Zeuzera pyrina

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Zeuzera pyrina

Post autor: Marek Hołowiński »

Nawiązując do wątków:
viewtopic.php?p=208103#p208103
viewtopic.php?f=821&t=27753&hilit=Zeuzera+pyrina
mam zamiar tutaj pokazać kolejne fotki z hodowli i żerowisk w naturze Zeuzera pyrina.
Gatunek ten żeruje na różnych drzewach i krzewach. Widywałem gąsienice żerujące na kilkuletnich olchach tuż przy ziemi, które wskutek tego łamały się. Najczęściej jednak żerowiska znajdowałem na wysokości powyżej metra nad ziemią w pniach o grubości od 3 do 20 cm. Nieraz znajdowałem je w wyższych częściach drzew, oraz w gałęziach. Żerowiska na pniach drzew są trudne do zauważenia. W miejscu żerowania pod korą powstają niewielkie pęknięcia, później kora jest lekko zapadnięta. W okresie intensywnego żerowania można zauważyć trocinki i wyciekające soki. Jednak jesienią czy zimą brak jest tych objawów żerowania.
Dużo łatwiej jest znaleźć żerowiska na cienkim materiale jak np. kilkucentymetrowej średnicy pnie młodych drzewek, często odroślowych, oraz gałęziach. Już z daleka widać zgrubienia na takich pędach. Mają one około kilkunastu cm długości, kora jest w tym miejscu spękana, często zapadnięta, wklęsła. Gałęzie często ulegają złamaniu.
W swoich obserwacjach nigdy nie spotkałem się z tym aby gąsienice tego gatunku zmieniały swoje żerowiska. Uważam że żer od wylęgu z jaja do wylęgu motyla odbywa się w jednym żerowisku, choć spotkałem się w literaturze, że gąsienice mogą zmieniać miejsce swego żerowania. Gąsienice zawsze przepoczwarczają się w celowo wygryzionym w jak najgłębszym fragmencie drewna chodniku. W ostatniej fazie żerowania formują jego właściwy dla poczwarki kształt i przygotowują otwór wylotowy. W fazie wylęgu motyla poczwarka, podobnie jak to jest u przezierników wykręca się do otworu wylotowego i motyl wychodzi na zewnątrz.
Dymorfizm płciowy u tego gatunku objawiający się m.in. wielkością osobników obu płci jest tak duży że po wielkości gąsienic, poczwarek, a nawet żerowiska można przewidzieć co się wylęgnie.
Załączniki
strzałka pokazałem przygotowany w ostatnich dniach otwór wylotowy
strzałka pokazałem przygotowany w ostatnich dniach otwór wylotowy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.93 KiB)
IMG_3579a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.56 KiB)
IMG_3583a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.32 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: Marek Hołowiński »

Dodam jeszcze że w przeciwieństwie do Cossus cossus, gąsienice Zeuzera pyrina nie budują kokonów, a zasklepiają tylko wyjście do otworu wylotowego.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: TomekK »

Marek nie miales problemu z tluszczeniem sie swiezo wyhodowanych motyli tego gatunku?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: Marek Hołowiński »

TomekK pisze:Marek nie miales problemu z tluszczeniem sie swiezo wyhodowanych motyli tego gatunku?
- miałem.
Przetłuszczają się nawet motyle łowione do światła. Te z hodowli przetrzymuję żywe w lodówce (chłodziarce) około miesiąca, ale i tak niektóre się przetłuszczają. Załączam fotkę samicy z hodowli ubiegłego roku.
Załączniki
IMG_3587a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.99 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: TomekK »

Tluszczenie u trociniarek to klasyka, i benzyna niestety czesto w uzyciu. Pytalem o swiezaki bo zasiedlonego materialu nigdy nie bralem majac czyste osobniki z ekranu.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: Marek Hołowiński »

Tomek, samice Zeuzera pyrina też miałeś na ekranie?
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: TomekK »

Sprawdze w domu, bo choc samice w zbiorze mam na pewno, to nie pamietam teraz czy z przylotu czy z wymian :mysl: ;-)
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: Łukasz Solecki »

Marku, nie wiedziałem, że samice nie lecą, bądź niechętnie to robią do światła ale jak czytam ten wątek, to na świeżo dodam, że na pewno posiadam dwie samice w swoim zbiorze, które do światła przyleciały mi na poligonie w Nowej Dębie w czerwcu ubiegłego roku. Nie załączę zdjęć, bo teraz jestem na poligonie w Żaganiu ale tej informacji jestem pewien na 100%. Wtedy to były dwie samice i samiec. Dokładne współrzędne prawie co do metra to: 34UEA 54589 88203
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: Marek Hołowiński »

Nigdy nie miałem samicy Z pyrina na ekranie, a samce bywały nieraz po kilka, dlatego interesują mnie takie informacje.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Zeuzera pyrina

Post autor: krzysztof570630 »

Witam. 28.VII.2014 do światła - Umieszcz EA30. Wiedziałem, że sporadycznie lecą do światła, dlatego jej wizyta była dla mnie dużą niespodzianką.
Załączniki
zeuzera.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trociniarki (Cossidae)”