Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze: Sprzęt, z którego korzystałem wcześniej też był w miarę dobry (CITOVAL 2), ale się "rozjechał" i w Polsce nie było już możliwości naprawienia go, a koszt naprawy w Niemczech był zbyt duży względem realnej wartości mikroskopu.
Właśnie wypożyczyłem ten mikroskop do testów (ZEISS CITOVAL 2), mam go w tej chwili w domu. Zrobił na mnie dobre wrażenie. Jest do kupienia na Allegro za całkiem przyzwoitą cenę (był tutaj http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 97341.html ). Posiada skalę odwzorowania 1:10 (jak Nikon SMZ-U), płynny zoom i możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje.

Jedna z ważniejszych spraw - optyka jest w stanie fabrycznym, nie była czyszczona, regulowana itp. i wszystko wygląda na to, że jest OK.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: adam k. »

Witam!
Zgadzam się z "dobrym wrażeniem", a nawet wiele więcej. Wszystkie stereoskopy z "domu" ZEISS-a, to przemyślnie wykonany sprzęt.
Posiadam Technival-2 z dorobioną podstawą na moje potrzeby. Spisywał się wyśmienicie do momentu wymiany na WILD M8.
Obecnie tego pierwszego używam do preparowania mikry Lepidoptera. Optyka nie planochromatyczna sprawdza się lepiej na
rozpinadłach, kiedy mamy do czynienia z prawą i lewą płaszczyzną, nachylonymi do siebie. Rodzina stereoskopów ZEISS-a,
to pomysł na ograniczone możliwości finansowe, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego standardu optyki.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: M. Stachowiak »

Akurat w tym modelu obiektyw jest planachromatyczny, dodatkowo z mikroogniskowaniem. Jest to topowy, bardzo rzadko w Polsce spotykany model CITOVAL 2 F (Carl Zeiss Jena).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: adam k. »

Moje doświadczenia z preparowaniem na rozpinadłach dotyczą mojego Techniwala-2.
Obraz widziany na nim jest wyrażnie wypukły. Dlatego powierzchnię prawą i lewą balsy widzę płaską.
Do tej pory byłem przeświadczony, że ten stereoskop ma optykę nie planochromatyczną.
Widzę to po zestawieniu z planochromatycznym WILDE M8, którego obraz jest płaski.
Czy dobrze mi się wydaje?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: M. Stachowiak »

Planarność obiektywu stereoskopowego polega na tym, że zapewnia ostry obraz w 90% pola widzenia (obiektywy aplanarne, czyli zwykłe achromaty zapewniają ostrość najwyżej w 70% pola widzenia — w części brzeżnej obraz jest nieostry) i ma niewiele wspólnego z geometrycznymi błędami odwzorowania (w przypadku Twojego Technivala manifestującymi się wypukłością centrum pola widzenia). Przyczyną zgłoszonego przez Ciebie błędu może być np. korzystanie z nieoryginalnych okularów lub rozjustowanie obiektywu.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: adam k. »

Oczywiście celna uwaga. Używam okularów 10x od AMPLIVALA, ale i 25x dedykowanych dla TECHNIVALA 2.
Dzięki za informację.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy 10x-157x Zeiss CITOVAL-2

Post autor: M. Stachowiak »

adam k. pisze:Używam okularów 10x od AMPLIVALA...
No i masz odpowiedź :-).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”