co to mnie gryzie?

Regulamin forum
Koniecznie wstaw zdjęcie - zwiększysz tym samym szansę na trafną odpowiedź.
kokosowa
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2016, 20:01
Gender: women

co to mnie gryzie?

Post autor: kokosowa »

Mam dziwne ugryzienia. Swędzące dość mocno gdy mam stopę w butach i gdy się stopa zacznie pocić. Wpierw miałam 2 ślady jak po ugryzieniu komara w 2óch różnych miejscach ale jak zaczęłam drapać zaczęly się pojawiać kolejne bąbelki i rozdrapywałam to w końcu i pokażywała się ranka czyli jakby miejsce nakłucia. Dodam, że miesiąc temu wróciłam z Egiptu i obawiam się że mogłam przytargać pluskwy, ale po równym miesiącu pojawiło się to na mojej stopie. Mam 3 razy po 2 ugryzienia. W tym samym czasie musiało mnie to gryźć. załączam zdjęcie stopy już rozdrapanej. Mam jeszcze pytanie czy możliwe żeby to mógł zrobić pająk? bo kilka takowych znalazłam. Lub meszka, które mi latają w pokoju? lub ćma spożywcza? Lub coś bliżej nie określone też załączam zdjęcie. Czy jakiś inny owad (pająk) może gryżć tak podwójnie? Bo strasznie się boję nadal o pluskwy :( już wszytsko przetrzepane sladu zerro. dla przypomnienia:
viewtopic.php?f=70&t=33867
Załączniki
212.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.99 KiB)
213.jpg
213.jpg (30.89 KiB) Przejrzano 3864 razy
ćma spożywcza?
ćma spożywcza?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.81 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: co to mnie gryzie?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gdybyś miała zdjęcia owada, który Cię pogryzł, byłaby możliwość jego identyfikacji. Jednak ślady na skórze są nieidentyfikowalne. To po prostu reakcja alergiczna Twojego organizmu. Mogą to być ślady po ugryzieniu, lub ukłuciu (np. przez komara, lub meszki, ale mole na pewno nie), ale równie dobrze mogą to być wypryski alergiczne, spowodowane przez jakąś spożytą substancję. Można takie wypryski smarować maścią przeciwalergiczną (np. hydrokortyzon) lub zażyć w konsultacji z lekarzem jakiś środek przeciwalergiczny - zawsze pomoże bez względu na przyczynę powstania wyprysków.
kokosowa
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2016, 20:01
Gender: women

Re: co to mnie gryzie?

Post autor: kokosowa »

dziękuję za odpowiedź ale wykluczam tutaj alergie skórne bo nigdy nie miałam a to jest ewidentnie pogryzienie przez coś bo po rozdrapaniu widać ślad w którym moja krew prawdopodobnie była ssana :) ale chcę uzyskać odpowiedz czy meczka lub komar były by w stanie tak gryść po 2? lub pająk?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: co to mnie gryzie?

Post autor: Antek Kwiczala † »

wykluczam tutaj alergie skórne bo nigdy nie miałam
To oczywiście nie jest argument. Nie mamy alergii, dopóki nie zetkniemy się po raz pierwszy z substancją uczulającą. Dam przykład. Syn mojego znajomego też nie miał alergii, aż wyjechał nad morze, gdzie dostał taką właśnie wysypkę. Zrobił sobie badania na substancje uczulające, i okazało się, że jest uczulony na selen, zawarty w jakiejś morskiej rybie, z którą zetknął się właśnie nad morzem. Powiedziałbym, że właśnie takie wielokrotne wypryski są sugestią do uczulenia pokarmowego a nie pokłucia przez owada. Żaden owad nie potrafi ukłuć jednocześnie w kilku miejscach. Gdyby więc to jednak były ukłucia, to wielokrotne. Rozdrapanie takiego ukłucia na pewno prowadzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego w tym miejscu, więc nawet pod mikroskopem nie sposób byłoby ocenić, co nas ukłuło. Reasumując - entomolog nic tu nie wyjaśni. Zwróć się o pomoc do lekarza alergologa.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: co to mnie gryzie?

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie negując kolegów, zwróć uwagę czy w Twoim otoczeniu nie masz kontaktu z pchłami (jakieś zaniedbane psy koty), również ukąszenia i innych owadów mogą powodować dokuczliwy świąd i wskutek drapania mogą na skórze pojawić się podobne rany.
kokosowa
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2016, 20:01
Gender: women

Re: co to mnie gryzie?

Post autor: kokosowa »

dziękuję wam za odpowiedzi. Oczywiście, że chodziło mi o wielokrotność bo żaden z owadów nie ma aż takiego rozstępu, rozmiaru gryzaka :) że tak się niefachowo wyrażę :) brak zwierząt w otoczeniu. Tak jak pisałam mam na stopie 3 miejsca po 2 ugryzienia. w odstępach tak 1-2cm. więc zaczęło mnie to zastanawiać co to może być? Czy jeden jakiś owad byłby w stanie dokonać 3 takich rzadków w powiedzmy 15 minutowym okresie czasu? Bardzo się obawiam nadal tych pieprzonych pluskiew :(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ugryzienia, użądlenia, ukąszenia owadów”