Meloe?

olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Meloe?

Post autor: olkakce »

Proszę o potwierdzenie czy dobrze oznaczyłam tego chrząszcza jako oleica pstra Meloe variegatus? Chrząszcz znaleziony w lesie pod Wrocławiem, 13 maja 2012 roku. Miał bardzo wyraźnie zagięte czułki w końcowej części (jakby złamane) i nie wiem, czy to stała cecha diagnostyczna tego owada?
Załączniki
P1010038.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.83 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Meloe?

Post autor: Aneta »

A możesz napisać na podstawie czego oznaczałaś? Bo właśnie te czułki (między innymi) eliminują M. variegatus ;) Proponuję zapoznanie się z kluczem PTE:
http://156.17.59.206/KLUCZE%20DO%20OZNA ... XIX_84.pdf
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Meloe?

Post autor: Jacek Kurzawa »

olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Re: Meloe?

Post autor: olkakce »

Do Anety - nie mam niestety dostępu do specjalistycznych kluczy do oznaczania i korzystam z różnych źródeł, zbieraniny lietarturowej jaką posiadam - głównie są to atlasy i poradniki. Akurat ten gatunek oznaczyłam (mylnie zresztą) na podstawie leksykonu przyrody "Chrząszcze" wydawnictwa DELTA czeskiego autora.
Bardzo dziękuję za podanie mi namiaru na klucz - zdecydowanie się przydał ale i pojawiły się kolejne wątpliwości - nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy to P. proscarabaeus czy P. violaceus? Bardziej pasowałby mi P. violaceus ale bardzo proszę o potwierdzenie, czy teraz jest dobrze?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Meloe?

Post autor: Aneta »

Z tego zdjęcia oleica rzeczywiście taka bardziej violaceusowata, ale że jest ono dość nieostre, trudno oznaczać z zupełną pewnością. Jeżeli masz lepsze foty - głównie przedplecza i głowy - bądź też okaz, lub też przynajmniej pamiętasz szczegóły wyglądu tego osobnika, możesz porównać sobie ze zdjęciami wrzucanymi tu przez Pawła Jałoszyńskiego:
viewtopic.php?f=816&t=13067
olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Re: Meloe?

Post autor: olkakce »

Znalazłam właśnie tę stronkę - ja niestety nie mam lepszych zdjęć a samego owada też "oszczędziłam" - ale porównując z tamtą stronką wydaje mi się, że to jednak violaceus.
Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam za moje laickie często pytania - dopiero zaczynam się uczyć.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Meloe?

Post autor: Aneta »

Kształt przedplecza też bardziej do fioletowej pasuje, więc możesz podpisać przynajmniej Meloe cf. violaceus ;)
olkakce pisze:Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam za moje laickie często pytania - dopiero zaczynam się uczyć.
A nie ma za co przepraszać, w końcu jesteśmy tu też po to aby pomagać :]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Meloidae”