wysypka/ukąszenie - czy to pluskwy?

Regulamin forum
Koniecznie wstaw zdjęcie - zwiększysz tym samym szansę na trafną odpowiedź.
uka
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 22:50
Lokalizacja: warszawa

wysypka/ukąszenie - czy to pluskwy?

Post autor: uka »

od blisko 3 tyg. próbuję zdiagnozować swędzącą wysypkę. Zaczyna się od swędzenia, potem miejsce czewienieje, robi się grudka, następnie pęcherzyk z osoczem, które mętnieje i w końcu pęka lub zasycha. Krosty pojawiają się na brzuchu, udach, pod kolanami, ramionach, o wiele mniej na plecach i klatce piersiowej. Podobne krosty ma moja 4-miesięczna córka, która śpi ze mną i moja mama, która śpi w innym pokoju. Swędzenie zaczynam odczuwać o różnych porach dnia. Przeszukałam pokój, ale nie znalazłam żadnych insektów. Nie mam sladów krwi na pościeli czy ubraniu. Czy to mogą być pluskwy? Jeśli tak, to jak je znaleźć lub wywabić, żeby się ujawniły? Pomóżcie proszę, bo jestem już na skraju wytrzymałości. Dzięki
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie jestem lekarzem, ale mnie to wygląda bardziej na wysypkę alergiczną, niż po ugryzieniu jakiegoś owada. Chyba macie w mieszkaniu jakąś substancję, która Was uczula. Warto by zasięgnąć opinii dermatologa.
Hey
Posty: 2
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 07:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hey »

Witam,
Postanowiłam skorzystac z tego tematu, bo ptoblem mam podobny, a forum wam zaśmiecac nie będę.
Wczoraj byłam w Zoo i spędziłam dużo czasu w terrarium (padał deszcz).
Dziś po przebudzeniu odkryłam, że jakieś 40% skóry nóg mam pokryte ni to wysypką, ni to bąblami. Wygląda to jak przy ugryzieniu komara, ale u nas w centrum komary rzadko spotykamy, a pozatym, musiałoby to byc całe stado. Proszę was o pomoc.
Mam w domu psa, a (przez zaniedbanie i częstą nieobecnośc w domu) na balkonie gołębie.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Hey pisze:Witam,
Postanowiłam skorzystac z tego tematu, bo ptoblem mam podobny, a forum wam zaśmiecac nie będę.
Wczoraj byłam w Zoo i spędziłam dużo czasu w terrarium (padał deszcz).
Dziś po przebudzeniu odkryłam, że jakieś 40% skóry nóg mam pokryte ni to wysypką, ni to bąblami. Wygląda to jak przy ugryzieniu komara, ale u nas w centrum komary rzadko spotykamy, a pozatym, musiałoby to byc całe stado. Proszę was o pomoc.
Mam w domu psa, a (przez zaniedbanie i częstą nieobecnośc w domu) na balkonie gołębie.
Potencjalne czynniki:
1. Dermanyssus galinae
2.Aphaniptera spp
3.Alergia na trawsko, właśnie kwitną i możliwe że masz uczulenie, może w zoo kosili trawę, mam cos podobnego
Hey
Posty: 2
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 07:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hey »

Przemek Zięba pisze:3.Alergia na trawsko, właśnie kwitną i możliwe że masz uczulenie, może w zoo kosili trawę, mam cos podobnego
Oby to było to, zaraz wezmę leki na alergie, oby pomogło. Dziękuję :)
iustice
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 25 maja 2009, 21:31
Lokalizacja: Londyn

Post autor: iustice »

witam wszystkich i prosze o pomoc!!!
jestem tu nowa i nie do konca sie orientuje jak dziala ta stronka jednakze mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos kto odczyta moj liscik i cos poradzi.
Moj przypadek zaczal sie dokladnie gdy bylam w 8 miesiacu ciazy i pewnego ranka obudzilam sie z krostkami na ciele ktore wygladaly na pogryzienie jakiegos owada - nie bardzo sie tym wtedy przejelam gdyz zrzucilam wine na przewrazliwiona skore u kobiety w ciazy i zapomnialam o temacie mimo ze te wspomniane krostki mocno swedzialy...
od tego czasu minely 4 miesiace i .... nadal swedzi...
przez ten czas co jakies kilka dni budzilam sie z nowymi ugryzieniami - sa to czerwone plamki z dziurka na srodku ktore naprawde okropnie swedza:-( nie zauwazylam tu zadnej logicznej zaleznosci tzn. najczesciej ugryzienia mam na lydkach, rekach lub w okolicy pasa- nie zdaza sie to codziennie ale ostatnio coraz czesciej a najdziwniejsze jest to, ze nawet te ugryzienia z przed 4 miesiecy swedza do dzis!!!
nawet piszac to czuje, ze brzmi to nieprawdopodobnie ale taka jest prawda - wciaz mam slady po tych zza czasow ciazy i wciz swedza okropnie!!
czy ktos wie co to moze byc??? nie znalazlam zadnych insektow w domu!!!
acha i co chyba wazne -- sypiam z partnerem i coreczka ale oni sie na nic nie skarza!!!
czy to wiec cos z podlozem alergicznym? a jesli tak to czemu wyglada na typowe ugryzienie owada - czerwona plamka lub pecherzyk ze sladem uklucia na srodku...???
blagam o pomoc!!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Podczas ukłucia owad zwykle wprowadza do skóry substancje zapobiegające krzepnięciu krwi, które działają jak inne alergeny. Stąd obraz skóry może być podobny. To, że inni domownicy nie mają śladów, jeszcze o niczym nie świadczy. Jeśli u mnie w pokoju pojawi się komar. to na 99,99% ugryzie żonę a nie mnie. Decydują o tym różne czynniki, np. temperatura ciała, skład chemiczny potu, i t.p. Rzeczywiście te punkciki w środku czerwonej plamki mogą sugerować jakiegoś owada. Ulgę mogą przynieść jedynie środki przeciwalergiczne, ale te można otrzymać tylko na receptę. Warto więc zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli powodem są ukłucia owada, będzie potrzebna dezynsekcja w mieszkaniu.
iustice
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 25 maja 2009, 21:31
Lokalizacja: Londyn

Post autor: iustice »

Bardzo dziekuje za odpowiedz!
Dzis rano po wyciagnieciu bluzki z szafy zauwazylam, ze ma drobne dziurki, ktore wygladaja na "robote" mola... teraz sie zastanawiam czy mole gryza? tzn czy to mozliwe ze opisane przeze mnie wczesniej ukaszenia moga byc spowodowane przez mole?
a jesli nie to w jaki sposob dezynfekowac mieszkanie i czego szukac?
dodam, ze jest generalnie czysto, czesto odkurzam rowniez lozko i materace ...
czego i gdzie szukac?
z gory dziekuje!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy mole gryza?
Nie, nie gryzą. Mowa oczywiście o imago, czyli dorosłych, latających motylach. Dziurki w bluzkach mogą robić larwy moli, ale te też nie gryzą ludzi. Owadów kłujących jest jednak sporo - pchły, pluskwy, komary, meszki, różne muchy i t.p. Nie sposób udzielić jednej uniwersalnej rady. Koniecznie musisz ustalić co Cię pokłuło (i czy to w ogóle są ukąszenia, czy nie alergia), by potem określić strategię "walki". Sugeruję konsultację z lekarzem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 maja 2009, 13:42 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Proponuję terminy żądlą, kłują, gryzienie to skojarzenie z zębami :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz rację Przemku :smile: . Nieco dostosowałem post do sugestii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ugryzienia, użądlenia, ukąszenia owadów”