Mikroskop stereoskopowy - porada

mikello
Posty: 2
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2015, 22:53

Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: mikello »

Witajcie,
Czy może Wy możecie mi poradzić, jaki mikroskop stereoskopowy kupić w cenie do około 2tys zł.
Chciałbym aby był nowy i w wersji tri, z możliwością rozbudowy do powiększenia 90x lub lepiej 180x
Będzie używany głownie do numizmatyki.
Wiem że w tym zakresie to chińszczyzna wchodzi w grę, jednak biorąc pod uwagę zastosowanie, nie mam większych wymagań.
Rozpatruję TPL, Delta Optical, Bresser może jest coś jeszcze wartego uwagi.
Dzięki z góry za wszelkie sugestie i porady.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Brachytron »

Tak z ciekawości. Po co aż takie powiększenie? Sprawdziłem przed chwilą i na x25 z napisu RZECZPOSPOLITA na dziesięciogroszówce wchodzi tylko RZEC po średnicy (jakiejś). Chyba dopiero skanning mógłby mi pokazać coś czego teraz nie widzę.
mikello
Posty: 2
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2015, 22:53

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: mikello »

Potrzebuję widzieć strukturę np. przełamania monety czy też niuanse bicia wykluczające falsyfikat.
Powiększenie 90x jest ok, jednak jeśli mam taką możliwość wyboru to chciałbym mieć zapas.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Radek W. »

Jeśli wystarczy powiększenie x67,5 i ewentualnie z dodatkowym obiektywem x135 to mogę polecić http://sklep.pzo.waw.pl/mikroskopy-ster ... epi-detail

Mam i sobie chwalę. Tor optyczny też działa i wykorzystuję go ostatnio coraz częściej.
Moje zwięźle opisane wrażenia na jego temat można znaleźć tu http://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=23980
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Jacek Kurzawa »

Radek pokazał osiągi tego mikroskopu na przykładzie tego wątku viewtopic.php?f=46&t=32337
i muszę przyznać że zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie :okok:

Bardzo dobry jest SZH-650T http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mik ... d3393.html
który podrożał od 2014 roku (było 2290 zł). No ale jest dobry, obraz za 100 000 zł :-)
Ważne, że nowy ma czystą optykę.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: João M da Costa »

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Radek W. »

Z zewnątrz są to one takie same. Obstawiam, że sama optyka też jest taka sama więc potwierdza się to co pisał M. Stachowiak w tym poście http://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=23980, o obniżeniu jakości PZO.

Cenowo wyglądają podobnie, więc podsumowując różnic nie ma na żadnej płaszczyźnie. Nie wiem tylko jak działają serwisy poszczególnych firm bo nie miałem okazji jeszcze korzystać.
Do jednego czy drugiego warto dokupić okulary x16http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_zyc ... d1034.html
W zestawie są x10 co daje max. x45. Pisałem wcześniej że mam okulary x15, ale mi się pomyliło, mam właśnie te x16.
W efekcie mam płynny zakres powiększenia od x11,2 do x72. Do tego można dołożyć obiektyw x2, więc osiągniemy max. x144.
Nie wiem jakie powiększenie uzyskuję na torze optycznym bo jest ono na pewno inne niż widoczne przez okulary. Trzeba pamiętać, że kombinując z przejściówkami, dystansami (pierścieniami makro) czy okularami wkładanymi w tor optyczny możemy osiągać duże powiększenia. Później problemem jest już światło, ale to temat na osobną rozmowę.
tkaczyk
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2016, 15:18
Gender: women

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: tkaczyk »

Czy uważacie, żeby kupić oryginalny od producenta, czy może kupujecie używane na allegro i innych aukcjach? Czy macie jakieś zaufane sklepy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Jacek Kurzawa »

Umówmy się że linka reklamującego jakąś stronkę nie było i pytanie jest powiedzmy sobie po to, żeby był link.
Mam nadzieję, że lektura forum pozwoli Ci zorientować się w tym, co jest lepsze.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Przemek Zięba »

tkaczyk pisze:Czy uważacie, żeby kupić oryginalny  od producenta, czy może kupujecie używane na allegro i innych aukcjach? Czy macie jakieś zaufane sklepy?
W odpowiedzi - to zależy od preferencji indywidualnych, zasobności portfela, gustu, wygody, opinii innych użytkowników etc. Na forum jest sporo informacji - wystarczy trochę cierpliwości i parę kliknięć w klawiaturę :okok:
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Piątek Wojciech »

czy ktoś z szanownych kolegów znających się dobrze na mikroskopach mógłby napisać parę zdań komentarza o tym:
http://allegro.pl/promocja-mikroskop-z- ... 95902.html
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Przemek Zięba »

Chinol - plastik fantastik
Potrzebujesz do oglądania preparatów to zakup sobie używany PZO w zbliżonej cenie. Na forum nie będę zanudzać jak chcesz to pisz na PW.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Jacek Kurzawa »

Piątek Wojciech pisze:czy ktoś z szanownych kolegów znających się dobrze na mikroskopach mógłby napisać parę zdań komentarza o tym:
http://allegro.pl/promocja-mikroskop-z- ... 95902.html
Pytasz o ten przedmiot. Ok. Czytamy od początku:
Zaawansowany i nowoczesny mikroskop dla wymagających użytkowników
I już dalej nie czytam, bo to jest całkowite kłamstwo. Klient w tym momencie sam się wyfiltruje - znający się wymagający użytkownik po prostu zamknie stronę a laik pójdzie dalej zachęcony opisem, że to jest przecież ZAAWANSOWANY NOWOCZESNY (*) mikroskop. Oczywiście "dla fachowców", bo każdy ma potrzebę poczuć się fachowcem, więc jak sobie kupi to nim może zostanie..... Taki melanż.

Zauważ, że jest to mikroskop z torem jednoosiowym - patrzysz jednym okiem. Powiekszenie od 100x jest całkowicie nieprzydatne dla Ciebie. Potrzebujesz od 5 do 60x. Na Forum jest cała masa opinii na temat mikroskopów. O tym mikroskopie po prostu zapomnij, a raczej zapamiętaj, żeby czegoś podobnego nigdy nie kupić - jako mikroskop podstawowy. Natomiast jako pomocniczy mikroskop do podglądu np kopulatorów to może nawet spełnić swoje zadanie. Trzebaby było to zobaczyć. Plusem jest cena i to że jest nowy więc ma czyste szkła.

* - za "zaawansowany nowoczesny" mikroskop trzeba zapłacić tyle co za dobry samochód. Dlatego, że jest nowoczesny i zaawansowany.

Górna półka
Dobre, zaawansowane mikroskopy
NIKON SMZ 1500 jest dobry
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy - porada

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek ma rację Wojtku, przede wszystkim określ swoje potrzeby, następnie budżet i coś wymyslimy ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”