej zakłopotany :? :? :?
z włoskim forum jeszcze trochę poczekam, może Lechu Bucholz znajdzie troszkę czasu i zajrzy na forum, a zauważyłem, że zjawia się ale dość nieregularnie

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Kolejnych kilka godzi spędzonych nad okazami i zdjęciami w necie zaowocowała chyba w końcu sukcesem,


oznaczyłem okazy
ELT0045 - Hemicrepidius niger (Linnaeus, 1758) samiec
ELT0049 - Hemicrepidius hirtus (Herbst, 1784) samiec
ELT0050 - Hemicrepidius niger (Linnaeus, 1758) samica

Przy okazji jeszcze jeden okaz poszedł pod dokładniejszy przegląd

ELT0035 - UTM DV97 Jastrzębik 9 VI 2010 dł. 11 mm - Hemicrepidius niger (Linnaeus, 1758) samiec

dodatkowo do trzech pierwszych okazów widok z boku i ostatni okaz obydwa rzuty

jeśli ktoś ma jakieś uwagi będę wdzięczny

no i został jeszcze problematyczny chyba Athous ELT0052

Paweł
Załączniki
ELT0045a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.69 KiB)
ELT0049a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.34 KiB)
ELT0050a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.84 KiB)
ELT0035x.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.14 KiB)
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: Krzysztof Staroń »

Ja bym jednak wszystkie cztery Hemicrepidiusy oznaczył jako H. niger, ponieważ według mnie u żadnego z okazów wyrostki przedpiersia nie leżą w jednej płaszczyźnie co pozostała powierzchnia przedpiersia.Oczywiście jest to tylko moja sugestia.

Przy okazji przejrzałem swoje Hemicrepidiusy i jednego (fot.1) zacząłem podejrzewać,że to H.hirtus.
Foto drugiego (fot.2,ewidentny H. niger) wrzuciłem tylko dla porównania.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.64 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.18 KiB)
Hemicrepidius.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.09 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Dzięki Krzysztofie za uwagi. Przyjrzałem mu się jeszcze raz i rzeczywiście możesz mieć rację, że będzie to H. niger.
choć może jeszcze przydało by się kilka słów od Lecha Bucholza , tak dla pewności

a twoja 1 rzeczywiście ciut hirtusem "zalatuje" tu też można by poczekać na opinię Lecha
a wydawałoby się że Hemicrepidus nie powonień sprawiać tylu problemów.

no nic wygląda na to że wszystkie moje 6 okazów (2 były bez-problematyczne) to H. niger

Paweł
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: ampedus »

Krzysztof ma rację - wg mojej oceny "na oko" (ale zastrzegam - nie w 100% pewnej, bo po fotkach i tak pewniej się nie oznaczy) wszystkie czarne to H. niger (obu płci) a brązowy to A. haemorrhoidalis.
Koledzy, większości sprężyków w sposób pewny po fotografiach się nie oznaczy- trzeba widzieć okazy. Boję się, że takie oznaczanie na odległość to jak wydawanie na odległość diagnozy przez lekarza.
Pozdrawiam !
Lechu B.
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: ampedus »

A na fotografiach Krzysztoga oba to raczej H. niger formy o brązowych pokrywach (samice). U H. hirtus brązowa forma to skrajna rzadkość, a ponadto wyrostek przedpiersia nie cały jest prosty (leży w jednej płaszczyźnie z przedpiersiem), ale jego końcówka jest wyraźnie przygięta ku ciału.
Te problemy w rozróżnieniu dość łatwo odróżnialnych od siebie gatunków spowodowały wykazywanie H. hirtus na wielu stanowiskach i w środowiskach w których nie występuje. Próbujmy to pohamować. A. hirtus to gatunek tzw. "dobrych lasów" - jestem coraz bardziej przekonany że wyłącznie.
Lechu B.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Problematyczne Elateridae

Post autor: palipa »

Dziękuję za cenne uwagi i sugestie Lechu

A. haemorrhoidalis sprawił mi tyle problemów bo dość mocno różnił się od moich pozostałych okazów

czyli prawie wszyskie sprężyki z zeszłego sezonu mam oznaczone oprócz 5 czerwonych Ampedusów
po męczarniach z kluczem z monografii S. Laibner'a przychylam się że moje 5 okazów to Ampedus pomorum
ale nie ma co bawić się w fotki bo to nie na Ampedusy ktoś kiedyś będzie musiał je oglądnąć

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”