oleica fioletowa ?

jack
Posty: 267
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 20:09
Lokalizacja: Radomsko

oleica fioletowa ?

Post autor: jack »

Witam,Szanownych owadoznawców,po dłuższej przerwie.Ja jak zwykle z zapytaniem :)

Tego owada uznałem za oleicę fioletową,ale ktoś mi obstawia oleicę krówkę.Zatem poproszę o rozpoznanie co do gatunku.Z góry dziękuję.
Załączniki
oleica fioletowa 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.81 KiB)
oleica fioletowa 4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.97 KiB)
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

fajne, niby wszystko widać, a pewności nie ma! Fioletowa (ta ze zdjęcia bardziej na nią wygląda) związana jest z lasem, krówka z terenami otwartymi...natomiast te trawki na gruncie zupełnie nileśne...
jack
Posty: 267
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 20:09
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: jack »

No to teraz dopiero mi krzem namieszałeś :) .Pozostanę przy o.fioletowej,ale to tak przez wrodzoną upartość,bo ze zdjęć to nie mam pewności :) Dorzucę kilka zbliżeń,dla ułatwienia,chociaż mnie akurat to one zagmatwały sprawę :)
Załączniki
DSC05972-.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137 KiB)
DSC05963-.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.38 KiB)
DSC05961-.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.53 KiB)
jack
Posty: 267
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 20:09
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: jack »

mwkozlowski pisze:fajne, niby wszystko widać, a pewności nie ma! Fioletowa (ta ze zdjęcia bardziej na nią wygląda) związana jest z lasem, krówka z terenami otwartymi...natomiast te trawki na gruncie zupełnie nileśne...
No tak.Widzę,że to ważne.Owady w liczbie 4 sztuk spotkane dość głęboko w lesie,na trawiastej ścieżce biegnącej między zagajniczkami sosnowymi (1-1,5 wys) posadzonymi w miejscu zrębu.

Zatem fioletowa ? :)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

fioletowa!
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Prawie na pewno M. proscarabaeus; świadczy o tym nie tylko punktowanie, ale też masywniejsza sylwetka i kształt przedplecza. Kolorami nie można się sugerować, obydwa gatunki mogą być czarne lub fioletowe.

Paweł
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

cholera, nic łatwego, trzeba było by zobaczyć trójpazurkowce: fioletowej są czarne i siedzą na kwiatach, krówki są żółte i siedzą w argegacjach na zielsku:. za kilka dni zaczną wyłazić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Meloidae”