Cerura

wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Cerura

Post autor: wojtas »

Czy jest może wiadomo czy u przedstawicieli gatunków z tego rodzaju są jakieś zależności pokarmowe tzn czy C. erminea żeruje na osice częściej niż C.vinula bo według strony motyle europy to oba gatunki żywią się osiką i tu pojawia sie moje pytanie czy jeśli są na osice to większe prawdopodobieństwo że to erminea czy nie koniecznie ?

[ Dodano: 30-05-2007, 19:46 ]
A tak wogóle to według wyżej wymienionej strony larwy obu gatunków albo jeszcze nie ewystępują albo są w początkowym stadium a ja już w zeszłym tygodniu złapałem 4 cm gąsienicę i kilka mniejszych . Czy to taka szybka i ciepła wiosna tak przyspieszyła to wszystko ? Poza gąsienicami widziałem także jaja ale nie wiem czy były spasożytowane czy po prostu jeszcze nie wyszły z nich gąsienice .
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sierpnia 2009, 00:09 przez wojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Kiedyś hodowałem oba gatunki Cerura - oba na osice - gąsienice różnią się znacznie od siebie, co najlepiej widać w ostatnim stadium... W naturze znajdowałem na osice głównie Cerura vinula - bo ta preferuje niskie drzewka. Ponoć C. erminea bardziej trzyma się starych drzew topolowych, stąd trudność w jej znalezieniu w naturze, ale oczywiście od każdej reguły są wyjątki - kiedyś odnalazłem gąsienicę C. erminea na młodej osice tuż przy ruchliwej drodze...Cerura
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Będę musiał się przyglądnąć tym gąsienicom jak bedą większe albo okaże się w przyszłym roku co to za gatunek . Jajka jakie widziałem na tych drzewkach osikowych to bardziej pasują do C. vinula ale może gąsienice sa oby gatunków . A co w związku z tak wszesnymi starszymi gąsienicami ? To wina szybkiej i ciepłej wiosny czy jeszcze jakichś innych czynników ?

[ Dodano: 30-05-2007, 21:29 ]
A tak przy okazji to te gąsienice zbierałem na dwóch stanowiskach w tym jedno z nich było przy ruchliwej drodze właśnie .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Najprawdopodobniej tak - wczesna i ciepła wiosna przyspieszyła rozwój motyli, które pojawiły sie dużo szybciej niż zazwyczaj... A to jest ich, również przyspieszone potomstwo :)
PS. Ale żeby nie popaść z samozadowolenie - gąsienice widłogonek z rodzaju Furcula są bardzo podobne do gąsienic widłogonek z rodzaju Cerura - proponuje porównać :wink:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Jak dla mnie to one wszystkie są takie same tylko jeśli chodzi o te jaja co były na liściach to były one brązowe więc raczej przemawiają za cerura . Może są jakieś pewne róznice między gąsienicami tych rodzajów ?

[ Dodano: 30-05-2007, 21:54 ]
Te jaja najbardziej zbliżone są do C. vinula jednak nie ma na motyle europy wszystkich jaj z rodzaju furcula .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Jeżeli chodzi o jajka to odróżnienie C. erminea i vinula jest b. proste, Furcule maja jajka czarne, nie do odróżnienia jesli chodzi o przynależność gatunkową... Gąsienice wszystkich gatunków widłogonek różnią się od siebie, ale niestety w każdym stadium zmieniają swą morfologię, tak, że dla niewprawnego obserwatora odróżnienie ich w naturze może nastręczać spore problemy - ja rozwiązałem tą kwestię w ten sposób, że hodowałem większość tych motyli od jajek i stworzyłem swoista bazę zdjęć, którą posługuję się w w razie wątpliwości...
Zapraszam na:Notodontidae hodowla tych owadów może sprawić sporą przyjemność, a gąsienice widłogonek należą wg. mnie do najładniejszych w tej rodzinie :)
Ostatnio zmieniony środa, 30 maja 2007, 22:15 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No to w takim razie sprawa rozwiązana bo jeśli furcula ma czarne jajka to jest to c. vinula bo erminea to nie jest bo tak przynajmniej one nie wyglądały jak te na stronie wyżej wymienionej . dziękuję i pozdro .
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”