Co to jest? Pomoże ktoś?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
lukaszek864
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2018, 20:08
UTM: Poznań

Co to jest? Pomoże ktoś?

Post autor: lukaszek864 »

25.08.2018, mieszkanie w mieście, Wielkopolska
Kilka dni temu zauważyłem u siebie w domu coś takiego.. I znajduję praktycznie codziennie, dzisiaj nawet 5 sztuk. Chodziło sobie po podłodze. Czuje lekki niepokój, nie chcę mieć w swoim domu dzikich lokatorów, a jak widać, mam. Dziś postanowiłem nie wyrzucać, ale zachować i zobaczyć w co to się przepoczwarzy. Dokarmiam sałatą.

Jednak moja ciekawość i niecierpliwość dobija mnie. Co to do cholery jest?

Może ktoś na tym forum pomoże mi to zidentyfikować?

Powiedzieć skąd mogło się to przyjść?

Mieszkam w bloku, na drugim piętrze.

Trzymam w mieszkaniu Karaczana Argentyńskiego jako karma dla gada, ale nie wydaje mi się aby to była gąsienica karaczana..

Pomóżcie, proszę...

Dodam jeszcze, że kiedy się stresuje puszcza z siebie czarny płyn
Załączniki
P8250324.JPG
P8250324.JPG (370.51 KiB) Przejrzano 2107 razy
P8250325.JPG
P8250325.JPG (370.67 KiB) Przejrzano 2107 razy
P8250328.JPG
P8250328.JPG (334.06 KiB) Przejrzano 2107 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to jest? Pomoże ktoś?

Post autor: Aneta »

To gąsienica sówki, wygląda na Mamestra brassicae. Dziwne, że znajdujesz je aż w tak dużych ilościach, nie masz gdzieś przypadkiem zapomnianej główki kapusty albo czegoś pokrewnego - brokułów, kalafiora, itd.?

BTW karaczany nie mają gąsienic, ale jako terrarysta powinieneś to wiedzieć 8)
lukaszek864
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2018, 20:08
UTM: Poznań

Re: Co to jest? Pomoże ktoś?

Post autor: lukaszek864 »

Bardzo dziękuję za identyfikacje :)
Niby wiem, że karaczan nie ma gąsienicy, ale dla pewności chciałem wspomnieć czy nie ma to może jakiegoś związku.
Uspokoiłaś mnie troszkę. Przynajmniej wiem, że raczej nie mam powodu do niepokoju. Jutro przejrzę dokładnie moje mieszkanie czy przypadkiem nie mam gdzieś jakiegoś warzywa.
Jest możliwe aby w takiej ilości przychodziły z zewnątrz, np. z mieszkań sąsiadujących?

Hm.. Ostatnio kupowałem pakowane salaty, wiecie, te z marketów z rukolą, roszponką itp, mix tzw. Jest możliwe żeby były tam jakieś jajeczka, zarodniki czy coś..?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to jest? Pomoże ktoś?

Post autor: Aneta »

Zarodniki mają jeszcze mniej wspólnego z gąsienicami niż karaczany :P

Na sałatach Mamestra mogłaby się jak najbardziej rozwijać, ale jeśli gąsienic jest aż tak dużo, to pewnie zauważyłbyś je wcześniej w opakowaniu, zwłaszcza że osobniki ze zdjęć są już porządnie wyrośnięte. Opcja z przechodzeniem od sąsiadów też jest mało prawdopodobna, gąsienice nie są aż tak mobilne, zeby przeciskać się wentylacją czy jakimiś innymi zakamarkami. IMO najbardziej pasującym źródłem jest, jak pisałam, zapomniane warzywo (na którym już były małe gąsieniczki), ewentualnie jakaś roślina hodowana na balkonie, tarasie, parapecie itp.
lukaszek864
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2018, 20:08
UTM: Poznań

Re: Co to jest? Pomoże ktoś?

Post autor: lukaszek864 »

Dzięki :) Jak coś znajdę dam znać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”