Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Owady kopalne, inkluzje w bursztynie.
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Dzień dobry Wszystkim Szanownym Użytkownikom.
Nazywam się Artur, mam 30 lat i pochodzę z Wrocławia.
Od 10-11 lat jestem poławiaczem naszego wspaniałego Bursztynu Bałtyckiego. Zaczęło się niewinnie od zbierania drobinek Sukcynitu ale z latami pasja urosła do rangi obsesji. Odkąd nauczyłem się samodzielnie szlifować bursztyn zacząłem wynajdywać w nim różnorodne inkluzje owadów oraz roślin. Wiedza nie pozwala mi jeszcze na oznaczanie oczywiście ale moim życiowym celem jest chęć zgłębiania wiedzy na temat swoich inkluzji. W miarę możliwości zaopatruję się w książki tematyczne np. "Aquatic Insects In Baltic Amber" czy wspaniały atlas "Animals And Plants In Baltic Amber". Na daną chwilę wiedza pozwala mi wyróżnić ze swojej kolekcji termity, masę muchówek, pająki, pajęczyny, konika polnego, fragmenty skolopendry, [prawdopodobnie]skolopendrę w całości, chruściki, karaczana, a nawet nicienia + wiele innych. Jest to dla mnie o tyle fascynujące, że trzymam w rękach zatopione w skamieniałej żywicy owady, które mają od 40 do 54 milionów lat ( są różne poglądy na temat dokładnego wieku bursztynu ). Są one w większości w nienaruszonym stanie i pod lupą widać wszystkie najdokładniejsze szczegóły. Godzinami wpatruję się w tą "magiczną chwilę zatrzymaną w czasie".
W kolekcji mam już ponad 1000 wypolerowanych inkluzji ( lub tak zwane odkrywki ) i ta liczba ciągle rośnie. W przyszłości wierzę na nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy poświęcają temu swoje życie, a moim marzeniem jest powiązać swoją pasję z możliwością zarobku. Nie orientuję się jeszcze jak wygląda handel inkluzjami w naszym kraju ale wierzę, że pomożecie mi to odkryć.
Moim ogromnym problemem jest brak mikroskopu stereoskopowego. Mam problemy zdrowotne, co w naszym kraju przekłada się na problemy finansowe. Dla przykładu zastrzyki, które są mi niezbędne kosztują 1300zł za sztukę - bez żadnej refundacji oczywiście. Przykra rzeczywistość ale najważniejsze jest mieć pasje, bez nich życie jest dla mnie nic nie warte. Poza bursztynem moje największe życiowe pasje to: była piłka nożna - byłem piłkarzem i stąd problemy zdrowotne ( zrujnowane kolano po wielu operacjach ). Następnie grzybobranie powiązane z fotografią cudów lasu - nie chodzi mi wyłącznie o zbieranie jadalnych grzybów ale o uchwycenie piękna innych leśnych wytworów. Poza tym zapach i cisza lasu są mi niezbędne do życia. Co jeszcze - może niektórych to razi ale jestem oddanym fanem najbrutalniejszej muzyki na ziemi, czyli death metalu. Wydałem 3 płyty jako wytwórnia, zajmowałem się wydawaniem gazety muzycznej i rozprowadzałem ją po całym świecie. Muzyka to tylko i wyłącznie kwestia gustu oczywiście ale wiele osób ta moja bardzo razi i oceniają mnie powierzchownie albowiem mój ubiór wyraża oddanie muzyce i szacunek dla zespołów. Kolejną pasją jest dla mnie wytwór i wędzenie wędlin domowym sposobem. Staram się podtrzymywać wymierającą tradycję wytwarzania szynek, schabów, baleronów, kiełbas bez używania żadnej chemii i całego tego świństwa, które jest wszechobecne w naszych czasach. W gronie przyjaciół i rodziny zewsząd napływają zamówienia na mięcho więc jak widać - naturalny smak zawsze się sam obroni.
To tak w zarysie o mnie, mam nadzieję że nie zanudziłem Was na śmierć.
Chciałbym zgłosić się z prośbą o pomoc - jeśli ktoś zajmuje się inkluzjami, jeśli używa mikroskopu stereoskopowego do obserwacji owadów zatopionych w Bursztynie - bardzo proszę o kontakt lub sugestie dotyczące zakupu takiego mikroskopu. Jest mi on niezbędny do pasji jak i mojej przyszłości związanej ze zdobywaniem wiedzy o swojej rosnącej kolekcji, a życie jest tak kruche i krótkie, że może mi go nie wystarczyć żeby coś w tym temacie osiągnąć.
Serdecznie Wszystkich pozdrawiam i liczę na miłą przygodę związaną z Waszym forum.

z poważaniem
Artur/vermiculosis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Rafał Celadyn »

Welcome to hell ! :ok: Dawaj fotki tych zwierzaków ,bo ciekawość wszystkich zżera... :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Dispar »

Witaj kolego - bardzo ciekawa osobowość z tego co czytam :hi: .
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Rafał Celadyn pisze:Welcome to hell ! :ok: Dawaj fotki tych zwierzaków ,bo ciekawość wszystkich zżera... :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Witam. Dziękuję za przywitanie. Z tymi fotkami to właśnie jest problem ponieważ brakuje mi sprzętu. Zrobiłem kilka ( zepsutym już )mikroskopem USB, poniżej link do mojej galerii ( mam nadzieję, że to dozwolone ). Niestety jakość zdjęć jest przykra:(. Ale zawsze coś tam widać.
https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 0776753890
Również pozdrawiam.
ps. Jak tylko dorobię się sprzętu to obiecuję dokładne i ostre fotki.
Dispar pisze:Witaj kolego - bardzo ciekawa osobowość z tego co czytam :hi: .
Witaj! Dziękuję za miłą wypowiedź!
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Nie wymienione w poście powyżej więc oznaczam:

https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 6870511330

Collembola grupa Symphypleone. Jeśli to jest bursztyn bałtycki, to Stach kiedyś opisał gatunek nie reprezentowany we współczesnej faunie z takiego bursztynu. Może być więc ciekawe.

https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 0798362962

Nie widzę dobrze ale chyba coś Tomoceridae, (jeśli ten największy segment odwłoka to III, a jeżeli IV to coś Entomobiomorpha z wyjątkiem tych pierwszych ;) )

Pozdrawiam i proszę o więcej.

Jurek R.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Michał Michlewicz »

Genialna sprawa, zawsze urzekało mnie piękno tych zatrzymanych w bursztynie chwil.
Po przejrzeniu zdjęć (przyznam, że niestety pobieżnym - chwilowy dłuższy wypad "na łowy" nie pozwala na długie korzystanie z internetu) dojrzałem tam jedną mrówkę. Chętnie dowiedziałbym się, czy posiadasz ich więcej w swoim zbiorze?
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Michał Michlewicz pisze:Chętnie dowiedziałbym się, czy posiadasz ich więcej w swoim zbiorze?
Tak - posiadam już troszkę mrówek, a w tym jeden okaz, w którym poza dwiema pięknymi mrówkami jest coś co przypomina krewetkę.
Jak już wspomniałem - bez mikroskopu czy innego sprzętu nie jestem w stanie zamieścić fotek :(
pozdrawiam !
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Nie wymienione w poście powyżej więc oznaczam:

https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 6870511330

Collembola grupa Symphypleone. Jeśli to jest bursztyn bałtycki, to Stach kiedyś opisał gatunek nie reprezentowany we współczesnej faunie z takiego bursztynu. Może być więc ciekawe.

https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 0798362962

Nie widzę dobrze ale chyba coś Tomoceridae, (jeśli ten największy segment odwłoka to III, a jeżeli IV to coś Entomobiomorpha z wyjątkiem tych pierwszych ;) )

Pozdrawiam i proszę o więcej.

Jurek R.
Witaj. Dziękuję za komentarz z oznaczeniem. Obiecuję więcej fotek jak tylko dorobię się sprzętu !
Wszystkie fotki to bursztyn bałtycki, nie zajmuję się kopalem i innymi żywicami. Mam co prawda w kolekcji kolumbijski kopal z termitami ale to był jednorazowy strzał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Rafał Celadyn »

...warto przeczytać :arrow:
:hi:
Załączniki
WE.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.58 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Jacek Kurzawa »

Serdecznie witam Kolegę i życzę owocnej współpracy z Forumowiczami i sukcesów w rozwijaniu pasji i zdobywaniu wiedzy jak również w innych sprawach.

Chętnie podejmę się tematu związanego z kózkowatymi (Col., Cerambycidae), jeśli tylko trafią się jakieś okazy. Czy jest coś z kózkowatych lub coś podobnego?

Temat inkluzji warto wydzielić z wątku, żeby mógł się rozwijać samodzielnie jako brakujący i bardzo interesujący temat, którego na Forum właściwie jako takiego nie było.

Akurat tego zeszytu WE nie posiadam a chętnie bym poczytał, natomiast mam dublety numerów poprzednich, jesli ktos by chciał to służę (darmo):

1982 t. III, nr 1-2;
1983 t. IV, nr 1-2 ;
1984 t.V, nr 1-2;
1985 t.V, nr 3-4.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak sie trochę ogarnę z preparowaniem ,to poproszę kumpla żeby zeskanował wszystko ,a Ty Jacku jakoś to upublicznisz :wink: .
Pozdrawiam
Rafał.
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Jacek Kurzawa pisze:Serdecznie witam Kolegę i życzę owocnej współpracy z Forumowiczami i sukcesów w rozwijaniu pasji i zdobywaniu wiedzy jak również w innych sprawach.

Chętnie podejmę się tematu związanego z kózkowatymi (Col., Cerambycidae), jeśli tylko trafią się jakieś okazy. Czy jest coś z kózkowatych lub coś podobnego?

Temat inkluzji warto wydzielić z wątku, żeby mógł się rozwijać samodzielnie jako brakujący i bardzo interesujący temat, którego na Forum właściwie jako takiego nie było.

Akurat tego zeszytu WE nie posiadam a chętnie bym poczytał, natomiast mam dublety numerów poprzednich, jesli ktos by chciał to służę (darmo):

1982 t. III, nr 1-2;
1983 t. IV, nr 1-2 ;
1984 t.V, nr 1-2;
1985 t.V, nr 3-4.
Witam - bardzo serdecznie dziękuję za powitanie i miłe słowa.
Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie czy jest coś z kózkowatych ale istnieje taka możliwość:) Niech tylko nabędę sprzęt, a zacznie się poważniejsze oglądanie. Od lupy oko już bardzo wymęczone.
Gdzie powinienem założyć temat o inkluzjach ? Jestem tu bardzo nowy więc nie chcę się panoszyć i namieszać ;)
Dodam jeszcze, że jestem zdziwiony, iż w naszym kraju nie powstało forum o inkluzjach w bursztynie bałtyckim i w ogóle tak ciężko poznać pasjonatów tego tematu.
Odnośnie tych dubletów....nieskromnie chciałbym poprosić...
z pozdrowieniami
v
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Jacek Kurzawa »

vermiculosis pisze:Dodam jeszcze, że jestem zdziwiony, iż w naszym kraju nie powstało forum o inkluzjach w bursztynie bałtyckim i w ogóle tak ciężko poznać pasjonatów tego tematu.
Właśnie powstało! :D To jest właśnie to forum, na którym znajduje się ten post: viewforum.php?f=842
poświęcone problematyce paleoentomologicznej, inkluzjom w bursztynie itp. Przypominam w tym miejscu też, że istnieje Sekcja paleoentomologiczna PTE: http://pte.au.poznan.pl/sekcje.htm
Andrzej J. Woźnica

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Hej !
moge pomóc opracowac i oznaczyc niektóre muchówki. Jestem tez z Wrocka ;-).
email, jak i inne dane znajdziez np. tutaj: http://pte.au.poznan.pl/dipteron/redakcja.html https://entomo.pl/adresy/diptera.htm albo np. tu:
http://www.faunaeur.org/experts.php?ref ... rch&id=464 ;-))
pzdr,
Andrzej
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Witajcie.
Dzięki uprzejmości Szanownego Andrzeja zaczęliśmy robić wstępny spis kolekcji.
Nie jest to łatwe ponieważ szlifowałem kawałki najczęściej w sposób oszczędny - żeby nie stracić dużo bursztynu no ale jakoś to idzie.
Nie wytrzymałem i nabyłem mikroskop z wyświetlaczem. Daleko mu do profesjonalnego sprzętu od makrofotografii ale jestem zadowolony.
Poniżej kilka fotek, które dzisiaj wykonałem. Zapraszam do oglądania.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

Artur/vermiculosis

https://picasaweb.google.com/1046127478 ... 2530918786
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Przejrzałem Twoje zdjęcia w nadziei, że będą tam jakieś korniki, ale takiego zwierza nie było. W bałtyckim bursztynie korniki trafiają się, głównie z plemienia Hylastini i Hylurgini! Ale i tak kolekcja piękna :brawo: :ok:
vermiculosis
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 11:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chciałbym się przedstawić. Kolekcjoner Inkluzji Zwierzęcych Oraz Roślinnych w Bursztynie Bałtyckim

Post autor: vermiculosis »

Witaj.
Dziękuję za miłe słowa.
To niewielka część kolekcji dlatego nie wyzbywaj się nadziei - może gdzieś mam jakiegoś kornika ;)
W końcu żywica spływała po korze i mogła dziada dopaść w tunelu !
Pozdrawiam serdecznie !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Paleoentomologia”