Nemophora pfeifferella po latach

Adelidae, Prodoxidae, Incurvariidae, Tischeriidae.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Nemophora pfeifferella po latach

Post autor: Jarosław Buszko »

O tym jak mało wiemy co się w naszej faunie dzieje, świadczą spotkania z gatunkami, o których sądzono, że dawno już w kraju wymarły. Takie nieoczekiwane znaleziska mogą wynikać zarówno z niedostatecznej penetracji terenu, jak to było w przypadku Herminia zelleralis z Ostrzycy Proboszczowickiej odnalezionej przez Adama Malkiewicza, jak i ponownej ekspansji gatunku, co najlepiej widać na przykładzie Minois dryas w południowo-wschodniej Polsce. Z motylami drobnymi jest trudniej, bo informacja jest przeważnie bardzo skąpa. Ale czasami i tu można stwierdzić coś ciekawego.
W ubiegłym roku dzięki uprzejmości Krzyśka Frąckiela odwiedziłem kilka miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym, głownie pod kątem znalezienia kilku gatunków piórlotków. Nieoczekiwanie udało się jednak spotkać adelida Nemophora pfeifferella. Gatunek ten nie był w Polsce obserwowany od przeszło 100 lat. Dawniej występował na Dolnym Ślasku i Opolszczyźnie. Siedliskiem jego są wilgotne łąki, a rośliną pokarmową (pewnie domniemaną) czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis). Obecne znalezisko też związane jest z wilgotną łąką porośnięta czarcikęsikiem Kluka (Succisella inflexa), a także czarcikęsem, który jeszcze nie kwitł (15 VII). Z obecnego rozmieszczenia gatunku w Europie wynika, że jest to bardzo odosobnione stanowisko, które nie wiadomo jak i kiedy zostało zasiedlone. Koledzy, którzy zajmują się przeplatką aurinią mogli wielokrotnie natknąć się na ten gatunek, tylko pewnie nie zwrócili na niego uwagi, bo jest mały. Pod względem ważności przyrodniczej z pewnością jest on bardziej interesujący niż przeplatka. Gdy znane jest stanowisko, zaistniała również okazja by poznać bionomię - gąsienice w starszych stadiach żyją w płaskich domkach i stwierdzić, czy żyją na czarcikęsiku czy czarcikęsie, a może na obu roślinach. W sam raz praca dla zainteresowanego studenta.
Jako ilustracje zamieszczam zdkęcia motyla oraz kwitnący czarcikęsik Kluka.
Załączniki
Nemophora pfeifferella 1.JPG
Nemophora pfeifferella 1.JPG (66.33 KiB) Przejrzano 4054 razy
Nemophora pfeifferella 2.JPG
Nemophora pfeifferella 2.JPG (55.91 KiB) Przejrzano 4054 razy
Succisella inflexa.JPG
Succisella inflexa.JPG (61.71 KiB) Przejrzano 4054 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nemophora pfeifferella po latach

Post autor: Marek Hołowiński »

Bardzo interesująca informacja, zwłaszcza że mam u siebie oba gatunki roślin i koniecznie będę musiał przyjrzeć się pod kątem występowania tego motylka.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nemophora pfeifferella po latach

Post autor: Marek Hołowiński »

Złowiłem dwa motyle tego gatunku. Niestety, nie w Polsce, lecz w zachodniej Rumunii. Był to krótki postój w drodze, przy szosie zarośla wierzb. Nie widziałem tam nic podobnego do czarcikęsa, ale za to była liczna szczeć Dispacus sp.
Załączniki
IMG_4249a.jpg
IMG_4249a.jpg (44.35 KiB) Przejrzano 3700 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adelidae -Tischeriidae”