kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Moje typy, data i miejsce pod spodem. Z góry dziękuję za ewentualne zainteresowanie.
1. Brachypalpus sp. (chrysites?), rez. Grabowiec, 30.04.15
2. ? (pewnie nieoznaczalny), rez. Uroczysko Koneck, 2.05.15
3. Brachyopa sp., rez. Grabowiec, 12.05.15
4. Temnostoma sp. (meridionale?), rez. Różanna Dęby, 24.05.15
5. Heliophilus pendulus, rez. Różanna Dęby, 24.05.15
6. Microdon analis, rez. Dębice, 26.05.15
7. Chalcosyrphus piger, rez. Dęby Krajeńskie, 27.05.15
8. Microdon analis, rez. Uroczysko Koneck, 28.05.15
9. Sphaerophoria scripta, rez. Uroczysko Koneck, 28.05.15
10. Volucella bombylans, rez. Uroczysko Koneck, 28.05.15
Załączniki
1a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.24 KiB)
1b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.6 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.71 KiB)
3a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.32 KiB)
3b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.59 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.24 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.02 KiB)
6a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.98 KiB)
6b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.35 KiB)
6c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.08 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.1 KiB)
8a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.45 KiB)
8b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.6 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.83 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.97 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

1 - wygląda ciekawie - na jasną C.ranunculi ale dobrze byłoby zobaczyć twarz z boku, no i oczywiscie mieć okaz. Bawimy się dalej....
Dobrze dobrze... i 7-ka to Stratiomyidae.
I dalej dobrze, tak wstepnie.
Ch.piger to dobry gat. :ok:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:1 - wygląda ciekawie - na jasną C.ranunculi ale dobrze byłoby zobaczyć twarz z boku, no i oczywiscie mieć okaz. Bawimy  się dalej....
Mam 2 okazy - nie wiem czy akurat ten ze zdjęcia, bo ich tam trochę latało wokół nasłonecznionych pni starych buków. Tak czy owak 2 osobniki złapałem, w dzień mogę zrobić zdjęcia potrzebnych części ciała. Mam też odłowione 2 Temnostomy.
Jacek Kurzawa pisze:Dobrze dobrze... i 7-ka to Stratiomyidae.
Znaczy szóstka? To nie Microdon?
Jacek Kurzawa pisze:I dalej dobrze, tak wstepnie.
Mam nadzieję że ostatecznie też będzie dobrze. Nie śpiesz się, oznaczenie nie musi być już. Może być jutro czy pojutrze, żaden problem ;-)
Jacek Kurzawa pisze:Ch.piger to dobry gat.  :ok:
Znaczy dobrze oznaczyłem? Rzadkie to to jest? Tylko to jedno zdjęcie zdążyłem zrobić. Zanim zdążyłem złapać ostrość, skoczył gdzieś w ściółkę i tyle go widziałem...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

To dobrze, że masz okazy, w takim razie na początek poproszę głowę z boku.

Tak, 6ka, to wg mnie ze zdjęcia Stratiomyidae, ja to tak widzę, ale to kwestia opatrzenia. Nie porafię Ci podać ani jednej cechy po której to widzę..... Jeśli masz okaz, to przede wszystkim inne są skrzydła. Czułki też mają inny kształt.

Z Ch.piger założyłem, że dobrze oznaczyłeś, ale jesli tylko się domyslasz i nie było oznaczania, to z tego zdjęcia będzie ciężko coś powiedzieć. Może byc coś innego, chociaż piger jest taki właścnie - ciemniejszy, jakby bardziej stojący i dłuższy. Związany jakby z sosnami (niekoniecznie muszą być). Taki rzadki to może nie jest, w końcu się je spotyka.... Najrzadsze to te, których "nie ma".
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

6-ka ma pasy na oczach, wiec na pewno Stratiomyidae ( powiedziałbym, że Stratiomys longicornis ). Czy ta biała plamka na tylnych udach u Ch. piger to włoski? Jeśli tak, to pasowałoby jednak do Brachypalpoides lentus.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:To dobrze, że masz okazy, w takim razie na początek poproszę głowę z boku.
Załączam rzut z góry i z boku każdego z okazów - jeszcze nie spreparowane, ale wciąż elastyczne.
Jacek Kurzawa pisze:Tak, 6ka, to wg mnie ze zdjęcia Stratiomyidae, ja to tak widzę, ale to kwestia opatrzenia. Nie porafię Ci podać ani jednej cechy po której to widzę.....  Jeśli masz okaz, to przede wszystkim inne są skrzydła. Czułki też mają inny kształt.
Może to i Stratiomyidae, nie mówię że nie - na muchach znam się słabo. W terenie myślałem, że robię zdjęcia jakiejś małej pszczole, dopiero w domu po przezmiankach zorientowałem się, że to mucha. Tu akurat nie mam okazu - no bo myślałem że to pszczoła, a tych w zasadzie w ogóle nie łapię, muchę od biedy czasem jakąś wezmę.
Jacek Kurzawa pisze:Z Ch.piger założyłem, że dobrze oznaczyłeś, ale jesli tylko się domyslasz i nie było oznaczania, to z tego zdjęcia będzie ciężko coś powiedzieć. Może byc coś innego, chociaż piger jest taki właścnie - ciemniejszy, jakby bardziej stojący i dłuższy. Związany jakby z sosnami (niekoniecznie muszą być). Taki rzadki to może nie jest, w końcu się je spotyka.... Najrzadsze to te, których "nie ma".
Nie było żadnego poważnego oznaczania - ze względu na okoliczności obserwacji, o których pisałem w poprzednim poście, nie było na to szans. Choć miałem go w ręku, w zasadzie mogłem go po prostu złapać, zamiast próbować zrobić zdjęcie. No trudno, nie tym razem...Mam świadomość, że choćby inne gatunki z tego rodzaju są dość podobne, a pewnie są i jakieś inne. Ch. piger wytypowałem przeglądając galerię Roberta Żóralskiego i oglądając w necie zdjęcia innych krajowych Chalcosyrphusów. Sosny były w pobliżu, również graby, buki, dęby, modrzewie, zdaje się że nawet świerki.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.3 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.98 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.01 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.32 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:6-ka ma pasy na oczach, wiec na pewno Stratiomyidae ( powiedziałbym, że Stratiomys longicornis ).
Ja tam tych pasów nie widzę, ale to pewnie kwestia opatrzenia. Za to wyraźnie widzę te pasy u 8-ki - czy to też może być S. longicornis? Kurde, Czerwona Lista, no ładnie, okaz by się jednak przydał...Na Twojej stronie jest informacja, że S. longicornis zamieszkuje tereny otwarte w pobliżu zbiorników wodnych. Nr 6 spotkałem na leśnej ścieżce, w środku lasu można by rzec. Co do zbiorników wodnych to niedaleko był rów (w tym czasie wyschnięty), w odległości ok. 500-600 m płynie niewielka rzeczka. Nr 8 też o ile pamiętam w lesie, w pobliżu wyschnięty niemal doszczętnie zbiornik wodny. Została z niego taka większa kałuża, jakieś 3x3 m, może ciut więcej. Odzywały się w niej ze 3-4 kumaki.
avidal pisze:Czy ta biała plamka na tylnych udach u Ch. piger to włoski? Jeśli tak, to pasowałoby jednak do Brachypalpoides lentus.
Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, ale ta plama występuje symetrycznie na obu udach, co widać mimo że zdjęcie jest tragiczne. Więc pewnie faktycznie to są te włoski, a zatem B. lentus wydaje się bardziej prawdopodobny. Znowu Czerwona Lista....Tergit 5 jest czarny, co też raczej wskazuje na B. lentus. Poza tym środowisko: lasy, często z udziałem dębu lub buka; zwłaszcza ich skraje (cytat z Twojej strony) - pasuje znakomicie. Dla Ch. piger: wilgotne lasy z udziałem martwych sosen lub świerków - jak pisałem, sosna jest na pewno, świerk chyba też był, ale było tam zdecydowanie sucho. Czyli też pasuje, ale trochę mniej.
Poza tym, przy Ch. piger podajesz, że jest "bardzo płochliwy". Ten mój na pewno nie był, złapałem go bez trudu gołymi rękami, potem mi przez chwilę łaził po ręku, w końcu tak jakby od niechcenia skoczył gdzieś w ściółkę i tyle go widziałem. Czyli płochliwy to on był nie za bardzo. Wychodzi na to, że więcej przemawia za B. lentus.
Ps. Co do muchy, o której zdjęcia prosił Jacek - ta druga, ciemna, rzeczywiście bardzo przypomina Criorhina ranunculi...
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Bartek Pacuk pisze: Ja tam tych pasów nie widzę, ale to pewnie kwestia opatrzenia. Za to wyraźnie widzę te pasy u 8-ki - czy to też może być S. longicornis?
Oczywiście, ze powinno być 8-ka. 6-ka to Microdon. Pośpiech robi swoje.

Zabawne, że na żywo od razu rozróżnia się Ch. piger od B. lentus. Inna sylwetka, ten drugi jest bardziej masywny, bardziej jak Xylota ignava. Na fotkach natomiast już tak łatwo nie ma.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Bartek, jak wiesz nie ma sztywnych zasad, gdy chodzi o owady. Moze Stratiomys szukal kwiatow i zalecial do lasu. Poza tym czesto pisze w oparciu o swoje obserwacje, a te moga byc niereprezentatywne.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Oczywiście, ze powinno być 8-ka. 6-ka to Microdon. Pośpiech robi swoje.
O proszę, jednak Microdon? A już zwątpiłem...Da się oznaczyć gatunek z takich zdjęć? Można chyba wykluczyć M. myrmicae i M. mutabilis, ale czy coś więcej?
avidal pisze:Zabawne, że na żywo od razu rozróżnia się Ch. piger od B. lentus. Inna sylwetka, ten drugi jest bardziej masywny, bardziej jak Xylota ignava. Na fotkach natomiast już tak łatwo nie ma.
Pewnie tak jest, ja spotkałem tego stwora pierwszy raz...Niestety nie zdążyłem zrobić lepszego zdjęcia, no ale lepsze takie niż żadne, bo był pretekst do dyskusji i coś tam się udało ustalić. A ja dowiedziałem się sporo nowych rzeczy - coraz bardziej mi się te bzygi podobają...
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Na 100% sie nie da. Microdon analis i major sa nieodroznialne na fotkach - a to pewnie jeden z tych 2 gatunkow. Microdon analis jest zdecydowanie liczniejszy. W sumie nie wiadomo, czy major w ogole lata w naszym kraju.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Na 100% sie nie da. Microdon analis i major sa nieodroznialne na fotkach - a to pewnie jeden z tych 2 gatunkow. Microdon analis jest zdecydowanie liczniejszy. W sumie nie wiadomo, czy major w ogole lata w naszym kraju.
No trudno, jak się nie da, to się nie da. Gdybym wiedział, to bym złapał - siedział bardzo spokojnie, mimo że kręciłem się koło niego dosyć długo, próbując zrobić zdjęcie z każdej strony...
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:To dobrze, że masz okazy, w takim razie na początek poproszę głowę z boku.
Przypomnę się, bo zdjęcia które chciałeś wiszą już tydzień - rzucisz okiem? I dodaję jeszcze 2 Temnostomy (z tej samej lokalizacji co ta na wcześniejszym zdjęciu - wszystkie to meridionale?) oraz kolejną muchę (ta sama lokalizacja co Temnostomy).
Da radę potwierdzić/oznaczyć pozostałe bzygi z tego tematu?
Załączniki
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.71 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.68 KiB)
13a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.96 KiB)
13b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.33 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Poprawka: Brachypalpus valgus (nie pachymera, bo ma krótką twarz, ..... pospiech, impreza)
I Temnostoma meridionale.

Poprzednia (jakoś mi to uciekło, widziałem) to C.ranunculi.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Poprawka: Brachypalpus valgus (nie pachymera, bo ma krótką twarz, ..... pospiech, impreza)
A już zdążyłem odpalić Czerwoną Księgę i przeczytać o C. pachymera...Ale B. valgus też nieźle, Czerwona Lista. Rzeczywiście, twarz wyraźnie inna niż u C. ranunculi.
Jacek Kurzawa pisze:I Temnostoma meridionale.
Dzięki za potwierdzenie.
Jacek Kurzawa pisze:Poprzednia (jakoś mi to uciekło, widziałem) to C.ranunculi.
Dzięki. A 5 i 9 dobrze? 3 da się coś więcej niż rodzaj ze zdjęcia?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Za 5 głowy nie dam, 9 ok. 3 - Brachyopa to tylko pod silnym powiekszeniem - dołki na czułkach .... :wlosy:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Za 5 głowy nie dam, 9 ok. 3 - Brachyopa to tylko pod silnym powiekszeniem - dołki na czułkach .... :wlosy:
Rozumiem. Będę pamiętał na przyszłość. Tymczasem nic więcej tu nie wymyślimy, bo tu akurat okazów nie mam.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Wstawiam jeszcze 2 bzygi z sierpnia do weryfikacji:
1. Syrphus sp. ? Coś czuję że ze zdjęcia nieoznaczalny, ale w razie czego potwierdzenie rodzaju to też coś. Rez. Jar Brynicy, 7.08.15
2. Sphaerophoria scripta, rez. Reptowo, 24.08.15
Załączniki
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.88 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.4 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jeszcze jeden bzyg do oznaczenia (o ile się da). Chyba rodzaj Dasysyrphus? 24.05.16, rez. Jar Brynicy.
Jakiś komentarz do 2 poprzednich zdjęć również mile widziany.
Załączniki
16.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.89 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

To może spróbuję z takim bzygiem: 22.06.16, okolice Uhowa (FD27). Chalcosyrphus valgus?
Załączniki
17.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.24 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Odświeżam temat. Mam trochę bzygów z ostatnich 2 lat, próbowałem oznaczyć ile się dało. Proszę o sprawdzenie i uzupełnienie, jeśli da się coś dodać. Miejsca, daty i moje typy:
18. rez. Jezioro Fletnowskie, 02.08.17, Chrysogaster solstitialis
19. rez. Jezioro Fletnowskie, 11.08.17, Helophilus pendulus?
20. rez. Jezioro Fletnowskie, 11.08.17, Scaeva selenitica
21. rez. Jezioro Fletnowskie, 11.08.17, Sphaerophoria scripta
22. Starogard Gdański, 18.06.17, Volucella bombylans
23. Starogard Gdański, 18.06.17, Volucella bombylans
24. rez. Zbocza Płutowskie, 30.05.17, Chrysotoxum sp., nie wiem czy do gatunku da się oznaczyć z tego zdjęcia... :mysl:
Załączniki
18.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (285.29 KiB)
19.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.54 KiB)
20.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (344.13 KiB)
21.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.45 KiB)
22.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (227.37 KiB)
23.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (344.84 KiB)
24.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.68 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Też bym tak oznaczył. Chrysotoxum z postury, sylwetki wygląda na cautum. Nawet ewidentnie, jak dla mnie.
Gdzieś nam się zapodziali spece od bzygów.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Też bym tak oznaczył.
Dzięki serdeczne. A o tych wcześniejszych (nr 14-17) co byś powiedział? Chyba że to zdanie do nich też się odnosi?
avidal pisze:Chrysotoxum z postury, sylwetki wygląda na cautum. Nawet ewidentnie, jak dla mnie.
Wahałem się między Ch. cautum a Ch. verrali, ale jak przeczytałem (na Twojej stronie zresztą - korzystam z niej bez przerwy) że różnice tkwią m. in. w długości członów czułków to zwątpiłem, czy to widać na tym zdjęciu...
avidal pisze:Gdzieś nam się zapodziali spece od bzygów.
No jakoś rzadziej zaglądają, a ja akurat ostatnio trochę próbuję te bzygi oznaczać i weryfikacja bardzo by mi się przydała. Może się skuszą na Temnostomy, mam ich tu kilka:
25. Słupy k. Żalna (XV84), 10.05.18, T. apiforme
26-28. rez. Jezioro Fletnowskie, 16.05.18, T. vespiforme (każde zdjęcie to inny osobnik). W okolicy nie rosną buki, więc T. meridionale wykluczyłem. Zresztą rysunek na przedpleczu też wydaje mi się pasować do T. vespiforme. W tym rezerwacie, nieraz na tych samych drzewach, obserwowałem też T. bombylans.
Załączniki
25.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.22 KiB)
26.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.11 KiB)
27.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (373.9 KiB)
28.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.24 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Temnostoma wszystkie trafione, 14 -17 też wg mnie. Syrpus to samica, gdyby bylo widac nogi, można by probować. A tak...
Czulki u Chrysotoxum to taka żelazna cecha, ale sa i inne, w tym szczególy desenia na odwloku, ogólny pokrój ciala, czy duze genitalia u samcow C.cautum. W naturze, jak juz spotkasz C.verrali, od razu bedziesz wiedział, ze to nie cautum, jestem przekonany. Ja tak mialem. Trudno to opisac, ale sylwetka jest inna. Samo to, ze zastanawiasz sie nad Chr. cautum już moim zdaniem swiadczy, źe to ten gatunek. Gdybys widzial verrali, nie zastanawialbys sie nad cautum.
To takie moje dywagacje. Moze jednak ktos tu zajrzy i zechce zweryfikować.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Temnostoma wszystkie trafione, 14 -17 też wg mnie.
Super, cieszę się bardzo :hurra O Dasysyrphus nic więcej nie da się powiedzieć? Pewnie widok na twarz i nogi byłby pomocny, ale niestety nie mam innych ujęć...
avidal pisze:Syrpus to samica, gdyby bylo widac nogi, można by probować. A tak...
Zatem zostanie Syrphus sp., innych ujęć nie mam.
avidal pisze:Czulki u Chrysotoxum to taka żelazna cecha, ale sa i inne, w tym szczególy desenia na odwloku, ogólny pokrój ciala, czy duze genitalia u samcow C.cautum. W naturze, jak juz spotkasz C.verrali, od razu bedziesz wiedział, ze to nie cautum, jestem przekonany. Ja tak mialem. Trudno to opisac, ale sylwetka jest inna. Samo to, ze zastanawiasz sie nad Chr. cautum już moim zdaniem swiadczy, źe to ten gatunek. Gdybys widzial verrali, nie zastanawialbys sie nad cautum.
Dzięki za wyjaśnienia. Pewnie by było tak jak piszesz, ale nie mam zbyt dużego opatrzenia w bzygach, więc przy wątpliwościach wolę zapytać.
avidal pisze:To takie moje dywagacje. Moze jednak ktos tu zajrzy i zechce zweryfikować.
Weryfikacji nigdy za wiele, ale Twoja opinia dużo dla mnie znaczy, bo doświadczenie i opatrzenie w Syrphidae masz na pewno większe niż ja :tak:
Mam jeszcze 3 gatunki i na tą chwilę raczej koniec, poproszę o weryfikację. Wszystkie 3 z rez. Jezioro Fletnowskie, 16.05.18.
29. Chyba znów Dasysyrphus? Da się coś więcej wycisnąć z tych zdjęć?
30. V. bombylans. Była daleko, stąd słabe zdjęcie na dużym zoomie. Z daleka wyglądała na coś ciekawszego, ale nie tym razem...
31. Eristalis sp.? Nie wiem który to może być, za dużo podobnych gatunków...
Załączniki
29a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (267.04 KiB)
29b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (291.95 KiB)
30.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.88 KiB)
31.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (217.59 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Ja nie tykam gnojek, jeśli nie widzę twarzy i nóg. Na środkowej fotce zdaje się można dostrzec pierzaste wici, a i ubarwienie odwłoka pasuje do formy barwnej plumata. Natomiast Dasysyrphus to raczej neovenustus, jeśli żółte tylne golenie to nie złudzenie ( co eliminuje venustusa - zostaje jeszcze hilaris, który zwykle też ma ciemniejsze golenie - sęk w tym, że nie wiem czy zawsze; widok na pręgę twarzową rozwiałby wątpliwości ).
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Ja nie tykam gnojek, jeśli nie widzę twarzy i nóg.
W takim razie pozostanie Eristalis sp., nie mam innych ujęć.
avidal pisze:Natomiast Dasysyrphus to raczej neovenustus, jeśli żółte tylne golenie to nie złudzenie ( co eliminuje venustusa - zostaje jeszcze hilaris, który zwykle też ma ciemniejsze golenie - sęk w tym, że nie wiem czy zawsze; widok na pręgę twarzową rozwiałby wątpliwości ).
Tu też nic więcej w takim razie nie zwojujemy, bo nie mam ujęcia na twarz. Ale przynajmniej wiem na co w przyszłości zwracać uwagę. Dzięki za Twoją opinię.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Mam tu jeszcze 4 muchy, z 2 gatunków jak sądzę:
32. Xylota sylvarum, Lubińsk k. Cekcyna (CE03), 18.06.18
33. Xylota sylvarum, Dolna Grupa k. Grudziądza (CE43), 20.06.18
34. Sericomyia silentis, dane jak nr 32
35. Sericomyia silentis, ok. Dubielna (CE43), 06.07.18
Załączniki
32.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.78 KiB)
33.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.82 KiB)
34a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.95 KiB)
34b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.78 KiB)
35.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.12 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Odgrzebałem stare zdjęcia jeszcze 2 gatunków:
36. 01.05.2010, Białośliwie (XU48) - ryjek akurat zasłonięty, stąd nie mam pewności - chyba Anasimyia lineata?
37. 06.07.2007, Suwalski Park Krajobrazowy (zdjęcie autorstwa koleżanki, nie moje) - obstawiam Scaeva selenitica
Jakby przy tej okazji ktoś potwierdził jeszcze zdjęcia z poprzedniego posta, będę wdzięczny.
Załączniki
36.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.62 KiB)
37a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.96 KiB)
37b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.93 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Temnostoma z wczoraj - nie udało mi się podejść blisko, bo szybko odleciała. Stąd tylko słabe zdjęcia z daleka udało mi się zrobić. 12.06.19, Ruda k. Wyrzyska (XU59). Obstawiam T. apiforme, ale proszę o weryfikację.
Załączniki
38a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (194.37 KiB)
38b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.91 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Też tak obstawiam.
(złowiłem ich w życiu kilkadziesiąt w wielu miejscach w Polsce i mam je dobrze opatrzone).
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Też tak obstawiam.
(złowiłem ich w życiu kilkadziesiąt w wielu miejscach w Polsce i mam je dobrze opatrzone).
Przyjmuję zatem T. apiforme. Dzięki Jacku za potwierdzenie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

Tych białych włosków na bokach tułowia trochę mało. Jak dla mnie C.berberina, ale nie mam pewności. We środę spróbuje się upewnić, po konsultacji z fachowcem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

C.berberina również moim zdaniem. Naoglądalem się ich w życiu, takie są :-)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Dzięki za wasze opinie. Wypada więc przyjąć, że jest tak jak piszecie. Ciekaw jestem jednakże również trzeciej opinii, jeśli jest szansa na nią. Rafał, proszę daj znać co orzeknie ów ekspert, o którym wspominasz.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: avidal »

C.berberina potwierdzona przez Łukasza Mielczarka
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kilka bzygów do weryfikacji/oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Dziękuję za ostateczne rozstrzygnięcie. Przyjmuję zatem C. berberina, C. floccosa może się trafi kiedy indziej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”