Co tu się dzieje?

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Co tu się dzieje?

Post autor: Marek Hołowiński »

Mam wyrzynek z pnia dębu długości ok 50 cm i średnicy 16 cm. Ciekaw jestem czy z tych fotek ktoś domyśli się co się w nim dzieje?
Załączniki
IMG_2684a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.46 KiB)
IMG_2687a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.43 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Co tu się dzieje?

Post autor: Marek Miłkowski »

Wydaje mi się, że gąsienica przeziernika (?) wygryza otwór wylotowy, który następnie zaślepi :)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Co tu się dzieje?

Post autor: Marek Hołowiński »

Marku, nie oczekiwałem trafienia w gatunek, czy rodzaj. Zbyt gwałtownie pracowała ta gąsienica aby można ją było chwycić w kadr. Prawidłową odpowiedzią dla mnie jest że wygryza otwór wylotowy.
Otóż w tym kawałku drewna dębowego jest żerowisko Zeuzera pyrina. Na zewnątrz niczym się nie wyróżnia. Po rozłupaniu drewna wewnątrz jest potężny łukowato zagięty chodnik, dochodzący w okolice rdzenia. Pod korą jest mocno zagłębione w drewnie (na ponad 10mm) płatowate żerowisko młodej gąsienicy. Na końcu chodnika była potężna gąsienica, jak sądzę wylęgnie się z niej samica. Symptomem żerowania na korze był niewielki szczelinowaty otwór, którym pozbywała się odchodów.
Mając to żerowisko nie opodal przy komputerze, usłyszałem jakieś skrobanie, spojrzałem a to ta gąsienica poszerza i nadaje okrągły kształt otworowi wylotowemu. Pracuje bardzo zawzięcie wysuwając się momentami na około 2cm na zewnątrz, ale najmniejszy mój ruch powoduje że natychmiast znika w głębiach swojego chodnika.
Po chwili znów się pojawia by kontynuować swoje dzieło. Obecnie już ukryła się tam głęboko i pewnie lada moment się przepoczwarczy.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Co tu się dzieje?

Post autor: Marek Miłkowski »

Marek Hołowiński pisze:Marku, nie oczekiwałem trafienia w gatunek, czy rodzaj. Zbyt gwałtownie  pracowała ta gąsienica aby można ją było chwycić w kadr. Prawidłową odpowiedzią dla mnie jest że wygryza otwór wylotowy.
Otóż w tym kawałku drewna dębowego jest żerowisko Zeuzera pyrina. Na zewnątrz niczym się nie wyróżnia. Po rozłupaniu drewna wewnątrz jest potężny łukowato zagięty chodnik, dochodzący w okolice rdzenia. Pod korą jest mocno zagłębione w drewnie (na ponad 10mm) płatowate żerowisko młodej gąsienicy. Na końcu chodnika była potężna gąsienica, jak sądzę wylęgnie się z niej samica. Symptomem żerowania na korze był niewielki szczelinowaty otwór, którym pozbywała się odchodów.
Mając to żerowisko nie opodal przy komputerze, usłyszałem jakieś skrobanie, spojrzałem a to ta gąsienica poszerza i nadaje okrągły kształt otworowi wylotowemu. Pracuje bardzo zawzięcie wysuwając się momentami na około 2cm na zewnątrz, ale najmniejszy mój ruch powoduje że natychmiast znika w głębiach swojego chodnika.
Po chwili znów się pojawia by kontynuować swoje dzieło. Obecnie już ukryła się tam głęboko i pewnie lada moment się przepoczwarczy.
Marku, to ciekawa obserwacja. Gratuluję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co tu się dzieje?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Widziałem, że gąsienica motyla, ale jej kolor, szczególnie głowy kazał mi odrzucić Sesiidae. A że na innych się już za bardzo nie znam to odpuściłem :-)
Zeuzera pyrina - fajne :okok:
To takie wyjątkowe, niespodziewane obserwacje.....
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Co tu się dzieje?

Post autor: Marek Hołowiński »

Mija miesiąc i właśnie pojawia się motyl. Piękna samica Zeuzera pyrina.
Załączniki
IMG_2769a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.93 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trociniarki (Cossidae)”