Apterona helicoidella?

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Fajna, za jakiś czas będzie ich mnóstwo. Będę monitorował swoje stanowisko w Bieszczadach jak zakończą żerowanie to pozbieram.
Trzeba będzie pomyśleć jak wyciągnąć poczwarkę samicy z koszyczka - pewnie trzeba będzie rozcinać koszyczek, bo przepychanie szpilką jak u normalnych "prostych" gatunków nie przejdzie bo poczwarka też jest wygięta i się pewnie zaklinuje.
Też się nad tym zastanawiam. Bez rozcinania nie da rady. Osobnym problemem jest to kiedy rozcinać, czy będą jakieś zewnętrzne oznaki wylęgu. Być może jakieś włoski albo samica wypadnie po zniesieniu jaj ?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Może być tak jak z Reisseronią, że nie widać momentu wyklucia. Tym bardziej, że egzuwium też pozostaje w środku. Po prostu kilka dni po unieruchomieniu koszyczka trzeba będzie go delikatnie rozciąć.
Sprawdzisz i powiesz to zrobimy podobnie :P
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ech, żarty się Ciebie trzymają :) Zobaczymy co z tego będzie, zwłaszcza, że mam na razie tylko jeden koszyczek.
Na pocieszenie powiem, że wylęgły mi się samice P. crassiorella (wyraźnie jasnobrązowa głowa) dwie spreparowałem i obejrzałem dokładnie a jeszcze kilka czeka na swoją kolejkę. Wszystkie crassiorelle ze słupów kolejowych w ekstremalnie nasłonecznionych i ciepłych miejscach. Najgorsze, że wylęgają się też samce i te trzeba będzie gotować - to jednak zaczeka do jesieni.
Zaraz jadę na wrzosowisko i jeszcze raz przeszukam torowisko, bo jest w pobliżu.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Znów znalazłem stare koszyki helicoidelli i mimo dużych starań żywych nie udało się znaleźć.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

No farciarz z Ciebie Grzegorz :wink:

Też ciągle poluję na żywego "ślimaczka", może w tym sezonie się uda...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:No farciarz z Ciebie Grzegorz :wink:
Też ciągle poluję na żywego "ślimaczka", może w tym sezonie się uda...
Adam to zupełny przypadek, trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno :)

Nic jej nie pasowało do jedzenia. Dopiero jak podałem jej bylicę - wlazła na nią i siedzi, a wcześniej biegała jak szalona.
Witas

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Witas »

Liczna na skałkach w Krakowie na macierzance, posłonku, pięciornikach i licho wie na czym jeszcze.
Załączniki
Kraków 06.06.2010
Kraków 06.06.2010
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.89 KiB)
Kraków 06.06.2010
Kraków 06.06.2010
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.93 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zbierz trochę, jeśli będziesz w Brynku to tłum rozszarpie cały materiał :) W każdym razie ja i Kamil (zgłaszam go w kolejkę) na pewno się piszemy.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Też się piszę na żywe :wink:
Witas

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Witas »

Ujmę to tak :D
Jeżeli nastawię się tylko na "ślimaczki", to znając życie będzie ciężko coś znależć :shock: Ale przy okazji jak coś wpadnie to...
Nie mniej jednak będę miał na uwadze wasze sugestie :P
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Witas pisze:Ujmę to tak :D
Jeżeli nastawię się tylko na "ślinaczki", to znając życie będzie ciężko coś znależć :shock: Ale przy okazji jak coś wpadnie to...
Nie mniej jednak będę miał na uwadze wasze sugestie :P
Witek, ślimaczki są najważniejsze - reszta to betka :P
Staraj się, bo wiesz... nas jest trzech... :) :)

Macierzanka to dobra wskazówka... przeczeszę swój teren...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z jednego z koszyków trzymanych z Reisseroniami (taki podejrzany) wylągł się dzisiaj motyl (ok. 17:10). Wygląda to jak casta. Czułki grzebieniaste, tylne nogi z dwiema parami ostróg, środkowe z jedną parą, na przednich jest epifiza. Łuski brzegowe skala 1-3 (to muszę jeszcze dokładnie obejrzeć ale pierwszy rzut oka na to wskazuje).
Koszyk ma 6mm długości. Zdjęcia powylęgowego w załączeniu.
Załączniki
DSCN6328.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.58 KiB)
DSCN6331.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.56 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Grzesiek, nie wydaje mi się, żeby to był koszyk Reisseronii. Nie jest to ten ze zdjęcia Reisseronia5.JPG?, bo ten mi też nie pasuje.
I nie trzymaj tych koszyków razem z innymi, bo przy jednoczesnych wylegach nie będzie wiadomo, co jest z czego... :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:Grzesiek, nie wydaje mi się, żeby to był koszyk Reisseronii. Nie jest to ten ze zdjęcia Reisseronia5.JPG?, bo ten mi też nie pasuje.
I nie trzymaj tych koszyków razem z innymi, bo przy jednoczesnych wylegach nie będzie wiadomo, co jest z czego... :wink:
Razem z Reisseroniami mam parę niesklasyfikowanych, takich pośrednich, że nie wiadomo do czego to przypisać. Dopóki gąsienice żerują trzymam je razem i stopniowo rozdzielam do pojedyńczych pudełek. Nie ma problemu żadnych pomyłek nie będzie :)
Klasyczne Reisseronie żerują jeszcze.
Po wyglądzie tego koszyka nie wiadomo co to jest, nie przypiął ni przyłatał. Ja nie mam żadnych typów.
Wszystko starannie preparuję, żeby paratypy (hehe) ładnie wyglądały :) :) :) Nie no żartuję sobie... :)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Tawulec »

Jadąc z Tomkiem Blaikiem na Mierzeję Wiślaną, udało nam się znaleźć (w zasadzie za sprawą naszych szacownych pęcherzy :mrgreen: ) koszyczki A.helicoidella w okolicach Sieradza, na stacji benzynowej. Część z nich została rozcięta- sporo egzuwiów + jedna gąsienica, którą zalałem alkoholem. Wychodzi na to, że muszę rozłupać wszystkie koszyczki. Co jednak dziwne- z jednego z nich wystawało zeszłoroczne egzuwium. Nie ma szans, by było to coś innego. Stąd pytanie- czy helicoidella ZAWSZE pozostaje w koszyku?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tawulec pisze:Jadąc z Tomkiem Blaikiem na Mierzeję Wiślaną, udało nam się znaleźć (w zasadzie za sprawą naszych szacownych pęcherzy :mrgreen: ) koszyczki A.helicoidella w okolicach Sieradza, na stacji benzynowej. Część z nich została rozcięta- sporo egzuwiów + jedna gąsienica, którą zalałem alkoholem. Wychodzi na to, że muszę rozłupać wszystkie koszyczki. Co jednak dziwne- z jednego z nich wystawało zeszłoroczne egzuwium. Nie ma szans, by było to coś innego. Stąd pytanie- czy helicoidella ZAWSZE pozostaje w koszyku?
Xawery, zebrane koszyki pozostaw na kilka godzin. Te żywe z gąsienicami zaczną się przemieszczać i to dość szybko :)
Biologia helicoidelli nie jest zbyt dobrze znana więc trudno powiedzieć. Być może po złożeniu jaj samica wypada z koszyka... jednak to duży tryb przypuszczający dla tej tezy.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Tawulec »

Wszystko już zdążyłem rozciąć- nie ruszały się od tygodnia. Same egzuwia + zasuszona resztka samicy.
No nic- trzeba próbować dalej.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Wróciłem z delegacji z Niemiec przed chwilą (od razu uprzedzam, że nic nie znalazłem bo nie miałem czas szukać :) i trzeba popatrzeć co się dzieje w koszówkach na forum...

Grzesiek, Reisseronia nie ma epifizy. Koszyczek na zdjęciu 5 (jeśli to ten sam co masz tu wykluty to była P.betulina). Psychinae mają epifizę.
Różnice między Reisseronia (podrodzina Epichnopteriginae), Psyche, Proutia czy Bacotia (podrodzina Psychinae) występują w użyłkowaniu skrzydeł.
Policz po pierwsze liczbę żyłek wychodzących z komórki środkowej. Po drugie sprawdź obecność/brak komórek dodatkowych na skrzydłach przednich. Nie będę celowo nic sugerował.

Xawery, samice helicoidella po złożeniu jaj opuszczają koszyczek i spadają na ziemię. Niemniej to może ale nie musi tak być może po prostu się zaczepiła i nie wypadła . Taką sytuację miałem zbierając koszyczki Luffia ferchaultella na kilkadziesiąt pustych koszyczków było bodajże 2 samice zaczepione które nie spadły na ziemię. Tak samo możesz mieć i teraz.
Po drugie czy to na pewno samica ? Bo wiesz wypompowana samica jest normalnie bezkształtna. Może wylinka gąsienicy - w której części koszyczka to leżało ? Po trzecie to egzuwium miało pokrywy skrzydeł czy nie ? Egzuwium samicy zawsze pozostaje w koszyczku bo do niego są składane jajca.

Co do biologii A.helicoidella to jest chyba dość dobrze poznana bo to szkodnik w Ameryce i obok Thyridopterix ephemeraeformis jest najczęściej pokazywaną we wszelkich publikacjach koszówką. Obie są groźnymi szkodnikami i na obie są stosowane pestycydy.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Może by tak nieco moderator poprzestawiał tematy wątków bo ten pod tytułem A.helicoidella zrobił się nagle o Rebelia i Reisseronia i trochę też o A.helicoidella ;)
Fajnie by było kiedyś cofając się po jakieś informacje o jakimś gatunku nie szukać godzinę tylko od razu wskoczyć do odpowiedniego wątku...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Może by tak nieco moderator poprzestawiał tematy wątków bo ten pod tytułem A.helicoidella zrobił się nagle o Rebelia i Reisseronia i trochę też o A.helicoidella ;)
Fajnie by było kiedyś cofając się po jakieś informacje o jakimś gatunku nie szukać godzinę tylko od razu wskoczyć do odpowiedniego wątku...
Myślę, że warto uporządkować całość koszówek dzieląc je na ogólne i poszczególne rodzaje. To chyba powinno wystarczyć.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Łukasz Buglowski »

Wszystko żywicie mleczami? (tak widzę na fotkach)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

luczek95 pisze:Wszystko żywicie mleczami? (tak widzę na fotkach)
Jak znajdujesz gąsienice na ziemi a nie na roślinie - to testuje się mlecz, babkę, krwawnik, bylicę... i sprawdza co jedzą :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzisiaj (albo wczoraj) wylęgły się dwie dziwne samice.
1. Z koszyka podobnego do casty ale dużo mniejszego - samica ok. 4mm długości ciemno brunatna, owłosiona na całym ciele, odnóża wykształcone, egzuwium pozostało w koszyku, samica wypadła
2. Z koszyka "Reisseronii" - samica ok. 3 mm długości, jasna, kremowa, owłosiona częściowo "za tułowiem", z odnóżami.
Obie właśnie zatruwam, potem do formaliny na kilka dni i alkohol. Jutro obejrzę je dokładniej, spróbuję zrobić jakieś zdjęcia - nie wiem czy coś wyjdzie bo małe jak diabli .. i coś napiszę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przejrzałem wszystkie koszyki pod binokularem i znalazłem jeszcze jedną wystającą z koszyka samicę... w stanie agonalnym.
Nogi u tych samic są - jak w swoim artykule napisał Adam Larysz - "szkliste", zupełnie przezroczyste. Niesamowicie to wygląda, prawie jak z plastiku. Wszystkie są już w formalinie.
Wylęgła się też samica C. unicolor, którą eksperymentalnie również (po zatruciu) umieściłem w formalinie. Po 4 dniach w formalinie samica T. tubulosa wygląda bardzo naturalnie, żadneych zmian czy utraty kolorów i przede wszystkim kształt ciała nie uległ deformacji.

Nie rozpruwałem jeszcze koszyków, żeby sprawdzić czy są jaja. Zrobię to po powrocie z Brynka.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Na razie z koszyków Reisseronia same samice? :wink:
Ja bym je Grzesiek raczej wkładał do alkoholu 80% niż do formaliny.
I nie rozpruwaj wszystkich koszyków, część zostaw taj jak są - i jeśli to partenogeneza, to za 3-4 tygodnie pojawią się gąsienice.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:Na razie z koszyków Reisseronia same samice? :wink:
Ja bym je Grzesiek raczej wkładał do alkoholu 80% niż do formaliny.
I nie rozpruwaj wszystkich koszyków, część zostaw taj jak są - i jeśli to partenogeneza, to za 3-4 tygodnie pojawią się gąsienice.
Formalina na krótko, dla utrwalenia barw i wtedy do alkoholu 70% tak jak radzi Paweł. Jeszcze się skonsultuję z Jarkiem w tej sprawie.
Na razie wylęgły się tylko dwie samice więc są dwa koszyki, jeden jest "castopodobny" i z niego wyszła ta bardzo ciemna samica (ogólnie z wyglądu i kolorystyki przypomina Proutia norvegica ale jest jeszcze ciemniejsza). Taki koszyk mam tylko jeden i jego nie będę niszczył. Spróbuję w Instytucie Sadownictwa skorzystać z ich mikroskopu i zrobić zdjęcia, nie wiem tylko czy mi udostępnią. Takiego drobiazgu nie sfotografuję swoim aparatem. Gdybym znalazł jakieś dobre fiolki to przywiozę te samice do Brynka, będzie można obejrzeć pod mikroskopem.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Grzesiek, generalnie dużo ciemniejsza jest P.betulina niż P.rotunda. Betulina ma śnieżnobiałą wełnę analną i to ją wyróżnia poza tym jest ciemna, pomarańczowo brunatna, zaś crassiorella jest najjaśniejsza z naszych Psychinae, a delikatnie ciemniejsza jest casta. Ale z kolorem ciała to bywa różnie. Pisałeś że masz wiele samic - to da Ci dobry pogląd na zmienność.

Koszyczki są często mylące (casta-crassiorella-betulina), ale samce tutaj rozwiewają wszelkie wątpliwości bo wszystkie nasze Psychinae są dość łatwo odróżnialne już po cechach makroskopowych.

To wszystko sprowadza się do tego, że jak już niejednokrotnie pisałem nie wolno oznaczać gatunków stosując jedną cechę - trzeba brać pod uwagę najwięcej, ile tylko jest możliwe.

BTW, widzę że czytujesz skandynawską książeczkę bo wspominasz północno europejskie gatunki :) Swoją drogą rysunki są w niej moim zdaniem tragiczne (choć bardzo ładne) i do oznaczania są mylące - spójrz na płytki głowowo-piersiowe Dahlicini. W ogóle normalnie jak w encyklopedii.

Co do Reisseronia - samice tego rodzaju mają dużo wełny wokoło głowy i to je tak na pierwszy rzut oka, bez mikroskopu, wyróżnia. A oznaczanie gatunkowe to już inna bajka.

BTW_2 - czy ten wątek jeszcze dotyczy A.helicoidella ? Mamy tu jakiegoś moderatora ? Trzeba posprzątać nieco chyba...
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Tawulec »

Nie da się. Nie mogę porozdzielać postów, w których poruszane są 4 gatunki. Fizycznie jest to niemożliwe. Mogę co najwyżej wyciągnąć posty na jeden temat...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil, na razie hoduję, notuję, zabezpieczam materiał. Przykład Proutii przytoczyłem, żeby zobrazować podobieństwa barwne. Książeczka może ma tragiczne rysunki ale jest jedną z niewielu gdzie rysunki wogóle są i to w komplecie opisywanych gatunków.
Ta samica ma może ze 4 mm długości. W późniejszym terminie zrobię zdjęcia pod binokularem, pomyślimy co to może być.

Jeśli chodzi o forum, to myślałem już jak przeorganizować część koszówkową. Sądzę, że warto podzielić całość na rodzaje, część ogólną, preparowanie, foto-oznaczanie. Zbytnie rozbudowywanie chyba nie jest potrzebne.

PS. Przesyłka dzisiaj dotarła. Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Nie, nie o to mi chodzi żeby przebudowywać dział tylko o ten konkretny wątek który się rozlazł z tytułowej helicoidella na psyche, proutia i inne. Fajnie by było pisać o tym gatunku którego dotyczy post. To tak na przyszłość, nie żeby robić rewolucję. A poza tym nie chcę wchodzić w rolę moderatora.
A jeśli byłby chętny ktoś zrobić jakiś podział na gatunki czy jakoś inaczej w tym dziale - to jestem za. Chodzi mi zwyczajnie o przejrzystość poszczególnych wątków, żeby piszący nie schodzili na inne gatunki których temat nie dotyczy.

Tawulec - ok, tylko pilnuj i przenoś w porę posty zanim rozmowa w wątku zejdzie na inny tor.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Aneta »

Grzegorz Banasiak pisze:Jeśli chodzi o forum, to myślałem już jak przeorganizować część koszówkową. Sądzę, że warto podzielić całość na rodzaje, część ogólną, preparowanie, foto-oznaczanie.
W zasadzie żaden dział poświęcony jednej rodzinie nie jest tak mocno rozbudowany (najwięcej takich poddziałów jest u kózek, ale i tak nie aż tyle, ile proponujesz). IMO optymalne jest po prostu pozakładanie odpowiednich tematów, z których część można przykleić (np. o preparacji), może zrobić jakiś zbiorczy wątek do fotooznaczania (także można go przypiąć). A poza tym to chyba tylko trochę samodyscypliny i pilnowania się, żeby nie zofftopować ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W ciągu ostatnich trzech dni wylęgły mi się trzy samice Apterona helicoidella. Teraz jest optymalny czas na zbieranie jej koszyków. W Polsce jest to gatunek partenogenetyczny więc jeśli ktoś chce hodować - nie będzie miał z tym większego problemu. Gąsienice jedzą wiele roślin, bardzo dobrze hodują się na macierzance. Przyjemność hodowli jest bardzo duża, chociaż specyficzny wygląd (mało atrakcyjny) powoduje brak zainteresowania zbieraniem i badaniem koszówek.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

W Bieszczadach są na etapie wychodzenia na wyższe miejsca czyli przepoczwarczenia. Część jeszcze żeruje na różnych niskich roślinkach.

Przy okazji zna ktoś tą roślinkę ?
Załączniki
helicoidella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.43 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z Twoich, moich i Adama obserwacji wynika, że "rozrzut" wylęgów jest na terenie Polski dość znaczny. Stadium poczwarki trwa około tygodnia więc w południowo-wschodniej Polsce wylęg przesunie się na sam koniec lipca. Jest też możliwe (ale to tylko teza) że rozwój przebiega nierównomiernie i okresy wylęgu na całym obszarze kraju są dość szerokie. Wymaga to dalszych obeserwacji.
Warto troszkę więcej hodować, być może komuś przytrafi się forma biseksualna ?

Rośliny niestety nie potrafię zidentyfikować, przydałoby się zdjęcie pokazujące całą roślinę i ewentualne zbliżenia.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj wylęgły się trzy następne samice, jedna nawet wisiała na nitce pod koszykiem.

A roślina, to chyba będzie coś z motylkowych.
Załączniki
Apterona - wylęg samicy.
Apterona - wylęg samicy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.7 KiB)
a.helicoidella_female2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.12 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Tawulec »

Są przepiękne :mrgreen: Trzeba poszukać jej pod Wrocławiem, aczkolwiek trochę już w nią zaczynam wątpić.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Ee tam, znajdziesz :wink: Apterona przypuszczalnie występuje w całym kraju, ale na pewno jest gatunkiem bardzo lokalnym, wystepującym wręcz punktowo - to jest zresztą charakterystyczne dla gatunków partenogenetycznych koszówek - tak samo jest z Reisseronia sp.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

To jeszcze samica z bliska :wink:
Załączniki
a.helicoidella_female.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.46 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

U mnie powoli wychodzą samice ale jest ich malutko, bo zaledwie kilka z blisko 30 gąsienic. Reszta to kokony jakichś parazytoidów, którym nie pozwoliłem się wykluć. Prawie wszystkie koszyczki są już rozcięte. Stopień zarażenia jest bardzo duży, choć trudno wnioskować o całej populacji, ale na podstawie próbki tych blisko 30 gąsienic to sięga rzędu 70% (a bywa podobno rzędu 14%). Zdziesiątkowane są niesamowicie. Przypomina mi to sytuację z T.tubulosa gdzieś z lat 2000-2004 (nie pamiętam dokładnie) kiedy to prawie wszystkie gąsienice tego gatunku były zarażone. Jednak dla gatunku partenogenetycznego z oczywistych względów nie jest to tak wielkie zagrożenie dla przetrwania populacji jak dla gatunku biseksualnego.
Jak na razie żadna samica jaj nie złożyła. Jedna siedzi sobie w pękniętym na głowie egzuwium świadczącym o wykluciu, patrząc przez mikroskop widać całe ciało wewnątrz ale nadal bez jaj.

Poniżej zdjęcie wyklutej samicy, pełnej jaj (na zdjęciach Adama samice są już puste wysunięte z koszyczków po złożeniu jaj) i pękniętej części głowowej egzuwium poczwarki z samicą wewnątrz.
Załączniki
Bez nazwy 1 - kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.53 KiB)
Picture 18.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.52 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Kamil, wygląda na to że u mnie z tym spasożytowaniem jest podobnie - też z około 30 gąsienic usyskałem na razie 7 samic. Pięć wyległo się po tygodniu, dwie ostatnie po dwóch. A w ostatnich dniach dwa małe gąsieniczniki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

U mnie spasożytowanie było jeszcze większe. Niestety trzeba zbierać więcej materiału, żeby mieć pewność, że hodowla się uda.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Gąsienice partenogenetycznej Apterona helicoidella już się powykluwały (jaja złożone były na początku sierpnia).
Teraz siedzą sobie grzecznie w egzuwium poczwarkowym, ściśnięte jedna koło drugiej, tak że tylko nogami mogą ruszać. I tak będą sobie siedzieć do wiosny, kiedy dopiero opuszczą egzuwium i się rozejdą. Jedyny nasz gatunek który w taki ciekawy sposób sobie zimuje.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Adam Larysz »

Kilka dni temu, z koszyków Apterony (z których lęgły się samice), powychodziły gąsieniczki. Okazuje się, że przechłodzenie zimujących gąsieniczek A. helicoidella nie jest obligatoryjne, ponieważ koszyków tych nie wkładałem do lodówki, ani też na zewnątrz, cały czas trzymałem w temp. pokojowej. Gąsienice po wylęgu mają jakieś 1,4 mm dł., łażą i na razie nic nie jedzą...
Acha, chodzą w sposób trochę podobny do miernikowców - odmierzając teren :wink:
Załączniki
Larwy A. helicoidella po zimowaniu
Larwy A. helicoidella po zimowaniu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.39 KiB)
a.helicoidella_larva_Iinst2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.83 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

No faktycznie ciekawe spostrzeżenie, skoro nie zaznały zimna. Swoją drogą one wykluły się z jaj już w kilka tygodni po złożeniu czyli gdzieś w sierpniu. Cały czas siedziały sobie przytulone jedna do drugiej w egzuwium poczwarkowym swojej mamy.

Daj im jakiegoś zeszłorocznego zielska, np. mniszku bo jest go sporo w całkiem dobrym stanie i zobacz czy się czepią.

BTW, ja moje helicoidelle trzymam na parapecie na zewnątrz i jak dotąd śpią nadal.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Witam po dłuższej przerwie, dzisiaj udało mi się stwierdzić kilkanaście koszyczków Apterona helicoidella przyczepionych do tórów, nie używanej już (lub rzadko używanej) linii kolejowej. Lokalizacja Łask. Zdjęcia dla potwierdzenia zamieszczę jutro. Wydaję mi się, że ten gatunek bez trudu można znaleźć w tego typu miejscach. Dzisiaj po prostu rano się obudziłem i stwierdziłem że opuszczona budka przy torowisku może być dobrym miejscem dla występowania tego gatunku, poszedłem oczywiście tam i nic tam nie znalazłem ale dziesięć metrów dalej już była :D
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Pawlikiewicz pisze:Witam po dłuższej przerwie, dzisiaj udało mi się stwierdzić kilkanaście koszyczków Apterona helicoidella przyczepionych do tórów, nie używanej już (lub rzadko używanej) linii kolejowej. Lokalizacja Łask. Zdjęcia dla potwierdzenia zamieszczę jutro. Wydaję mi się, że ten gatunek bez trudu można znaleźć w tego typu miejscach. Dzisiaj po prostu rano się obudziłem i stwierdziłem że opuszczona budka przy torowisku może być dobrym miejscem dla występowania tego gatunku, poszedłem oczywiście tam i nic tam nie znalazłem ale dziesięć metrów dalej już była :D
Piotrze, zbierz proszę parę sztuk do jakiejś fiolki, wrzuć etykietkę i przechowaj. Ja znalazłem A. helicoidella na dwóch stanowiskach w łódzkiem, jest jeszcze stwierdzenie z okolic Sieradza i teraz Twoje z Łasku. W najbliższym czasie będzie przygotowana publikacja, Twoje znalezisko byłaby dobrym uzupełnieniem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzisiaj zrobiłem przegląd jedengo ze stanowisk z A. helicoidella i stwierdziłem dwa koszyki przymocowane już do betonowych słupów kolejowych i dwa koszyki wspinające się. Co ciekawe przeszukanie okolicznych roślin nie dało żadnego rezultatu, nie znalazłem nawet jednej sztuki żerującej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Apterona helicoidella masowo wychodzi na różne betonowe i metalowe konstrukcje. Dzisiaj spotkałem już ok. setkę koszyków ale bez przesadnego zagęszczenia. Za kilka dni można zacząć zbierać.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Grzesiek powykluwały Ci się samice z tych koszyczków zebranych na początku czerwca o których piszesz ? Chyba trochę za wcześnie to było, bo u mnie zebrane ponad miesiąc później - 9 lipca - dopiero teraz się wykluwają i czas wyklucia jest podobny jak w zeszłym roku - 3 dekada lipca.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Piątek Wojciech »

Puszcza Kozienicka - stacja kolejowa Świerże Górne 22.07.2010
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Grzesiek powykluwały Ci się samice z tych koszyczków zebranych na początku czerwca o których piszesz ? Chyba trochę za wcześnie to było, bo u mnie zebrane ponad miesiąc później - 9 lipca - dopiero teraz się wykluwają i czas wyklucia jest podobny jak w zeszłym roku - 3 dekada lipca.
Kamil, jakoś umknął mi Twój post... sprawdzę wieczorem w gablotach co i kiedy się wylęgało i napiszę.

Drobiazg z zeszłorocznych koszyków już się powylęgał i żeruje...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piątek Wojciech pisze:Puszcza Kozienicka - stacja kolejowa Świerże Górne 22.07.2010
Stacje kolejowe, słupy trakcyjne i przytorza to miejsca gdzie najłatwiej spotkać A. helicoidella. W naszej literaturze mamy mało danych na temat tego gatunku więc warto opublikować albo dołączyć do jakiejś publikacji ten rekord.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Piątek Wojciech »

Kolejna stacja kolejowa 26.04. Grabów n/Pilicą.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Aneta »

Czy to też koszyczek A. helicoidella czy jakaś niezidentyfikowana kupka? ;) Sfotografowany wczoraj w na stacji w Grotnikach (CC 85), na betonowym słupku (niestety zdjęcia są, jakie są...): I przy okazji - to może T. tubulosa (lokalizacja ta sama)?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Hołowiński »

Aneta, wszystko się zgadza.
Swoją droga A helicoidella do niedawna uważano za dość rzadko spotykaną koszówkę. Wystarczyło większe zainteresowanie i w ciągu ostatnich lat zaczęło przybywać nowych lokalizacji
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Aneta »

Dziękuję za potwierdzenie, Marku :] O ile się orientuję, to chyba będzie nowe stanowisko dla Apterony?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Hołowiński »

Aneta pisze:O ile się orientuję, to chyba będzie nowe stanowisko dla Apterony?
też mi się tak wydaje
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Zachecam do przegladania kolonii koszyczkow tego gatunku pod katem koszyczkow skreconych w przeciwnym kierunku. Podobno czasem sie takie zdarzaja. To bedzie dopiero niezwykle znalezisko, bo sam gatunek nie jest jakos specjalnie rarytasem, a kolejne stanowiska pojawiac sie beda w miare wiekszego zainteresowania koszowkami, co mnie akurat cieszy. Niemniej jednak ten gatunek partenogenetyczny ma to do siebie ze lubi naslonecznione miejsca, a takimi zwykle sa jakies stacje kolejowe. Ale ktos moze zapytac, no ale naslonecznione sa tez laki czy jakies inne miejsca, czemu akurat stacje kolejowe. Poniewaz jest partenogenetycznym gatunkiem i jeden koszyczek przyczepiony do skladu drewna przewieziony 100 km dalej kolonizuje tamto miejsce, bo stacja pewnie bedzie nasloneczniona i beda na niej rosly te rosliny zielne ktore lubia gasienice. Ot, takie proste wytlumaczenie. W ten sposob gatunek sie rozprzestrzenial w Ameryce, stajac sie szkodnikiem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Grzegorz Banasiak pisze:
Kamil Mazur pisze:Grzesiek powykluwały Ci się samice z tych koszyczków zebranych na początku czerwca o których piszesz ? Chyba trochę za wcześnie to było, bo u mnie zebrane ponad miesiąc później - 9 lipca - dopiero teraz się wykluwają i czas wyklucia jest podobny jak w zeszłym roku - 3 dekada lipca.
Kamil, jakoś umknął mi Twój post... sprawdzę wieczorem w gablotach co i kiedy się wylęgało i napiszę.
Drobiazg z zeszłorocznych koszyków już się powylęgał i żeruje...
Wylęgi nastąpiły w pierwszej dekadzie lipca. Co ciekawe dzisiaj już są koszyki na słupach, przysnute przędzą i zasiedlone. Niezbyt licznie, znalazłem kilkadziesiąt ale nie zabierałem. Już sam nie wiem co o tym myśleć...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

To jest jeden z najpóźniejszych naszych gatunków więc jeśli już teraz koszyczki sa nieruchomo przyczepione to najpewniej są zeszłoroczne lub starsze. Nie mam takiej informacji o tym gatunku ale czasami spotyka się, że gąsienice wychodzą na eksponowane miejsca do linienia po czym wracają na roślinę. Może tak być i teraz ale raczej nie sądzę.
Krótka piłka - weź kilka i rozetnij to zobaczysz czy są stare czy nie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Już rozciąłem, w środku jest gąsienica.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

No to obserwuj co będzie dalej, być może linienie, bo to trochę za wcześnie na poczwarki, ale kto wie...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:No to obserwuj co będzie dalej, być może linienie, bo to trochę za wcześnie na poczwarki, ale kto wie...
W okresie masowego (nazwijmy tak) przepoczwarczania koszyków są setki i wszędzie. Teraz mamy kilkadziesiąt (nie liczyłem ale sporo). Koszyki duże, normalnej "dojrzałej" wielkości. Zbiorę kilkanaście i zobaczymy co z tego wyjdzie.

W "Die Sacktrager der Schweitz" Hattenschwiler pisze, że przepoczwarczenie następuje w maju do początku czerwca więc może jednak nic niezwykłego się nie dzieje.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Kamil Mazur »

Grzesiek, ciekaw jestem czy masz już poczwarki, ewentualnie motyle ? Pytam bo ja wczoraj znalazłem na nowym stanowisku (oczywiście znowu przy torach kolejowych) kilka gąsienic przyczepionych do przepoczwarczenia. Po oderwaniu zaczęły chodzić i od razu się przyczepiły w hodowlarce ponownie. Były też pierwsze poczwarki. Niemniej jest to miesiąc po Twojej dość wczesnej obserwacji, bo poczwarki znalezione teraz nie są już niczym niezwykłym.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Imago jeszcze nie wyszło ale spodziewam się w ciągu 2-3 dni. Fajnie że to znalazłeś to by wskazywało na szerszy niż dotychczas sądzono zakres fenologii imagines. Na jednym z ubiegłorocznych stanowisk w tym roku nic nie ma, nawet jednego koszyczka. Wprawdzie i w zeszłym było mało ale teraz nie ma nic. Natomiast na (nazwijmy to) głównym stanowisku jest ich dużo.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zapomniałem napisać... pierwsza samica wylęgła się 20 VI.
Przy okazji znalazłem nowe stanowisko A. helicoidella w odległości ok. 8 km od wcześniej znanego, też przy torach. Koszyczków jest sporo ale nie występują masowo.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Miłkowski »

Uciekł mi autobus i z nudów obejrzałem betonowe słupy oświetleniowe. Znalazłem jakoweś piaskowe domki. Może to tytułowy gatunek?
Załączniki
piaskowy domek_EB19.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.99 KiB)
piaskowe domki_EB19.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.61 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tak, to on. Wewnątrz zimują gąsienice.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Miłkowski »

Dziękuję Grzegorzu!
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Markus »

Wczoraj trafiłem na bardzo duże stanowisko. Dosłownie setki koszyczków na betonowej ścianie, ogrodzeniach, słupach itp. Co ciekawe, stanowisko jest dość mocno oddalone od torów kolejowych. Dla zainteresowanych namiary - Łódź, ul. Św. Teresy 105, najwięcej koszyczków widziałem na dość świeżo pomalowanym murze parterowego budynku, w którym mieści się hurtownia "Wigus". Może są w okolicy jeszcze lepsze miejsca, nie sprawdzałem, wczorajsza pogoda nie zachęcała do nadmiernej aktywności... A - opisywane przeze mnie i Basię Marciniak stanowisko na ścianach dworca Łódź-Chojny zostało parę lat temu zniszczone przy okazji malowania. W sumie, trzeba by się tam wybrać i sprawdzić, co się teraz dzieje.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Piątek Wojciech »

Markus pisze:Wczoraj trafiłem na bardzo duże stanowisko. Dosłownie setki koszyczków na betonowej ścianie, ogrodzeniach, słupach itp. Co ciekawe, stanowisko jest dość mocno oddalone od torów kolejowych. Dla zainteresowanych namiary
wydaje mi się,że ten post to reklama jakiejś tam hurtowni gdzieś tam w Polsce...tam się znajduje hurtownia Apterona helicoidella? :szok:
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Markus »

Piątek Wojciech pisze:wydaje mi się,że ten post to reklama jakiejś tam hurtowni gdzieś tam w Polsce...tam się znajduje hurtownia Apterona helicoidella? :szok:
No cóż, takiej reakcji się nie spodziewałem... Chociaż faktem jest, że A. helicoidella występuje tam w ilościach hurtowych. Namiary z "reklamą" podałem, bo uznałem, że komuś może się to przydać do czegoś innego, niż złośliwe komentowanie (może to miał być żart, sorry, nie wyczułem). Tak się składa, że "gdzieś w Polsce" pod tym właśnie adresem znajduje się nie jeden mały budynek, tylko co najmniej kilkanaście hurtowni, parkingi, jakiś bar i cholera wie, co jeszcze, co łącznie zajmuje jakieś 4 hektary. W dużych miastach to się zdarza. W puszczach chyba nie, chociaż pewności nie mam.
Pozdrawiam,
Markus
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Piątek Wojciech »

no spokojnie, to był żart :birra: jak masz jakieś fotki koszyczków z tamtej okolicy to wrzuć na forum :tak:
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Markus »

:birra:

Zrobiłem trochę fotek. Postaram się wrzucić kilka jutro, jak uporam się ze zmniejszaniem rozmiaru plików :)

Pozdrawiam,
Markus
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Markus »

Załączam obiecaną fotkę z Apterona.

Pozdrawiam,
Markus
Załączniki
apterona.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.72 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj znalazłem na drzewku czeremchy amerykańskiej. Wygląda na to, że już po wylęgu motyli...
Załączniki
Apterona helicoidella_Radom-Józefów_EB19.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.52 KiB)
Apterona helicoidella_1_Radom-Józefów_EB19.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.18 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Apterona helicoidella?

Post autor: Marek Miłkowski »

Kilka piaskowych koszyczków na betonowych słupkach przy przejeździe kolejowym. Przedmieścia Ostrowca Świętokrzyskiego.
Załączniki
Apterona helicoidella_Ostrowiec_EB24.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.03 KiB)
siedlisko Apterona helicoidella_Ostrowiec_EB24.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.66 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”