Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Buszko »

Wiosna jest najlepszą porą na zbieranie gąsienic obu polskich gatunków z rodzaju Ostrinia. Ostrinia nubilalis uważany jest za szkodnika, zwłaszcza kukurydzy, ale łowiący mikra wiedzą, że wcale nie jest on taki bardzo liczny. Poza uprawami gąsienica żyje w łodygach bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris). Żery widoczne sa już od lipca, ale hodowowanie gąsienicy na ściętej roślinie z góry skazane jest na niepowodzenie. Lepiej zbierać suche łodygi z gąsienicami na wiosnę. Należy wyszukiwać łodygi z odłamanym wierzchołkiem (zwykle w połowie wysokości). Jeśli otwór w miejscu złamania zatkany jest trocinami, to prawie na pewno w środku jest gąsienica. Wystarczy taki pęd obciąć ok 20 cm poniżej złamania i trzymać w hodowlarce aż do wylęgu motyla.
Drugi gatunek - Ostrinia palustralis jest jednym z najbardziej efektownych gatunków, a także jednym z największych wśród Pyraloidea. Gąsienica żyje na szczawiu lancetowatym (Rumex hydrolapathum) - tym samym, na którym zyje czerwończyk nieparek. Stąd środowiska obu gatunków w znacznym stopniu się pokrywają. Należy szukać roślin rosnących w rowach melioracyjnych lub na zalewanych łąkach nad rzekami lub stawami. Tryb życia jest podobny jak u O. nubilalis. Należy szukać suchych pędów szczawiu, które są ułamane i zatkane trocinkami. O tej porze wewnątrz jest gąsienica lub już poczwarka (wczoraj były dwie). Jest trochę czasu na zbieranie, ponieważ motyle w naturze wylegają się na początku czerwca. Gatunek występuje głównie we wschodniej Polsce. Do światła przylatuje niezbyt chętnie. Dlatego zbieranie gąsienic jest najbardziej skutecznym sposobem wykrycia gatunku w terenie oraz pozyskania nowych danych o jego rozsiedleniu.
Jako ilustracje kilka zdjęć obu gatunków.
Załączniki
Ostrinia palustralis żerowisko.jpg
Ostrinia palustralis żerowisko.jpg (125.99 KiB) Przejrzano 7344 razy
Ostrinia palustralis ślad żerowiska.JPG
Ostrinia palustralis ślad żerowiska.JPG (124.97 KiB) Przejrzano 7344 razy
Ostrinia palustralis gąsienica.jpg
Ostrinia palustralis gąsienica.jpg (75.52 KiB) Przejrzano 7344 razy
Ostrinia palustralis poczwarka.JPG
Ostrinia palustralis poczwarka.JPG (135.83 KiB) Przejrzano 7344 razy
Ostrinia palustralis imago.JPG
Ostrinia palustralis imago.JPG (73.56 KiB) Przejrzano 7344 razy
Ostrinia nubilalis gąsienica.JPG
Ostrinia nubilalis gąsienica.JPG (55.68 KiB) Przejrzano 7344 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: brat »

Obydwa gatunki występują w okolicach Krakowa. Ostrinia nubilalis jest spotykany częściej, a dwa razy zdarzyło mi się nawet obserwować masowy pojaw - między innymi w 2004 roku. Było to na początku lipca w Dolinie Bętkowskiej na polu kukurydzy. Widziałem dziesiątki osobników, które latały na skraju i w głębi uprawy, a na całym polu było ich setki.
Natomiast Ostrinia palustralis występuje u mnie raczej rzadko i nielicznie, ale w niektóre lata i ten gatunek pojawia się cześciej niż zwykle - na przyklad w 2003 roku od końca maja spotykałem go w wielu miejscach koło Krakowa. Obserwowałem od kilku do kilkunastu osobników na danym stanowisku, oczywiście głównie na mokrych łąkach lub w ich sąsiedztwie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Bury »

Ostrinia nubilalis niekiedy żeruje na bylicy wraz z gąsienicami miernikowców - np. Biston betularia i Ascotis selenaria viewtopic.php?f=24&t=6037&hilit=selenar ... +selenaria. Ostrinia palustralis w moich stronach również rzadsza od poprzedniej - a jej gąsienic jeszcze nie obserwowałem.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: PawełB »

co do rzadkiej omacnicy prosowianki proponuję poświecić na polach kukurydzy na śląsku :-)

http://www.debowiec.cieszyn.pl/415,o-zw ... ianki.html

będzie parę kilo
Grześ
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 29 czerwca 2009, 08:07
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Grześ »

Przeszukałem miejsce w którym w zeszłym roku widziałem Ostrinia palustralis i znalazłem 1 poczwarkę i dwie gąsienice. Szukałem także O.nubilalis ale z marnym skutkiem, widziałem go tylko raz w 2010 roku więc może nie jest on zbyt liczny.
Załączniki
Ostrinia palustralis4.jpg
Ostrinia palustralis4.jpg (129.62 KiB) Przejrzano 7128 razy
Ostrinia palustralis7.jpg
Ostrinia palustralis7.jpg (136.95 KiB) Przejrzano 7128 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Bury »

Też mam zamiar rozejrzeć się za tym gatunkiem, jako że ze swoich stron znam go jedynie z własnego tarasu - kiedyś przyleciał do UV, natomiast L. dispar występuje niemal wszędzie!
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Tomek Paszkowski »

Grześ pisze:więc może nie jest on zbyt liczny
To chyba zależy od miejsca na jakie się trafi. Być może gdzieniegdzie jest nieliczny. Natomiast kiedyś już pisałem :arrow: http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=15494, że u mnie znalezienie żeru w bylicy jest łatwe. Nie wiem czy akurat trafiłem wtedy na wysyp motyla, ale co roku znajduję żerowiska (przynajmniej stare) i to na małym obszarze.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Bury »

Stare żerowiska w bylicy rzeczywiście nie są rzadkością - wczorajszego wieczoru w trakcie odłowów na UV przeglądnąłem liczne suche pędy bylicy, zalegające w okolicy - w kilku odnalazłem charakterystyczne otwory i wiórka - lecz bez gąsienic, czy też poczwarek.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Tomek Paszkowski »

Czwartek-sobota będę we Włodawie. Wybiorę się w teren i zobaczę jak wygląda sytuacja wiosną i ile pędów z larwą/poczwarką znajdę. Przy okazji rozejrzę się za O. palustralis, szczawiu lancetowatego tam nie brakuje.

Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Marek Hołowiński »

Tomek Paszkowski pisze:Czwartek-sobota będę we Włodawie. Wybiorę się w teren i zobaczę jak wygląda sytuacja wiosną i ile pędów z larwą/poczwarką znajdę. Przy okazji rozejrzę się za O. palustralis, szczawiu lancetowatego tam nie brakuje.

Pozdrawiam
oba gatunki są tu pospolite
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Buszko »

Ostrinia palustralis we wschodniej Polsce nie jest niczym niezwykłym. ciekawsze będą dane z zachodniej części kraju, ponieważ tu może być już występowanie wyspowe.
O masowym występowaniu Ostrinia nubilalis w południowej Polsce czytałem w rozmaitych opracowaniach. Moje obserwacje odnoszą się do północnej Polski, a tam nie jest on zbyt częsty. Dopiero zbiór informacji z całej Polski daje w przybliżeniu rzeczywisty obraz częstości wystepowania.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jakub Liberski † »

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku - na tyle dokładnie mogę "datować" moją obserwację, miałem okazję widzieć masowy wylęg Ostrinia palustralis - imagines było minimum 100 sztuk. Motyle wylęgły się w szopce, gdzie było przechowywane siano - ojciec miał krótki epizod z hodowlą owiec ;) Było to na tyle charakterystyczne zdarzenie, że je doskonale zapamiętałem - w ciągu kilku dni w szopce zrobiło się kolorowo od motyli. Rośliny prawdopodobnie pochodziły z łąki sąsiadującej z budynkiem - z tego, co pamiętam rosły tam jakieś gatunki szczawiu, chociaż łąka była zdecydowanie sucha. Nie wykluczam pochodzenia roślin z łąki znajomego gospodarza (z tego samego kwadratu UTM).
Imielin 50.143518, 19.169584 kwadrat CA65.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jarosław Buszko »

Łąka była pewnie koszona późnym latem. W ubiegłym roku widziałem dorosłe gąsienice O. palustralis już na początku sierpnia. Żeby zechciały się przepoczwarczyć muszą być przechłodzone, i to w żerowisku, co trudno jest zapewnić w warunkach hodowli ex situ. Okres poczwarkowy jest za to krótki.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Jakub Liberski † »

Dokładnego terminu już nie pamiętam, ale z tego co sobie przypominam, motyle wylęgły się w następnym sezonie (szopka była nieogrzewana). Wtedy byłem przekonany, że gąsienice żywiły się sianem ;) bo nie chciało mi się wierzyć, że taka ilość pochodziła z poprzedniego sezonu.
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: rysiaty »

Jarosław Buszko pisze:ciekawsze będą dane z zachodniej części kraju, ponieważ tu może być już występowanie wyspowe.
dodaję obserwację z lubuskiego ...
23 V 2011 Poźrzadło WT19
Załączniki
Ostrinia_palustralis_6231_Pozrzadlo_WT19.jpg
Ostrinia_palustralis_6231_Pozrzadlo_WT19.jpg (149.68 KiB) Przejrzano 6564 razy
trepik30
Posty: 4068
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: trepik30 »

Obserwacja z woj.lubuskiego pow.słubicki łąki zalewowe koło Słubic.Obserwowana tutaj przeze mnie pierwszy raz.Chociaż wiadomo że mogłem przeoczyć.
Załączniki
mo.jpg
mo.jpg (77.73 KiB) Przejrzano 6336 razy
mo1.jpg
mo1.jpg (84.27 KiB) Przejrzano 6336 razy
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Ostrinia palustralis i O. nubilalis

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Dodam obserwację tegoroczną O. palustralis - CE 28 Kleszczewo Kościerskie 06 VI 2015 (MIX 150), chyba jeszcze nie wykazywany z woj. pomorskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pyralidae i Crambidae”