jak wygląda przemiana larwa-poczwarka-imago

i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

jak wygląda przemiana larwa-poczwarka-imago

Post autor: i g n »

witam,

proszę doświadczonych hodowców o przybliżenie tematu, interesuje mnie, jakie cechy posiada:

- dojrzała typowa larwa Cerambycidae (tuż przed zmianą w poczwarkę)?
- jak wygląda moment przeobrażenia larwy w poczwarkę i ile trwa?
- czy dojrzała larwa wyjęta z żerowiska luzem może się przepoczwarczyć poza nim (kiedyś tak otrzymałem imago Necydalis m., ale nie pamiętam szczegółów)
- jakie są oznaki w zachowaniu larwy tuz przed przemianą w poczwarkę (poza budową kolebki)?
- w jakich warunkach przechowywać poczwarki by wylęgły się zdrowe niezdeformowane imag0?
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak wygląda przemiana larwa-poczwarka-imago

Post autor: Orish »

Nie jestem doświadczonym hodowcą, ale napiszę co wiem:
jakie cechy posiada:

- dojrzała typowa larwa Cerambycidae (tuż przed zmianą w poczwarkę)?
- jak wygląda moment przeobrażenia larwy w poczwarkę i ile trwa?
Zamiast komentarza wstawiam zdjęcie przedpoczwarki Plagionotus detritus (Linnaeus, 1758). Tak wygląda faza przejściowa, a ile trwa to już niech się bardziej doświadczeni kózkarze wypowiedzą. Nie obserwowałem tego dokładnie, ale wydaje mi się, że to zależy od gatunku i pewnym czynników, jak np. wilgotność czy stan fizjologiczny larwy.
Z tego co wiem, w kolejnych instarach larwy zmienia się głównie - poza samą wielkością - proporcja szerokości puszki głowowej do reszty ciała oraz pewne elementy jej budowy.
czy dojrzała larwa wyjęta z żerowiska luzem może się przepoczwarczyć poza nim (kiedyś tak otrzymałem imago Necydalis m., ale nie pamiętam szczegółów)
Oczywiście - nawet nie musi być w ostatnim instarze. Często w eppendorfie, w którym jest larwa można znaleźć jej wylinkę.
- jakie są oznaki w zachowaniu larwy tuz przed przemianą w poczwarkę (poza budową kolebki)?
Niedawno usłyszałem tezę, że larwa zaczyna ruszać się już nie jak larwa, ale jak poczwarka - na boki, całkiem bezradnie (nawet przed stadium przedpoczwarki) i z tego co obserwuję, wychodzi na to, że rzeczywiście tak jest :tiaa:
- w jakich warunkach przechowywać poczwarki by wylęgły się zdrowe niezdeformowane imag0?
Sam chciałbym to wiedzieć!! :no:
Generalnie tutaj sporo zależy od gatunku - niektóre przeobrażają się w piękne imago w gładziutkim eppendorfie, zaś inne jak np. nieszczęsny rodzaj Saperda, a w szczególności S. punctata są koszmarne pod tym względem. Jednak najlepiej włożyć je z powrotem do drewna, wydzióbując pseudo-kolebkę nożem w korze lub drewnie czy też nawiercając odpowiedni otwór. Jeśli w próbówce czy eppendorfie to przynajmniej wyłożyć ścianki czymś chropowatym, aby poczwarka miała o co dobrze otrzeć wylinkę, ale to i tak nie zawsze działa...
Ciekawe jakie sposoby znają inni?
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: jak wygląda przemiana larwa-poczwarka-imago

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Kiedyś "wylęgałem" borodzieja. Dwa okazy. Z wolno leżącej poczwarki w pudełku, na kawałkach kory wyszedł samiec z nieprawidłowo wykształcona pokrywą skrzydłową, uniemożliającą latanie. Prawdopodobnie imago opuszczające poczwarkę nie miało się czego odpowiednio chwycić, żeby całkowicie w odpowiednim czasie pozbyć się resztek osłonki.

Kiedy kolejną poczwarkę umieściłem wewnątrz papierowej rury takiej na której jest nawinięty papier toaletowy to imago bardzo ładnie wyszło :)

Pozostałe moje doświadczenia - bardzo co prawda skąpe - wskazują, że poczwarka najlepiej niech leży w oryginalnej kolebce poczwarkowej. Praktycznie wszystkie moje próby wylęgu imago z poczwarek umieszczonych "luzakiem" bądź w prowizorycznych warunkach udających kolebki kończyły się niepowodzeniami i wylęgnięte imaginesy niestety były nieprawidłowo zbudowane.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak wygląda przemiana larwa-poczwarka-imago

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ciekawe pytania! :birra:

Wobec racjonalnych wypowiedzi Szanownych Poprzedników pozostają mi tylko drobne uzupełnienia:

1. Dojrzała larwa (przedpoczwarka) nie porusza się już typowo "larwim" ruchem w przód i w tył, a zamiast tego jedynie kręci się wzdłuż swojej osi podłużnej, względnie z boku na bok. Ulega także wyraźnemu skróceniu, zgrubieniu i przyciemnieni, jej przedtułów pęcznieje i nieco się zniekształca, a puszka głowowa kieruje się pod kątem ku dołowi.
2. Moment przepoczwarczenia zaczyna się od poprzecznego pęknięcia powłok tuż za puszką głowową, po grzbietowej stronie ciała larwy. Przez powstałą powiększającą się szparę powoli wysuwa się poczwarka. Podczas tego procesu niekiedy i u niektórych gatunków Cerambycidae powłoki ciała dodatkowo pękają wzdłuż na krótkim odcinku grzbietowej strony i/lub dochodzi do pęknięć samej pustej puszki głowowej. Cała operacja trwa niezbyt długo, np. u Niphona picticornis ok. 1/2 godz.
3. Dojrzałe larwy najsprawniej przepoczwarczają się w warunkach, które same sobie przygotowały. Są jednak gatunki i osobniki, które lepiej sobie radzą wyjęte z kolebek. Ogólnie jednak najlepiej pozostawiać je wtedy w spokoju i w niezmiennych, zwłaszcza w naturalnych, warunkach.
4. Patrz 1.
5. Patrz 3. Najlepsze efekty daje maxymalnie staranne odwzorowanie warunków środowiskowych, w jakich przebywała poczwarka. Tak więc bardzo istotne są tu sprawy związane z wilgotnością i temperaturą.
W temacie uzyskiwania imagines Cerambycidae z poczwarek mam podobne doświadczenia jak Rafał: młode osobniki wylegają się często zniekształcone, jeżeli poczwarka przebywała w pojemniku o zupełnie gładkich ściankach. I dlatego, jeżeli z jakichś powodów decyduję się na wydobycie poczwarki z kolebki, umieszczam ją w fiolce, której ścianki wykładam zrolowanym papierem (robię coś na kształt gilzy od papierosa), co wydatnie podnosi uzysku prawidłowo rozwiniętych imagines.

:hi:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy Cerambycidae”