Brevantennia ilonae ze Słowacji

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Brevantennia ilonae ze Słowacji

Post autor: Kamil Mazur »

Zaledwie rok temu opisany został ten nowy gatunek z rodzaju Brevantennia. Z grubsza rzecz biorąc spośród reszty gatunków z tego rodzaju oprócz innych cech, wyróżnia się on rozmiarami. Znaleziony został na kilku stanowiskach w obrębie Niskich Tatr/Słowackiego Raju.

Będąc w poprzednich latach na wczasach w tym rejonie również znajdowałem takie mniejsze koszyczki (na stanowisku Vernarska tiesnava), lecz z racji pory roku było za późno na motyle i koszyczki więc były puste. W tym roku również wybrałem się w ten rejon i zaliczyłem kolejne z opisanych stanowisk (Maluzina) tego gatunku oraz znalazłem jedno nowe, co akurat nie jest niczym dziwnym bo te dolinki przecinające grzbiet Niskich Tatr są bardzo ciekawe pod względem koszówkowym. Koszyczki przyczepione na skałach w ich zagłębieniach niewysoko nad ziemią.

Ilości bardzo duże, lecz z racji tego, że największe koszyczki ilonae są porównywalne z najmniejszymi innych gatunków z plemienia Dahlicini, to jedynie te najmniejsze z tutaj znalezionych można z całą pewnością oznaczyć jako należące do ilonae. Niestety w pracy opisującej gatunek brak informacji czy gatunek ten socjalizuje z innymi gatunkami z tego plemienia na tych stanowiskach, bo to pomogłoby w oznaczeniu większych koszyczków, które mogą być koszyczkami chociażby samców ilonae lub jakimiś np. Dahlica.

Na zdjęciu porównanie wielkości koszyczków w jednostkach względnych obrazujących mniej więcej ich długość.

Od góry:
polska Eosolenobia mannii 22,70
polska Dahlica triquetrella parth. 19,04 (z samicą)
włoska Dahlica triquetrella bisex 16,16 (z samicą)
polska Dahlica charlottae 14,43
polska Dahlica sp.nov. 12,70
słowackie Brevantennia ilonae 8,08-9,81 (typowo około 4,5-6mm)
Załączniki
porownanie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.98 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”