Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 19 paź 2017, 07:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wracając z Pragi -  Saphanus piceus, październik 2017 SZLAM
PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 14:11 

UTM: EC 31
Specjalność:
wydzielone z viewtopic.php?f=833&t=37200&p=246253#p246253
szkoda , że wątek o tajemniczym przedstawicielu Cerambycidae znalazł się w temacie giełdy, no cóż dla niektórych to tożsame-zabiera się z natury ile można i się robi kaskę, wystarczy hodowlarka- ciekawe ile ten gatunek będzie kosztował na giełdach...i jak będzie go dużo  8)

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Mezinárodní setkání sběratelů hmyzu - Praha, październik 2017
PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 15:05 

UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Tajemniczym gatunkiem (info dla tych, którzy jeszcze owej tajemnicy nie zgłębili) jest Saphanus piceus.
Pierwszą osobistą styczność z owym miałem kilka lat temu w Kotlinie Kłodzkiej, jednak rzecz skończyła się tylko na wydobyciu z drewna larwy, którą fatalnie przesuszyłem, skutkiem czego nie udało mi się uzyskać imago.
Miejmy nadzieję, że teraz będzie inaczej!
Wtedy chodziło o jarzębinę, a tym razem z Pawełkiem pozyskaliśmy nieco leszczynowego i jarzębinowego materiału pięknie przez szczosika (cóż to za nazwa!!!) zasiedlonego.
Paweł już wyjaśnił, że chodzi o części przyziemne i podziemne roślin. Saphanus opanowuje martwe, młode drzewka, o przekroju 4 - 8 cm, w których spotkaliśmy różnowiekowe larwy. Materiał jest jeszcze twardy, choć w częściach podziemnych bywa już nieco podbutwiały. Ogólnie doświadczenia z ze znajdowaniem Sapghanus piceus bartolonii na stokach greckiej Ossy bardzo się tu przydały, i po takiej lekcji nie było szczególnie trudno namierzyć S. piceus w Polsce.

A jeśli zaś chodzi o ceny giełdowe, to ten gatunek jest spotykany o wiele częściej, gęściej i powszechniej u naszych południowych sąsiadów, skutkiem czego nie jest specjalnie drogi (ceny plasują się między 3 a 8 Euro) i bezproblemowy do nabycia. Więc jeśli ktoś ma pomysł, aby na nim zarobić kokosy, to raczej celu nie osiągnie.  ;-)

Ostatnio edytowano czwartek, 12 paź 2017, 15:07 przez Wujek Adam, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 15:07 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
inne zainteresowania: Muzyk (akordeon, piano, jazz), DJ.
Piątek Wojciech napisał(a):
no cóż dla niektórych to tożsame-zabiera się z natury ile można i się robi kaskę

A może Ci się tak tylko wydaje?

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 15:09 

Jacek Kurzawa napisał(a):
no cóż dla niektórych to tożsame-zabiera się z natury ile można i się robi kaskę

Zapewne są i tacy, co zresztą doskonale widać, słychać i czuć, zwłaszcza na giełdzie.
Handlują jednak oni innymi gatunkami, niż omawiany.  :P

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 16:18 

Specjalność:
tak Wam bardzo zależy(Jacek ,Adam), żeby pchać ten temat dalej, ze względu na co ?
pominąwszy to naiwniackie i zaczepliwe

Wujek Adam napisał(a):
Tajemniczym gatunkiem (info dla tych, którzy jeszcze owej tajemnicy nie zgłębili) jest Saphanus piceus.

to wiadome było od pierwszego Twojego postu...
Wujek Adam napisał(a):
A jeśli zaś chodzi o ceny giełdowe, to ten gatunek jest spotykany o wiele częściej, gęściej i powszechniej u naszych południowych sąsiadów, skutkiem czego nie jest specjalnie drogi (ceny plasują się między 3 a 8 Euro) i bezproblemowy do nabycia. Więc jeśli ktoś ma pomysł, aby na nim zarobić kokosy, to raczej celu nie osiągnie.

dasz se radę...chociaż nie rozliczyłeś się jeszcze z Biebrzy z 2013 r. :tak:

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 16:39 

Wydaje mi się, że to Twój post był zaczepliwy, ale może źle odczytałem intencje.
szkoda , że wątek o tajemniczym przedstawicielu Cerambycidae znalazł się w temacie giełdy, no cóż dla niektórych to tożsame-zabiera się z natury ile można i się robi kaskę, wystarczy hodowlarka- ciekawe ile ten gatunek będzie kosztował na giełdach...i jak będzie go dużo  8)

Napisałeś:
"dla niektórych to tożsame-zabiera się z natury ile można i się robi kaskę"
i tu jest kilka stwierdzeń twojego autorstwa:
1. dla niektórych jest tożsame - pytanie kogo miałeś na myśli
2. zbiera się z natury ile można - pytanie jw
3. i się robi kaskę   - tzn. ktoś robi? też masz jakieś konkretne przypadki osób na myśli?

Oczywiscie tak sobie można pisać w nieskonoczonść, że "ludzie robią kasę", "zbierają ile wlezie" itd itd, ale w tym konkretnym miejscu i czasie wygląda na to, że adresowałeś to do tego wątku, relacji z Giełdy z Pragi i zbierania Saphanu piceus. Reszta nasuwa się sama. Skojarzenia bynajmniej nieprzypadkowe. Ja takie miałem.
dasz se radę...chociaż nie rozliczyłeś się jeszcze z Biebrzy z 2013 r. :tak:

Wyraźnie adresowane jest do Adama. Nie wiem czy nie lepiej byłoby takie wycieczki puszczać na PW, mnie to np. mało interesuje, co tam masz na mysli pisząc o Biebrzy 2013. A zabrzmiało jak jakieś nieuregulowane długi.... jakiś "interes"... Fajbusiewicza może trzeba zawezwać, on rozwiązuje różne zagadki.

szkoda , że wątek o tajemniczym przedstawicielu Cerambycidae znalazł się w temacie giełdy

Autor miał życzenie napisać  o Saphanus piceus to napisał. Czy szkoda?.... No takie życie. Można wydzielić, ale czy warto? Zaraz podniesie się lament, że admistracja dzieli wątki. Ja bym to tak zostawił, w oryginale.
PS ale podzieliłem, bo te wtręty rzeczywiście nic merytorycznego nie wnoszą do tematu o Giełdzie.

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Wracając z Pragi -  Saphanus piceus, październik 2017
PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 17:01 

Czasami po prostu zawodzi komunikacja.
Szczególnie, gdy mało i rzadko rozmawiamy.
Jeden telefon wszystko załatwił i wyjaśnił.
A Saphanus?
Siedzi w patykach w fazie larwalnej i czeka wiosny!  :D
W przyszłym tygodniu zakopię do gruntu materiał starając się odwzorować warunki naturalne. No i odezwę się w tym wątku informując jak to się skończyło.  ;-)

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 17:17 

Specjalność:
Wyraźnie adresowane jest do Adama

to po cholerę zabierasz głos ?

PostNapisane: czwartek, 12 paź 2017, 19:43 

Głos zabrałem, gdy nie było wiadomo  do kogo adresowałeś swoje negatywne emocje.  Nie napisałeś, do kogo to napisałeś:

W sumie to ja mógłbym Ciebie spytać, po co zabrałeś głos w tej dyskusji, skoro Cie denerwuje to, że wątek o Saphanusie znalazł się w wątku o Giełdzie. Masz jakiś problem - sprecyzuj go albo napisz priva do Adama. Swoim postem zaśmieciłeś fajny wątek o Giełdzie i Saphanusie. Jeszcze jakaś nierozliczona Biebrza 2013 Ci chodzi po głowie i nie wiadomo co jeszcze. I nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że masz jakiś ogólny żal. A to w żaden sposób nie wpisuje się w temat wątku.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 13 paź 2017, 11:03 

Specjalność:
Głos zabrałem, gdy nie było wiadomo  do kogo adresowałeś swoje negatywne emocje.  Nie napisałeś, do kogo to napisałeś

jest takie przysłowie "uderz w stół, a nożyce się odezwą" pociąłeś to pociąłeś, w końcu to Twoje
Jeszcze jakaś nierozliczona Biebrza 2013 Ci chodzi po głowie i nie wiadomo co jeszcze. I nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że masz jakiś ogólny żal.

a co -ciekawość Cię zżera ? wszystkiego i tak do samej śmierci nie będziesz w stanie ogarnąć  :papa:

PostNapisane: piątek, 13 paź 2017, 14:19 

Specjalność: Tenebrionidae
:wlosy:
"POBILI SIĘ GÓRALE
HEJ, O KAMIENI KUPE
HEJ, OBCHODZILI W KOŁO
I CAŁOWALI W ..."

Dajcie Panowie na luz, szkoda czasu na wyrywanie włosów :no:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 13 paź 2017, 16:11 

Specjalność:
Rafał SZCZECIN napisał(a):
Dajcie Panowie na luz, szkoda czasu na wyrywanie włosów :no:

jaja sobie robisz, że tak ujmę delikatnie, a co ty masz wspólnego z tym wątkiem?byłeś, widziałeś,uczestniczyłeś...?jeżeli nie - to zajmij się swoim ogródkiem, a ta Twoja przyśpiewka góralska nijak się ma do tego wątku, jak by to ujął Jacek, wstawiłem  :papa: ignorancie

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]