Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 17 lut 2019, 11:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels
PostNapisane: czwartek, 3 sty 2019, 00:08 

UTM: DC45
Search - zrobione, przechodzę do robienia eksportu.

Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
- czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
- czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
- co z grafiką ?
- co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
- co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.

Szablony bywają bardzo różne od prostych do bardzo złożonych więc taki plik może zawierać dużą mieszaninę danych i bardzo różnej strukturze.
No takie mam dylematy... i może kiedyś chciałbym zrobić import, żeby można było wczytać dane z dowolnego systemu i drukować etykietki.

Każde z poniższych rozwiązań bardzo łatwo wczytać do Excela, nazwę szablonu podaję, żeby można było zorientować się co to za etykieta

"Szablon1","Linia1 Linia2 Linia3 Linia4"

"Slide23x23","ID:","123/2017","Medium:","EUPARAL","Stain:","CHLORAZOL BLACK","Prep:","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","Det:","G. BANASIAK","male.bmp"

"Slide23x23","123/2017","EUPARAL","CHLORAZOL BLACK","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","G. BANASIAK","male.bmp"

Załączam dwa szablony i coś trzeba zdecydować... może ktoś ma już jakieś przemyślenia z innych systemów, pomysły czego potrzebuje ? Chętnie się z nimi zapoznam, żeby zrobić eksport jak najbardziej użytecznym i uniwersalnym. Tygodniowo program pobierany jest średnio około 30 razy (jak napiszę posta na twitterze to bywa, że 50-60 razy dziennie), to dość dużo jak na tak niszową funkcjonalność, fajnie by było, żeby użytkownicy mieli z niego coraz większą frajdę - dlatego zachęcam do dyskusji.

Załączniki:
eksport.jpg
eksport.jpg [ 49.97 KiB | Przeglądane 870 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

PostNapisane: czwartek, 3 sty 2019, 08:25 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Grzegorz Banasiak napisał(a):
Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
1 - czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
2 - czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
3 - co z grafiką ?
4 - co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
5 - co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.

Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search  i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 3 sty 2019, 09:54 

Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania  - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy  w tym temacie.
O pomysłach  możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 3 sty 2019, 13:06 

Jacek Kurzawa napisał(a):
Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search  i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.

Ad.1 Szablon składa się z pustej etykietki o określonych rozmiarach oraz umieszczonych na niej elementach. Elementy mogą być typu: rectangle, line, label (tekst nie podlegający edycji na szablonie np. "Det."), textbox (ramki tekstowe edytowalne) oraz image. (W kolejnych wersjach dojdzie jeszcze CodeBar, Prefix i SpecimenID)
Mając tyle różnych elementów na szablonie można je eksportować wszystkie - oczywiście bez ramek i linii - albo tylko te, które użytkownik wprowadza.
Ad.2 j.w.
Ad.3 grafika zawiera np. płeć więc może być istotna
Ad.4 sprawdziłem w Excelu, da się zaimportować zarówno ze znakami nowego wiersza jak i bez nich
Ad.5 Ilość jest istotna i w mojej ocenie trzeba eksportować każdą etykietkę np. jeśli zrobisz 5 szt. takich samych etykietek - to należy je wyeksportować do 5 takich samych wierszy - bo to wskazuje na liczbę okazów, to samo jeśli dalejsz autonumerowanie np. #0020 i 3 sztuki to eksport utworzy trzy linie danych z numerami 0020, 0021 i 0022.

PostNapisane: czwartek, 3 sty 2019, 13:07 

Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania  - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy  w tym temacie.
O pomysłach  możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:

Dane XML można zaimportować do Access'a ale tu mamy złożoną strukturę i ogarnięcie tego nie jest łatwe. Zrobię odpowiedni plik exportu, który bez problemu "zassie" Access.
Szukanie w samych etykietkach nie do końca dostarcza potrzebnych informacji. Mamy jakieś dane ale nie mamy gatunku, mamy gatunek - nie mamy danych... tu ciągle wraca jak bumerang numerowanie okazów, które jednoznacznie identyfikuje konkretną sztukę, niezależnie czy jest oznaczona czy nie. W mojej ocenie w każdym rozsądnym rozwiązaniu potrzebna jest jakaś baza danych. Projektując zasady eksportu/importu trzeba wybiegać w przyszłość uwzględniając specyfikę stosowaną w bazach danych.

Wieczorem możemy się zdzwonić i pogadać.

PostNapisane: środa, 9 sty 2019, 23:51 

Nie wiem czy Was nie zanudzam tymi postami ale jest parę osób, które konsultują ze mną zmiany i forum jest dobrą platformą do komunikacji.

Poza eksportem poniższe zmiany są już ukończone i powinny dość znacznie poprawić funkcjonalność programu:
1 - dodana ikona New w sekcji Template toolbar
   pozwala na zaprojektowanie szablonu od nowa; w poprzedniej wersji trzeba było przerabiać jeden z istniejących szablonów i zapisać go pod nową nazwą
2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)
   daje to swobodę kreowania nazw etykietek a widoczna ilość ułatwia kontrolę nad tym co się robi
3 - dodana opcja Search
   wyszukuje we wprowadzonych etykietkach dowolne informacje ignorując małe i duże litery, uwzględnia autonumerowanie a w znalezionych etykietkach zaznacza pole zawierające szukaną frazę
4 - informacja o łącznej ilości sztuk wprowadzonych etykietek - suma ilości
5 - dodana opcja Export - jeszcze nad nią pracuję, szukając optymalnego rozwiązania
   eksportuje dane z etykietek do pliku CSV - można "zaciągnąć" do Excela
--- zrobiłem od podstaw nową obsługę rysowania linii, bardziej intuicyjną, są to po prostu współrzędne początku i końca linii (x1,y1, x2,y2)

Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie. Wprawdzie podstawowe testowanie wykonuje komputer automatycznie ale pewnych interakcji użytkownika nie jest w stanie przewidzieć i mam jednak większe zaufanie do siebie niż automatu. W najnowszej wersji będą również dodane poglądowo szablony do Herbarium, kolekcji ptaków (nie wiem czy amatorzy zbierają skórki ptasie ale jest kilku użytkowników z muzeów, które je gromadzą i są zainteresowani) oraz kolekcji minerałów, być może zrobię jeszcze szablony do korespondencji - do naklejania na koperty. Po zwiększeniu pola roboczego do 100 x 100 mm możliwości programu znacząco wzrosły.

Załączniki:
EL_7_4_01_screen.jpg
EL_7_4_01_screen.jpg [ 163.82 KiB | Przeglądane 745 razy ]

PostNapisane: czwartek, 10 sty 2019, 00:59 

Świetnie!    :bravo:  :bravo:  :bravo:  Great, excellent! Dzięki, Grzegorz.

2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)

Zabrzmiało dwuznacznie  :P  Oczywiście, piszę żartem. W sumie wymysliłem wszystkie 5 zmian, o których piszesz wyżej, dlatego czuję się wdzięczny, ze je wszystkie uwzględniłeś i udało Ci się je zrobić. Wygląda na to, że uwagi Twórcom są po prostu przydatne.

Cytuj:
Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie.

Po prostu umieść wersję BETA na stronie i potestuję chętnie wraz z kilkoma osobami, pewnie są tacy, którzy lubią takie robótki.

Wygląda na to, że wkrótce całkowicie przesiądę się na ten program. A potem jeszcze pomyślimy o jego (być może) dalszej rozbudowie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 10 sty 2019, 10:44 

Jacek, ja się cieszę, że komentujesz, myślisz, podpowiadasz... a pewne rozwiązania najlepiej widać jak się je zrealizuje. Na etapie teoretycznych rozważań czasem trudno je ocenić. Każdy z nas ma jakiś schemat pracy i swoje przyzwyczajenia. Mnie czasem trudno przewidzieć optymalne rozwiązania bo patrzę przez pryzmat swoich metod.

Wersję beta wyślę Ci emailem, zobacz sobie szablony "Bird label" i "Herbarium80x50" i wykorzystaj zoomowanie.
Nie używaj na razie Exportu bo to nie jest zrobione do końca i wygeneruje błędy. Tę opcję powinienem zakończyć do weekendu.
Potem zabieram się za barkody.

Powoli piszę też instrukcję ale tylko część teoretyczną bo grafika jeszcze się zmienia i musiałbym ciągle wszystko zmieniać. Nie uporałem się z niewyraźnym drukiem fontów poniżej 4 pkt. w Windows 7 64 bit. Biblioteki frameworka w systemie są po prostu nie do końca dobre i nawet Microsoft przyznaje, że mają mankamenty. Idealne wydruki są w Win7 32 bit i Windows 10 (każda wersja). Nie będę chyba kopał się z koniem i odpuszczę. Windows 7 będzie jeszcze wspierany tylko przez półtora roku, poza tym można jeszcze za darmo zaktualizować Win7 do Win10.

PostNapisane: piątek, 11 sty 2019, 22:20 

W Nota Lepidopterologica ukazał się ciekawy artykuł dotyczące przechowywania motyli w kopertach: https://nl.pensoft.net/article/28654/ - warto przeanalizować zwłaszcza w aspekcie dużych ilości zebranego i trudnego do szybkiego przerobienia materiału z wypraw.
EntomoLabels może drukować niezbędne etykiety do tego celu. Ponieważ ich rozmiar określono na 5x3" zwiększę maksymalną szerokość etykiety do 140 mm.

Załączniki:
NL_pic1.jpg
NL_pic1.jpg [ 216.42 KiB | Przeglądane 622 razy ]
EL_screen.jpg
EL_screen.jpg [ 185.42 KiB | Przeglądane 622 razy ]

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 00:06 

:bravo:  Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem.   :szacun:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 00:27 

:bravo:  Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem.   :szacun:

Jak zrobię do końca to co teraz zacząłem, czyli w parę najbliższych dni to tę wizję udostępnię  :lol: Jeśli ludzie korzystają z EntomoLabels to tym bardziej mi przyjemnie, w końcu po to siedzę setki godzin, żeby program był przydatny nie tylko dla mnie. Czytam sporo na Twitterze, obserwuję około 200 kuratorów zbiorów i widzę z jakimi problemami się borykają, zaczynam czuć trochę mocniej co jest istotne w dużych zbiorach (w mniejszych zresztą też).
I powiem wszystkim jedno: BEZWZGLĘDNIE numerujcie okazy, jakkolwiek, byle unikalny numer był na każdym okazie !
Nawet jeśli teraz uważacie że nie ma to sensu - to przynajmniej przemyślcie temat.

Przetestowałem właśnie rozmiar 140 x 100 mm. - daje się ogarnąć bez problemu. W najbliższej wersji już to będzie zrobione.

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 00:29 

Mogę zadzwonić? :-)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 00:39 

UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Ja korzystam od samego początku istnienia aplikacji.Jak radziłeś Grzegorzu na priva zaktualizowałem Net Framevork do najnowszej wersji pomogło z trzcionkami. Czekam na dalszy rozwój. I z tego programu już chyba nie zrezygnuję bo daje mi bardzo duże możliwości kreacji etykiet, naklejek, wizytówek do gablot i czego tam jeszcze w entomologii potrzeba. Pozdrawiam i życzę sukcesu w rozwoju programu :ok:
PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 01:53 

Andrzej 54 napisał(a):
PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra

Przed chwilą właśnie skończyliśmy o tym rozmawiać  :okok: Własnie taka baza danych jest nam w tej perspektywie potrzebna.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 sty 2019, 12:58 

UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Bardzo to cieszy że taka baza połączona z entomolabels mogłaby powstać.  :bravo:

PostNapisane: sobota, 26 sty 2019, 21:31 

Mniej więcej w ciągu dwóch tygodni pojawi się nowa wersja EntomoLabels rozbudowana o nowe funkcjonalności m.in.
- obsługę kodów DataMatrix i QRcode
- skrollowane pole robocze, nowy zoom
- obsługę dużych etykiet aż do 140 x 100 mm
- dodaną kolumną ilość w liście etykiet
- sumą wszystkich etykiet
- opcją wyszukiwania danych
- eksportem danych do Excela (pliki CSV)
...
W następnej kolejności powstanie instrukcja obsługi w wersji polskiej, zabierałem się do jej zrobienia wiele razy ale w końcu trzeba to zrobić  :) Za jakiś czas opiszę też dlaczego nadawanie okazom numerów (w różnej formie) jest ważne, jak to prosto robić oraz jak to się robi w dużych muzeach. Będzie to wstęp do bazy danych oraz zarządzania zbiorem, korzyści z łatwego wyszukiwania danych oraz ogólnej digitalizacji danych ze zbioru na pewno docenicie - niezależnie od jego wielkości.

Załączniki:
EntomoLabels8.jpg
EntomoLabels8.jpg [ 479.24 KiB | Przeglądane 310 razy ]

PostNapisane: sobota, 9 lut 2019, 19:05 

Nowa wersja EntomoLabels jest już do pobrania: labels.entomo.pl => Download
Jeśli ktoś chce korzystać z kodów 2D warto przeczytać "How to add 2D barcode to a label": http://www.labels.entomo.pl/2d_barcode.pdf

Miłego użytkowania.

PostNapisane: czwartek, 14 lut 2019, 23:41 

EntomoLabels news  :mrgreen:

Użytkownik z Włoch poprosił o zrobienie opcji łączenia etykietek z plików. W kontekście eksportu danych wydało mi się, że ma to sens więc tę opcję zrobiłem. Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" po jej kliknięciu można wybrać dowolny plik Labelset (*.ELD) i dołączyć do już wprowadzonych etykietek. W ten sposób można budować dowolnie duże zestawy etykietek. Dodaję też sukcesywnie komunikaty tzw. tooltip wyświetlające się po najechaniu myszką na jakiś element. Pojawiają się one po ok. 3 sekundach, żeby nie przeszkadzały osobom znającym program a pomagały rozpoczynającym pracę. Przykład w załączeniu.

Dużej przebudowie poddałem notatniki. Poza standardowymi funkcjami copy/paste/cut/undo/redo dodałem opcję wyszukiwania wstecz i do przodu. Ponadto pracuję nad możliwością korzystania z dowolnej ilości różnych notatników. Będzie można mieć pod ręką wykazy gatunków np. rodzin, rodzajów, roślin - zamiast dotychczasowych czterech - dowolną ilość z dowolną zawartością.
Dodam też ikonkę informującą o dostępności nowej wersji (jeśli użytkownik ma połączenie z internetem program sprawdzi czy jest nowa wersja i podświetli informację o tym) oraz kliknięciem przeniesie na stronę w celu jej pobrania.

Popracuję jeszcze nad konfiguracją eksportu, nie jest to proste w sytuacji kiedy użytkownik może sam projektować dowolnie skomplikowane szablony i eksportować kilkanaście różnych naraz ale mam już jakąś koncepcję, na razie na wczesnym etapie analiz.

W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje. Popularność EntomoLabels ciągle mnie zaskakuje. Do teamu dołączył jeszcze jeden programista co przyspiesza pewne prace i weryfikuje już zrobione - w końcu co trzy głowy to nie jedna  :mrgreen: Aktualnie program źródłowy ma prawie 10 tys. linii, kilkadziesiąt klas i setki metod - jest więc co robić.

Myślę, że najpóźniej za miesiąc pojawi się kolejna wersja a za nią już sezon więc do dalszego rozwoju aplikacji wrócimy jesienią... no chyba, że będziemy mieli deszczowe lato  :laugh:

Załączniki:
new1.jpg
new1.jpg [ 22.26 KiB | Przeglądane 81 razy ]
new2.jpg
new2.jpg [ 112.48 KiB | Przeglądane 81 razy ]
EL_countries.png
EL_countries.png [ 92.45 KiB | Przeglądane 81 razy ]

PostNapisane: piątek, 15 lut 2019, 00:30 

UTM: Wrocław
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje.

dzieje się, dzieje!
Np. tu: https://www.tandfonline.com/eprint/zm6Qppbv9spCVj7REGmT/full?target=10.1080%2F00222933.2019.1568601&fbclid=IwAR045GIpcQj0YgifzDRguc-lm1vz_oYKvsdgsbKbFHP8AVtOD7J_9PHGjXo
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 lut 2019, 00:40 

Wszyscy użytkownicy (12 różnych IP) byli z Rijadu tak jak dwóch autorów cytowanej pracy. Fajnie, że coś tam się dzieje  :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]