Lemuria, Madagaskar

Owady kopalne, inkluzje w bursztynie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Lemuria, Madagaskar

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szczepan Ziarko pisze: (...) Afryka łączyła się z tym ogromnym kontynentem przez pomost znajdujacy się tam gdzie dzisiaj są państwa Maghrebu (....) W czasach o których pisałem wyżej Madagaskar przywierał do kontynentu afrykańskiego. Lepturidów poniżej Sahary nie ma. A tymczasem na Madagaskarze dobrze się ma ponad setka gatunków . Typowe Stenocorini. Przedstawiciele dużego, barwnego rodzaju Mastoderia żyją w takich samych niszach jak nasze Stenocorusy, na kwiaty przylatują zaś groteskowe okazy z rodzaju Sagridola
Ja myślę, że mogło być troche inaczej. Madagaskar nie łączył się za Afryką, lecz był częscią dużego lądu leżącego między wybrzeżami Atryki i Indii. Ląd ten, nazywany LEMURIA. obecnie jest pod wodą a nad powierzchnię wody wystają niemal pionowo z wody ostre ówczesne szczyty tego lądu (Seszele, Malediwy). To tłumaczy wielką ilość endemitów na tych wyspach. Moim zdaniem Lepturidy dostały się ta drogą na Madagascar. To że jest to zaledwie kilka rodzajów też wymownie o tym świadczy (przez Indie i Lemurię)
O teori tego zatopionego lądu czytałem rok temu i wyjątkowo dużo faktów przemawia za jego występowaniem. Madagaskar nie oderwał się od Australii a Indie nie musiały aż tyle dryfować... miedzy nimi był ląd ...
Więcej o tym przeczytamy tutaj : http://www.sprawynauki.waw.pl/?section= ... rt_id=1970
Na wszelki wypadek kopia strony w załączniku.

Jesli zaś chodzi o połaczenie Ameryki Płn. z Euroazją to temat kiedyś omawialiśmy szczegółowo godzinami (z Szczepanem) ("Xestoleptura [Anoplodera] rufiventris, nigroflava") i tu się zgadzamy w 100%, zresztą nie może byc inaczej :-)
pozdrawiam
Załączniki
Tajemnice Lemurii.htm
(6.6 KiB) Pobrany 109 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Prywatnie.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:
Szczepan Ziarko pisze: (...)  Afryka łączyła się z tym ogromnym kontynentem przez pomost znajdujacy się tam gdzie dzisiaj są państwa Maghrebu (....)  W czasach o których pisałem wyżej Madagaskar przywierał do kontynentu afrykańskiego. Lepturidów poniżej Sahary nie ma. A tymczasem na Madagaskarze dobrze się ma ponad setka gatunków . Typowe Stenocorini. Przedstawiciele dużego, barwnego rodzaju Mastoderia żyją w takich samych niszach jak nasze Stenocorusy, na kwiaty przylatują zaś groteskowe okazy z rodzaju Sagridola
Ja myślę, że mogło być troche inaczej. Madagaskar nie łączył się za Afryką, lecz był częscią dużego lądu leżącego między wybrzeżami Atryki i Indii. Ląd ten, nazywany LEMURIA. obecnie jest pod wodą a nad powierzchnię wody wystają niemal pionowo z wody ostre ówczesne szczyty tego lądu (Seszele, Malediwy).  To tłumaczy wielką ilość endemitów na tych wyspach. ....
O teori tego zatopionego lądu czytałem rok temu i wyjątkowo dużo faktów przemawia za jego występowaniem. Madagaskar nie oderwał się od Australii a Indie nie musiały aż tyle dryfować... miedzy nimi był ląd ... .
Minęło 9 lat i pojawiła się praca potwierdzająca teorię zatopionego lądu zwanego Lemuria - teraz jako Mauritia.
viewtopic.php?p=33360#p33360
Oryginalny artykuł opublikowany został własnie w magazynie Nature:
Lewis D. Ashwal, Michael Wiedenbeck & Trond H. Torsvik 2017. Archaean zircons in Miocene oceanic hotspot rocks establish ancient continental crust beneath Mauritius
Załączniki
mauritia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.39 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Paleoentomologia”