Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Rączycowate
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Witam wszystkich. Wczoraj po południu (Gdzieś tak po 15.00), w okolicach jeziora Ukiel (Krzywego), w Olsztynie (Kwadrat UTM: DE65), miałem okazje zaobserwować jakieś 10-15 osobników Tachina ursina. Czytałem, że to gatunek z czerwonej listy, więc pomyślałem, że warto będzie podzielić się tą obserwacją, tym bardziej, że nie widziałem, by ktoś podawał tutaj obserwacje z mojego województwa. Rok temu także miałem okazje obserwować ten gatunek, jednak było to nieco później, (10 kwietnia), za to, dokładnie w tym samym miejscu (nasłoneczniona, podmokła polana lasu sosnowego) co teraz. Poniżej prezentuje 3 ujęcia tej rączycy ;)
Załączniki
Tachina ursina, 28.03.2012.
Tachina ursina, 28.03.2012.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.43 KiB)
Tachina ursina, 28.03.2012.
Tachina ursina, 28.03.2012.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.18 KiB)
Tachina ursina, 28.03.2012.
Tachina ursina, 28.03.2012.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.2 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Fajna stwora :!: Pogratulować obserwacji :D
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Jacek Kalisiak pisze:Fajna stwora :!: Pogratulować obserwacji  :D
Dzięki, ale to jeszcze nie koniec, jak trafi mi się taki dzień jak wczoraj (czyli słońce i ciepła aura), to spróbuje dopaść kopulującą parkę ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ponoć o samiczkę nie jest łatwo :?: :!: Obserwowałeś kopulacje?
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Jacek Kalisiak pisze:Ponoć o samiczkę nie jest łatwo  :?:  :!:  Obserwowałeś kopulacje?
Kopulacji nie widziałem, za to zaobserwowałem, jak dwa okazy podleciały do siebie i wywiązała się między nimi, coś jakby powietrzna walka. Myślałem, ze coś z tego będzie, ale odleciały w różnych kierunkach i nie miałem okazji przyjrzeć się bliżej tym osobnikom. Z ta samiczką też właśnie czytałem, będę musiał mieć ten gatunek na oku, bo skoro są samczyki, to pewnie i jakieś samiczki muszą tam fruwać :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Jacek Kalisiak »

To nie moja grupa, ale z tym fruwaniem samiczek to podobno nie takie proste!
Może ktoś od tej grupy się wypowie.
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Jacek Kalisiak pisze:To nie moja grupa, ale z tym fruwaniem samiczek to podobno nie takie proste!
Może ktoś od tej grupy się wypowie.
O tak, przydało by się, żeby jakiś spec od rączyc rzekł coś w tej sprawie, bo chętnie bym się dowiedział jak to z nimi jest :)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Robert Zoralski »

Widziałem kopulację. W zeszłym roku byliśmy razem z Pawłem Lipskim na nasłonecznionym łagodnym stoku w Puszczy Darżlubskiej, dokładniej w Kąpinie k. Wejherowo wczesną wiosną. Spadły jak "grom z jasnego nieba" w trawę z wielkim impetem dwie połączone ze sobą rączyce. Myślałem w pierwszej chwili, że to bzygi więc od razu przykryłem jednym ruchem siatki. Wspomnianą parkę mam w zbiorze. Coś jest nie tak z możliwością lotu samic? Też byłbym ciekaw o czym piszecie ;)

Wspomniałem o nich w tym wątku:
viewtopic.php?f=78&t=17337&p=127767&hilit=ursina#p127670

Pozdrawiam
Robert
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Robert Zoralski pisze:Widziałem kopulację. W zeszłym roku byliśmy razem z Pawłem Lipskim na nasłonecznionym łagodnym stoku w Puszczy Darżlubskiej, dokładniej w Kąpinie k. Wejherowo wczesną wiosną. Spadły jak "grom z jasnego nieba" w trawę z wielkim impetem dwie połączone ze sobą rączyce. Myślałem w pierwszej chwili, że to bzygi więc od razu przykryłem jednym ruchem siatki. Wspomnianą parkę mam w zbiorze. Coś jest nie tak z możliwością lotu samic? Też byłbym ciekaw o czym piszecie ;)

Wspomniałem o nich w tym wątku:
viewtopic.php?f=78&t=17337&p=127767&hilit=ursina#p127670

Pozdrawiam
Robert
Czytałem ten wątek i aż trochę zazdroszczę spotkania z tą parką... aż szkoda, że pogoda teraz się popsuła, bo można by było znów ruszyć w teren i poszukać jej... ale trzeba mieć nadzieje, że jeszcze będzie okazja :)
No tak... głodnych wiedzy coraz więcej, a spece od rączyc milczą :P
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Korzystając, ze sprzyjającej pogody, wybrałem się dzisiaj nad rozlewisko, gdzie miałem nadzieje spotkać jakieś ciekawe gatunki. Oczywiście nie mogło się obyć bez obserwacji i sfotografowania wielu okazów Tachiny ursina. W większości przypadków były to samce, trafiły mi się jednak także samiczki. Było ich zdecydowanie mniej, ale jednak też się trafiały. jedna z nich postanowiła mi nawet za pozować, więc mogę ją pokazać ;) Oprócz zdjęć, miałem także okazję trochę poobserwować zachowania tej muchówki. Moją uwagę zwróciły wygrzewające się się samce, które były bardzo agresywnie nastawione w stosunku do innych osobników. Kiedy np. dwa osobniki wzbiły się w powietrze w bliskiej odległości, natychmiast rzucały się na siebie, by po chwili znów wylądować i zająć dwie, odległe od siebie pozycje. Co ciekawe, samce T. ursina atakowały nie tylko przedstawicieli swego gatunku, lecz rzucały się również na inne muchówki. Szczególnie w pamięci zapadł mi atak samca Tachiny ursina na fruwającego przedstawiciela rodziny wójkowatych (Empididae), a w każdym razie muchówkę, która przypominała przedstawiciela tej rodziny. Gdy samiec zbliżył się do niej i "odkrył" że nie jest to godne jego uwagi, zostawił go i wrócił na wcześniej zajmowaną pozycję.
Załączniki
Samiec Tachina ursina, leśna droga, Olsztyn. 10.04.2012
Samiec Tachina ursina, leśna droga, Olsztyn. 10.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.07 KiB)
Kolejny samiec Tachina ursina, okolice rozlewiska, Olsztyn. 10.04.2012
Kolejny samiec Tachina ursina, okolice rozlewiska, Olsztyn. 10.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.51 KiB)
Samica Tachina ursina, okolice rozlewiska, Olsztyn. 10.04.2012
Samica Tachina ursina, okolice rozlewiska, Olsztyn. 10.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.96 KiB)
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 kwietnia 2012, 20:37 przez Skorpion20, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: admin »

Skorpion20 pisze: Szczególnie w pamięci zapadł mi atak samca Tachiny ursina na fruwającego wójka (Empididae)
Aż sprawdziłem, czy rodzina Empididae zmieniła nazwe, czy z moją głową już coś nie jest tak. Wg niej mamy rodzinę Wujkowate
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wujkowate

chociaż nazwy wernakularne nie są regulowane kodeksem ICZN. :no:
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

admin pisze:
Skorpion20 pisze: Szczególnie w pamięci zapadł mi atak samca Tachiny ursina na fruwającego wójka (Empididae)
Aż sprawdziłem, czy rodzina Empididae zmieniła nazwe, czy z moją głową już coś nie jest tak. Wg niej mamy rodzinę Wujkowate
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wujkowate

chociaż nazwy wernakularne nie są regulowane kodeksem ICZN.  :no:
No bo nie są regulowane, najważniejsze, że nazwę łacińską dobrze napisałem, a polską z przyzwyczajenia napisałem tak jak napisałem, ale jak trzeba, to poprawie ;)
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: admin »

Ważne, żeby się inni nie nauczyli źle, czytając nazwę. Jak to juz zostało powiedziane "internet ogłupia" i cos w tym naprawdę jest....

Z innej strony - okazuje sie, że poprawna pisownia rodziny Empididae nastręcza trudności nawet dipterologom!

http://www.google.pl/search?q=Empiidida ... 80&bih=648

http://www.google.pl/search?q=Empiidida ... 80&bih=648

Są takie rodziny, gdzie w nazwie są dwa "ii" np. Sesiidae, Limoniidae, Simuliidae, Xylomyiidae czy bujanki - Bombyliidae. I te Empididae pisane bywają też na różne sposoby..... :ap:
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

admin pisze:Ważne, żeby się inni nie nauczyli źle, czytając nazwę. Jak to juz zostało powiedziane "internet ogłupia" i cos w tym naprawdę jest....

Z innej strony - okazuje sie, że poprawna pisownia rodziny Empididae nastręcza trudności nawet dipterologom!

http://www.google.pl/search?q=Empiidida ... 80&bih=648  

http://www.google.pl/search?q=Empiidida ... 80&bih=648

Są takie rodziny, gdzie w nazwie są dwa "ii" np. Sesiidae, Limoniidae, Simuliidae, Xylomyiidae czy bujanki - Bombyliidae. I te Empididae pisane bywają też na różne sposoby.....  :ap:
Coś w tym jest, następnym razem będę pisał jak trzeba, bez niepotrzebnego skracania nazwy polskiej :)
Te nazwy, trzeba przyznać, mogą trochę skołować, co dipteorolog, to inny pogląd na to, jak powinna być pisana i to niezależnie czy chodzi o nazwę wernakularną (Przez długi czas książki i inne źródła pisane przyzwyczaiły mnie do nazwy "wujkowate," a po przeczytaniu "Owadów Polski" pana Marka W. Kozłowskiego, okazuje się, że prawidłowo powinno się pisać "wójkowate"), czy jak widać także i nazwy łacińskie. Niby różnica jednej literki, a już pojawiają się komplikacje i człowiek musi się zastanawiać, na którą opcję się zdecydować przy jej pisaniu :)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: rysiaty »

czy to też T. ursina?
28.03.2012 Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, Lubuskie WU10/20
Załączniki
DSC_3973.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.23 KiB)
DSC_3995.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.18 KiB)
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Rysiaty, ten twój okaz to też Tachina ursina, konkretnie samczyk ;)

Dzisiaj będąc nad Jeziorem Długim spotkałem tylko jedną Tachinę ursina, ale na moje szczęście okazało się, ze to samiczka, a jako, że ładnie za pozowało, to mogę wam ja pokazać. Prócz niej, fruwały także inne Tachinidae, a jedna z nich przysiadła... na mojej czapce :D Delikatnie zdjąłem więc ją z głowy, położyłem na piasku i zrobiłem kilka zdjęć. Akurat słońce się schowało, więc oświetlenie dodatkowe mi zgasło, za to muchówka w tym czasie całkiem ładnie pozowała (Nie to co jej kumple, wygrzewający się na uschniętych liściach). Przypuszczam, że może to być Panzeria puparium (dawniej, a w sumie może i nadal Ernestia puparium, pogubiłem się dociekając, czy Ernestia, to już synonim, czy jeszcze nie ;)), ale głowy sobie uciąć za to nie dam :)
Załączniki
Tachina ursina, samiczka, Olsztyn, Jezioro Długie, 14.04.2012
Tachina ursina, samiczka, Olsztyn, Jezioro Długie, 14.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.8 KiB)
Cf.Panzeria puparium. Olsztyn, Jezioro długie, 14.04.2012
Cf.Panzeria puparium. Olsztyn, Jezioro długie, 14.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.87 KiB)
Cf.Panzeria puparium. Olsztyn, Jezioro długie, 14.04.2012
Cf.Panzeria puparium. Olsztyn, Jezioro długie, 14.04.2012
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.23 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: rysiaty »

dzieki
a to może przy okazji tego wątku jeszcze jedną muchę wrzucę do oznaczenia, pewnie z tej samej rodziny
z 15.04.2012r Cieszów k. Nowogrodu Bobrzańskiego WT14 Lubuskie
żółta głowa trochę jak T. grossa
Załączniki
DSC_4417.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.22 KiB)
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: lotr »

rysiasty, to z całą pewnością nie T. grossa, lecz jakaś Gonia (G. divisa?).
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Robert Zoralski »

Ja również w tym roku złowiłem 1szt. Tachina ursina (samica - obserwowałem dużo więcej na liściach tuż pod śródleśną wierzbą) i 1szt. zaprezentowanej Ernestia puparum. Taką jak na zdjęciu Gonia sp. również wczesnowiosenną złowiłem w zeszłym roku.

Wszystkie te gatunki całkiem są do siebie podobne ;)

Pozdrawiam
Robert
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tachina ursina. - Obserwacja 28.03.2012.

Post autor: Skorpion20 »

Tachina ursina jest w tym roku naprawdę liczna. Zacząłem ten wątek od zdjęć samców, potem pojawiło się kilka samiczek, a teraz do kompletu, mogę wam zaprezentować kopulującą parkę, którą udało mi się sfotografować dzisiaj na zrębach :D W sumie przydało by się jeszcze przyłapać samicę T. ursina przy składaniu jajeczek, ale to już naprawdę duże szczęście musiało by dopisać, chociaż, nigdy nic nie wiadomo ;)
Załączniki
Tachina ursina, Olsztyn, zręby, za osiedlem Dajtki, 17.04.2012.
Tachina ursina, Olsztyn, zręby, za osiedlem Dajtki, 17.04.2012.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.95 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tachinidae”