Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: M. Stachowiak »

Na Allegro pojawiła się oferta sprzedaży bardzo dobrego stereomikroskopu firmy Nikon — SMZ-U:
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... ml#thumb/6
Jak na tej klasy sprzęt cena jest do przyjęcia (6900 zł). Takie okazje trafiają się bardzo rzadko (oczywiście pod warunkiem, że wszystko jest OK :-))
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Przemek Zięba »

Sprzęt klasy ekstra! cena jak dla amatora - trochę sporo, chociaż warto, widziałem go w akcji, klasyka! Cena w zasadzie porównywalna do ceny IPOS a a sprzęt z pewnością o 2 klasy lepszy, chociaż IPOS nie należy do stereoskopów słabych, bo jest niezły.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kalisiak »

Stereomikroskop wrócił na allegro :(
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopo ... 59441.html
Miałem okazję popracować na nim w domu. Nie miałem żadnych uwag co do stanu technicznego. Obraz był jak dla mnie rewelacyjny i do tego 150X.
Z całą odpowiedzialnością mogę polecić. Kolumna trinokularowa, płynny zoom, jasna, czysta optyka.
Długo z sobą walczyłem, niestety nie zdecydowałem się zakupić z czysto subiektywnych względów. Mam wyjątkowo wysoki stół z szufladami i sam do wysokich nie należę. Ten Nikon był dla mnie trochę za wysoki, musiałbym kombinować z przemeblowaniem. Podobną niedogodność zauważyłem rozważając zakup IPOSa.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki za opinię. A jak ze światłem? Przy dużych powiększeniach potrzeba dobrego źródła. Ten model nie ma swojego oświetlenia, czy masz jakieś swiatło, które "nie kończyło się" przy tych największych powiększeniach?
Jak trzeci tor? Robiłeś jakieś fotki? Mógłby pokazać lub przesłać mailem?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kalisiak »

Korzystałem z halogenowych wąsów, jak dla mnie światła nie brakowało. Żeby robić zdjęcia potrzebny jest osprzęt, ja go nie miałem (c-mount, przejściówki). W tym modelu można dać całe światło na okulary lub dzielić z trzecim torem.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: GrzegorzGG »

Jacek Kalisiak pisze:Korzystałem z halogenowych wąsów, jak dla mnie światła nie brakowało. Żeby robić zdjęcia potrzebny jest osprzęt, ja go nie miałem (c-mount, przejściówki). W tym modelu można dać całe światło na okulary lub dzielić z trzecim torem.
Jacku, czy mógłbyś dać jakieś namiary na te "halogenowe wąsy"? Szukam czegoś co zastąpi moje dotychczasowe oświetlenie, owe wąsy brzmią obiecująco.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorzu, wąsy nie były moje, a na dodatek były mocno zużyte i są na pewno dostępne dużo lepsze (to a propos światła w Nikonie).
Chyba teraz trzeba szukać po prostu jakiegoś ledowego sprzętu. Słyszałem pozytywne opinie o takich:
http://allegro.pl/oswietlacz-gesia-szyj ... 19047.html
ale to musiałby potwierdzić ktoś, kto ma większe rozeznanie/doświadczenie w temacie. Te są łatwo dostępne i niedrogie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kurzawa »

3W to może być trochę za mało.
Jacek Kalisiak pisze:Ten Nikon był dla mnie trochę za wysoki
Jaka jest wysokość od płaszczyzny ostrości do okularów lub jaka jest wysokość tego mikroskopu?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze:3W to może być trochę za mało.
Jacek Kalisiak pisze:Ten Nikon był dla mnie trochę za wysoki
Jaka jest wysokość od płaszczyzny ostrości do okularów lub jaka jest wysokość tego mikroskopu?
Jeżeli jest zbliżony do IPOSa to powiem, ze wysoki. U nas w laboratorium przy wysokich stołach (90cm standardu laboratoryjnego) do wysokich mikroskopów trzeba było dokupować specjalne wysokie stołki, albo siadać na krześle na kolanach :-) Przy normalnym biurku (75 cm) nie ma takiego problemu. No ale jeśli meble wysokie to najlepszym rozwiązaniem jest jednak boom stand (na wysięgniku) którego można modelować co do przestrzeni roboczej, ponieważ nie jest połączony z korpusem na sztywno.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: M. Stachowiak »

Mikroskop ten jest wysoki dlatego, że ma podstawę do badań w świetle przechodzącym, a także między korpusem i nasadką okularową zamontowano moduł z portem video. Jeżeli podstawę będzie trudno wymienić na niższą do badań w świetle odbitym, to do obserwacji wysokość mikroskopu można zmniejszyć poprzez wymontowanie modułu portu video.
Uwaga! Korzystanie z portu video wymaga doposażenia w adapter C-mount, natomiast do podłączenia aparatu fotograficznego będzie potrzebny dodatkowy moduł portu bocznego, adapter projekcyjny i łącznik T2.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sprzedaż zakończyła się 12 lipca na kwocie 5 380 zł (było 6 900).
http://allegro.pl/nikon-smz-u-foto-zoom ... 59441.html
Chyba zmienił właściciela.....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U do kupienia na Allegro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:
Jacek Kalisiak pisze:Ten Nikon był dla mnie trochę za wysoki
Jaka jest wysokość od płaszczyzny ostrości do okularów lub jaka jest wysokość tego mikroskopu?
Ponieważ wysokość jest jednym z ważniejszych parametrów, podaję ją, bo może się przydać nie tylko mi. Odległość robocza "working distance" wynosi około 8,4 cm.

Kolejna interesująca wartość to wysokość mikroskopu. Zmierzyłem odległość od płaszczyzny obiektywu do osi okularów i wynosi ona 23 cm. Tak więc cały mikroskop SMZ-U gotowy do pracy ma wysokość 31 cm! - odległość od płaszczyzny ostrości do osi okularów.
Wild M8 ma tą wysokość równą 37,5 - 38 cm i jest dla mnie dosłownie 2-3 cm za wysoki. Nikon SMZ-U pod tym względem wygrywa z Wild M8, i może nie tylko pod tym względem, ale na jakieś spostrzeżenia z porównań tych dwóch mikroskopów, które obecnie posiadam :D trzeba poczekać.
Załączniki
smzu1.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.86 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: M. Stachowiak »

Dorzuć do Nikona jeszcze kilka cm wysokości podstawy do badań w świetle przechodzącym i wówczas porównaj go z Wildem :). Jest jeszcze jeden ważny parametr — średnica i usytuowanie płytki przedmiotowej na podstawie, a także margines płaszczyzny podstawy wokół tej płytki. W Nikonie margines ten jest bardzo wąski, co rzutuje na ergonomię pracy i bezpieczeństwo obiektów obserwacji (łatwo przez przypadek zrzucić z podstawy np. szalkę Petriego z owadami).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, ale piszesz o podstawie fabrycznej, a ja jej nie mam i będę ją dorabiał. Będzie ona właśnie cienka i z miejscem roboczym (oś optyczna odsunięta od krawędzi stołu), o czym już rozmawialiśmy przez telefon. Generalnie SMZ-U jest niższy niż Wild M8 co rozwiązuje problem pracy z wyprostowanymi plecami.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:No tak, ale piszesz o podstawie fabrycznej, a ja jej nie mam i będę ją dorabiał. Będzie ona właśnie cienka i z miejscem roboczym (oś optyczna odsunięta od krawędzi stołu), o czym już rozmawialiśmy przez telefon. Generalnie SMZ-U jest niższy niż Wild M8 co rozwiązuje problem pracy z wyprostowanymi plecami.
Chyba że dołożysz moduły pośrednie, np. dzielnik toru optycznego z fotoportem ;-). Ale ten problem jest i w przypadku Wilda oraz innych tego typu stereomikroskopów, które nie mają wbudowanego podzielnika w nasadkę binokularową.
Do Wilda (i Leici) dostępne są moduły pośrednie umożliwiające pochylanie tub okularowych w zakresie 0 – 50 stopni, przez co można nieco obniżyć lub podwyższyć wysokość roboczą mikroskopu (odległość źrenic okularów od pulpitu). Są też moduły (kliny) stałe spełniające podobną rolę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze: Do Wilda (i Leici) dostępne są moduły pośrednie umożliwiające pochylanie tub okularowych w zakresie 0 – 50 stopni, przez co można nieco obniżyć lub podwyższyć wysokość roboczą mikroskopu (odległość źrenic okularów od pulpitu). Są też moduły (kliny) stałe spełniające podobną rolę.
Są, ale oczywiście nieprzyzwoicie drogo. Szukam od kilku miesięcy jakiejś okazji (np # 346910), aby obnizyć oś okularów o kilka cm, ale jak na razie taka modernizacja kosztuje co najmniej 1000 zł (i więcej, do 1200 USD włącznie, głowica obrotowa 360). 15stopniowe ukosy: Ergo Wedge W/15 Degree Incline, Leica Wild Ergokeil 15° Ergomodul 346910 Tubus Adapter itd..

Tu jest np tanio http://www.ebay.ie/itm/Leica-Wild-Ergok ... SwY45UTjRH
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, właśnie o czymś takim pisałem. Ceny akcesoriów Leici rzeczywiście są nieprzyzwoicie wysokie, ale w przypadku sprzętu optycznego pozostałych producentów z Wielkiej Czwórki (Zeiss, Olympus, Nikon) jest podobnie. Można rozejrzeć się za akcesoriami produkowanymi przez producentów niezależnych i te są zdecydowanie tańsze od oryginałów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nikon SMZ-U - od kiedy go zobaczyłem w tym wątku postanowiłem go mieć. To takie uczucie, które pewnie wszyscy znacie - adrenalina. Problem finansowy jest, i oczywiscie ... "boli". Zakup tego mikroskopu z zagranicy to dużo zachodu (cło, opłaty, ryzyko, czas itp.) ale nie o tym. W końcu przyszły te okulary, które są do tego modelu dedykowane i żadne inne: UW10XA/24. Sprawa jest dość prosta - aby optyka pracowała poprawnie muszą być te okulary i nie ma wyjścia. Na chińczykach da się jakoś pracować, ale to jak jeździć Ferrari po wyboistej drodze.
Pierwsze wrażenie po założeniu tych okularów..... byłem tego bardzo ciekaw! Czy spadłem z krzesła? I tak i nie. Od razu jaśniej, widniej, szerzej, czyściej. Za chwilę testowo powrót do chińczyka i już wiem, że wszystkie te chińczyki wracają na Allegro, nigdy już nie kupię zamiennika okularów. To taka lekcja.

Wreszcie jaka jest ta wysokość robocza...? To przedstawiają zdjęcia. Na pierwszych wydaje się wysoki a w rzeczywistości jest niski. Krótko - okulary podczas pracy z okazem są nisko, na wysokości moich ust. Nareszcie wygoda, lekko nachylam się nad okularami i sobie pracuję. Kamień z serca mi spadł z hukiem.
No i teraz o szczegółach. Zalety:
śruba mikro (fine) gumowana, miła w dotyku, wszystko kręci się lekko.
zoom - płynnie, kultura.
oświetlacz - pasuje (do WILD M8 nie wchodził o 1 mm jest za mały)

Wady: cena, ale w końcu te minimum 6-7 tys trzeba dać, bo nic dobrego się nie kupi za mniej :P

Pole widzenia - 32mm przy x0,75 do 3,2 mm przy x7,5 (w sumie nie może być inaczej) 1:10
Co ja mam jeszcze napisać? ..... Może pytajcie, będzie łatwiej.

-----
Załączniki
nikon_smz-u_ (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.53 KiB)
Nikon_SMZ-U_ (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.6 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10

Post autor: M. Stachowiak »

Widzę, że poradziłeś sobie i z podstawą :-). Gratuluję :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”