Arctiidae?

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Arctiidae?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kolejny gatunek, z którego oznaczeniem mam problem. Z wyglądu przypomina niedźwiedziówkę, ale mam już smutne doświadczenie z poprzednim motylkiem, który okazał się przedstawicielem Crambidae :oops: . Jest to wysokogórski gatunek z peruwiańskich Andów (wg metryczki latał na wys 4000m n.p.m.). Rozpiętość skrzydeł 21 mm. Zdjęcie pokazuje samczyka, samiczka ma silnie zredukowane skrzydła (1 mm). Trochę mi przypomina motyle z rodzaju Phragmatobia, więc sprawdziłem, że jest taki wysokogórski gatunek w Peru - P. flavata, ale zdjęcia w internecie nie znalazłem. Może ktoś ma literaturę o południowoamerykańskich niedźwiedziówkach?
Załączniki
niedźwiedziówka.jpg
niedźwiedziówka.jpg (109.28 KiB) Przejrzano 3273 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Antek Kwiczala pisze:Z wyglądu przypomina niedźwiedziówkę, ale mam już smutne doświadczenie z poprzednim motylkiem, który okazał się przedstawicielem Crambidae.
Ta "niedźwiedziówka" też może okazać się przedstawicielem innej rodziny :wink: . Mi to przypomina motyle z rodzaju Lycia (Geometridae), i pasuje ta samiczka z silnie zredukowanymi skrzydłami.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gatunek, jaki zasugerowałem (Phragmatobia flavata), nie był wybrany bez uzasadnienia. Z pracy "Handbuch der Zoologie: Evolution, systematics, and biogeography" wynika, że samiczka tego gatunku ma również silnie zredukowane skrzydła. Skan oryginału w załączniku. Podobnie zredukowane skrzydła mają też (co wspomina autor wspomnianej pracy) gatunki z rodzaju Ocnogyna. Oczywiście rodzaj Lycia (lub podobne z Ameryki Płd.) też warto wziąć pod uwagę - ale też nie mam do nich żadnej literatury.
Załączniki
Ph_flavata.gif
Ph_flavata.gif (94.25 KiB) Przejrzano 3264 razy
Witas

Post autor: Witas »

Phragmatobia flavata
Wirtuozem szperania po sieci nie jestem :oops: kolega znalazł :mrgreen:
http://www.archive.org/stream/catalogue ... 2/mode/1up

http://www.archive.org/stream/catalogue ... 7/mode/2up

więc ten gatunek raczej odpada
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz Witku rację. Przejrzałem cały ten katalog, i mojego motyla nie znalazłem - może faktycznie to nie Arctiidae (no chyba że British Museum go nie ma :smile: )
Witas

Post autor: Witas »

Antek Kwiczala pisze:może faktycznie to nie Arctiidae
Myślę, że jednak niedźwiedziówka. Mamy już pewne typy (nawet lokalizacja się zgadza), ale ... Jak coś się dowiem to dam znać.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Antku,

Skoro już Witek pomógł oznaczyć gatunek, to ja mogę tylko dodać, że mam kontakt z jednym z pracowników USDA Forest Service oraz kontakty do pracowników naukowych z Oregon State University. Wysłano mi nawet publikację. Gdybyś potrzebował coś wiecej nt. tego gatunku daj znać wyślę namiary na priv. :wink:
Witas

Post autor: Witas »

Witas pisze:Mamy już pewne typy
Czytamy i rozumiemy, co czytamy.
Marcin Kutera pisze:Skoro już Witek pomógł oznaczyć gatunek
Czy ja to oznaczyłem?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

No właśnie Marcinie, na razie to tylko podejrzenia ( i nadzieja dla mnie :grin: ). Wiadomo już, że to nie P.flavata. Ale wszelkie materiały o których piszesz
Wysłano mi nawet publikację.
mnie interesują - jeśli masz ją w pdf, to mi ją prześlij mailem.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Witas pisze: więc ten gatunek raczej odpada
tego nie zauważyłem :oops:

To w takim razie szukamy dalej :wink:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Antek Kwiczala pisze:materiały o których piszesz mnie interesują - jeśli masz ją w pdf, to mi ją prześlij mailem.
Wysłałem Ci Antku wiadomość na pocztę elektroniczną
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

Przejrzałem bazę którą mam Arctiidae Ekwadoru. Na początku pomyślałem , że to coś z Opharus sp. Ale wszystkie łapane były do 2500 mnpm. Natomiast wyżej latają Amastus sp.
i może tu trzeba szukać.
Piotr
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Arctiidae?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Prawie dwa lata to trwało, ale w końcu dowiedziałem się co to za gatunek. Jednak niedźwiedziówka. Rozpoznano go na niemieckim forum Actias. To Ocnogyna jelski. Niestety dotąd brak było jej zdjęć w internecie.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Arctiidae?

Post autor: brat »

Super - to na pewno ten gatunek, zaskakujące jest jednak co palearktyczny rodzaj Ocnogyna robi w Ameryce Południowej.
Pod nazwą Andesobia jelskii można znaleźć odpowiedź... :wink:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Arctiidae?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Faktycznie przynależność rodzajowa tego gatunku jest niezwykle skomplikowana! Oberthür w 1881, gdy opisywał ten gatunek, umieścił go w rodzaju Arctia. Następnie przeniesiono go do rodzaju Phragmatobia, potem Ocnogyna (Hampson, 1901). W 1922 roku Rothschild ponownie opisał ten gatunek jako imitatrix, i włączył go do rodzaju Mallocephala. Ostatnie badania genetyczne neotropikalnych niedźwiedziówek "phragmatobio-podobnych", spowodowały ich wydzielenie do dwu nowych rodzajów, a gatunek jelskii zaliczono do rodzaju Andesobia (podobnie jak wspomniany w jednym z moich początkowych postów gatunek flavata - było więc blisko..)
Tak w ogóle, to jest to bardzo lokalny gatunek, znany tylko z jednego miejsca w Peru. Więcej szczegółów tutaj:
http://www.pensoft.net/journals/zookeys ... 2/abstract
http://species-id.net/wiki/Andesobia_jelskii
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”