Działanie motylich feromonów

Sójka
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:24
Gender: women

Działanie motylich feromonów

Post autor: Sójka »

Właśnie dzisiaj wykluła mi się z poczwarki samica brudnicy nieparki. Trzymałam poczwarkę w transporterze dla gryzoni, a po wylęgu chciałam motyla wieczorem wypuścić na wolność. Gdy dzisiaj rano zobaczyłam że motyl się wylęga otworzyłam wieczko transportera żeby samiczka mogła wyschnąć. Nie bałam się ze mi ucieknie ponieważ jak powszechnie wiadomo mokry motyl nie lata :D Miałam w pokoju do góry uchylone okno. I jakież było moje zdziwienie kiedy około drugiej wchodząc do pokoju i spoglądając na moją piękną brudnicę zobaczyłam nie jednego motyla ale dwa - piękny samiec z grzebykowatymi czułkami właśnie zapładniał moją samiczkę! Przeżyłam lekki szok, ponieważ samiczka była kilka godzin po "wykluciu" jeszcze z pogiętymi skrzydełkami ( nie wiem czy jeszcze je wyprostuje) a samiec tak po prostu ja znalazł i do niej przyleciał... Natura doprawdy mnie zdumiewa...
Załączniki
kopulacja 006.jpg
kopulacja 006.jpg (117.11 KiB) Przejrzano 2006 razy
kopulacja 0101.jpg
kopulacja 0101.jpg (134.19 KiB) Przejrzano 2006 razy
kopulacja 0131.jpg
kopulacja 0131.jpg (137.56 KiB) Przejrzano 2006 razy
Sójka
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:24
Gender: women

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: Sójka »

Dzisiaj samiczka złożyła jaja, ale sama chyba niedługo już pożyje...
motylekann23
Posty: 44
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: motylekann23 »

To jest normalne :)
Samica brudnicy nieparki wydziela feromony, żeby zwabić samca, a następnie samiec ten zaczyna z nią kopulować, a potem odlatuje.Po odbytej kopulacji samica zaczyna składać jajka przykrywając je włoskami z własnego odwłoka, a potem zdycha.
Krótki żywot, ale tak jest, natomiast inkubacja jaj trwa 10-12 miesięcy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: Antek Kwiczala † »

inkubacja jaj trwa 10-12 miesięcy.
Trochę krócej. Jaja są składane w lipcu, czasem w sierpniu, a gąsieniczki lęgną się w kwietniu - w sumie więc zimowanie jaj trwa 8-9 miesięcy.
motylekann23
Posty: 44
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: motylekann23 »

Możliwe, ale przy nieodpowiednich warunkach okres inkubacji jaj się wydłuża, jak Ja hodowałam to inkubacja jaj brudnicy nieparki trwała 10 - 12 miesięcy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: Antek Kwiczala † »

przy nieodpowiednich warunkach okres inkubacji jaj się wydłuża
Nie mówimy o żadnych odpowiednich, czy nieodpowiednich warunkach, tylko o naturalnych warunkach. W lodówce, to sobie można dowolnie wydłużyć okres zimowania, i napisać potem 12-15 miesięcy, i też może to być prawda. Gdyby okres zimowania wydłużyć do 12 miesięcy, to ze zniesionych w lipcu jaj gąsieniczki wylęgły by się w lipcu następnego roku. Dodając dwa miesiące na rozwój gąsienic i okres poczwarki, motyle pojawiłyby się we wrześniu - a takich w naturze się nie spotyka (za wyjątkim Twojej hodowli). Po co więc wprowadzać innych w błąd własnymi nieodpowiednimi warunkami zimowania?
motylekann23
Posty: 44
Rejestracja: środa, 21 kwietnia 2010, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: motylekann23 »

Ja nie wydłużałam okresu inkubacji w ten sposób, po prostu w sztucznych warunkach okres inkubacji jednak się wydłuża i to znacząco. Jeśli ta Pani chce prowadzić hodowlę brudnicy nieparki, to niech wie ile trwa okres inkubacji.
Ja, nie chciałam się kłócić, przepraszam.

Pozdrawiam
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: Paweł Walkiewicz »

motylekann23 pisze:po prostu w sztucznych warunkach okres inkubacji jednak się wydłuża i to znacząco.
Na czym opierasz to stwierdzenie?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Działanie motylich feromonów

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ja nie wydłużałam okresu inkubacji w ten sposób
To napisz może jak zimowałaś jaja tej brudnicy, jeśli nie w lodówce (ale przez 12 miesięcy)?
I druga sprawa - piszesz, że zimowanie trwało 10-12 miesięcy. Czy to znaczy, że gąsieniczki zaczęły się lęgnąć po 10 miesiącach, a skończyły po 12 ?? Innymi słowy, lęgły Ci się po zimowaniu przez dwa miesiące?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE NOCNE”