Jakiej jest to muchówki larwa (bzygowate)?

Awatar użytkownika
atropina
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2008, 13:17
Lokalizacja: żory

Jakiej jest to muchówki larwa (bzygowate)?

Post autor: atropina »

witam, jestem tu nowa i chciałabym się was zapytać, czy ktoś z was już się spotkał z tą larwą.
Krótka charakterystyka.
Długość ciała łącznie z wyrostkiem około 4 cm. Zaobserwowano także osobniki różnej wielkości. Wyrostek "ogon" może być chowany przez specjalny mięsień. Ciało pokryte przezroczystą błoną. Zamieszkuje środowisko bagienne, powiedziałabym że błotne. Znalazłam je w błocie przyfabrycznej olejarni, które zawierało pozostałości śruty rzepaku. Sposób odżywiania podobny jak u dżdżownic. tzn popieranie i przetwarzanie "błota". Poruszanie podobne do gąsienicy, zauważyłam 8 małych wyrostków pod spodem ciała, które umożliwiały czepność po powierzchni i poruszanie sie np. po pionowej ściance kubka w którym były przeze mnie przetrzymywane. Oto one. Podejrzewam że należą do muchówek rodziny bzygowatych, ale gatunku dokładnego to nie znam. Dowiedziałam się, że ten "wyrostek"(rurka) prawdopodobnie służy im do oddychania.
Załączniki
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (14.23 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (8.63 KiB)
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (15.71 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.6 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Wygląda jak jakiś Eristalis (E. tenax?).
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W numerze 13 Biuletynu Entomologicznego wydawanym w Łodzi ukazał się w roku 1996 napisany przez Dr.Bogusława Soszyńskiego artykuł poświęcony wodnym bzygowatym. W pracy tej zawarty został klucz do oznaczenia stadiów larwalnych tych muchówek z podrodzin Eristalinae i Cheilosinae oraz rodzajów Neoascia i Sericomyia odpowiednio w podrodzinach Sphegininae i Sericomyiinae. Na podstawie tego klucza mozna próbować oznaczyć zebrane larwy do rodzaju.
Załączniki
Eristalinae
Eristalinae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.6 KiB)
rys.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.85 KiB)
Awatar użytkownika
atropina
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2008, 13:17
Lokalizacja: żory

Post autor: atropina »

Witam,
Dziękuje za szybką odpowiedź. Myślę, że to jest Eristalis tenax. Ma ktoś może jakieś informację o tej muchówce, tzn sposób odżywiania, czy jest ona pożyteczna itd.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

A ja myśle że to może być Eristalis arbustorum, Eristalis interrupta lub jeszcze inny często spotykany Eristalis ...
Jeśli larwa byłaby znaleziona np w fekaliach to byłoby duże prawdopodobieństwo że to właśnie Eristalis tenax. W błotnistym substracie rozwijają się chyba wszystkie nasze Eristalisy.
W tej chwili najlepszym sposobem na określenie gatunku byłoby zebranie kilku larw wraz z substratem i oczekiwanie na zakończenie ich rozwoju.Imago Eristalis tenax od pozostałych gatunków jest bardzo łatwo odróżnić.Z pozostałymi jest już bardzo różnie.
Awatar użytkownika
atropina
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2008, 13:17
Lokalizacja: żory

Post autor: atropina »

Larwa występuje w błocie gdzie jest zgniła śruta rzepakowa. Co prawda śmierdzi jak by to były fekalia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy Diptera”