Boloria titania

Radusho
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 17:03

Boloria titania

Post autor: Radusho »

Zravím vás,

chcel by som sa opýtať, či má niekto možnosť tento rok chytať Boloria titania v Poľsku. Ak áno, mal by som veľký záujem o vajíčka tohto druhy.

S pozdravom,
Radovan Zubček
biedronka00
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 18:37
Gender: women

Re: Boloria titania

Post autor: biedronka00 »

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Boloria titania

Post autor: Janusz S. »

W obecnych granicach Polski występował na 3 stanowiskach przed 1939 rokiem w Puszczy Białowieskiej.Po 1945 roku w Polsce nie spotykany.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boloria titania

Post autor: PawełB »

W kolekcji lekarza z Gdańska, p. Rudnego były okazy titanii z lat osiemdziesiątych znad Biebrzy (konkretnie Woźna Wieś i rzeczka Jegrznia). Zdaje się że jeden z tych okazów, który trafił do innej kolekcji (i tam go widziałem) jest obecnie w muzeum krakowskim. Co się stało z całą kolekcją, nie wiem, bo po śmierci zbieracza, jak to bywa, była wystawiona na sprzedaż. Byłem nad Jegrznią kilkakrotnie w latach 90-tych i niestety nie udało się tego potwierdzić

Natomiast oglądałem w pewnej kolekcji okazy titanii z Białowieży z lat 70-tych. I nie znajduję powodu aby kwestionować ten fakt. To "wybicie titanii przez hitlerowców" jakoś mnie nie przekonuje :-)

Obecnie najbliżej jest chyba na Litwie
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Boloria titania

Post autor: Chlebek »

Co wy gadacie, przeciez tego pełno lata koło mnie. ;D
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Boloria titania

Post autor: Łukasz Buglowski »

Jesteś pewien bo jest sporo podobnych motyli, Wcale Ty możesz go pomylić z innym gatunkiem
Możesz go mylić z lasiommata megera czy Issoria lathonia. Niedawno latały też Brenthis ino. Jest też Boloria euphrosyne albo selene.
http://www.lepidoptera.eu/Thumbnails2.p ... &mode=pair
http://www.lepidoptera.eu/Thumbnails2.p ... &mode=pair
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Re: Boloria titania

Post autor: mordred »

Bardzo ciekawe to co piszesz Pawle. To muzeum krakowskie to Muzeum Instytutu Zoologii UJ, czy chodzi o jakąś inną instytucję?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boloria titania

Post autor: PawełB »

Trochę motyli z kolekcji Rudnego miał u siebie Tomek Pyrcz, z tego co gdzieś tam czytałem, swoją wspaniałą kolekcję motyli (czy całą? - to była cała szafa!!) ofiarował UJ.

"Wystawa motyli, muszli i skamieniałości ulokowana jest w zabytkowych piwnicach Collegium Iuridicum przy ulicy Grodzkiej 53. Została stworzona na bazie kolekcji podarowanych przez Bolesława Rączkę, Romana i Janusza Wojtusiaków, Tomasza Pyrcza, Jerzego Małeckiego oraz Radosława Tarkowskiego. Ekspozycja ta przeznaczona jest do zwiedzania indywidualnego."
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Re: Boloria titania

Post autor: mordred »

Dzięki za skonkretyzowanie informacji Pawle. Z pewnością w wolnej chwili nie omieszkam się wybrać. Ale zostawię to sobie na jakiś deszczowy dzień bo dziś nad Małopolską znów zaświeciło słońce i szkoda "marnować" tych tak rzadkich w tym roku chwil :)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boloria titania

Post autor: PawełB »

tylko że trudno stwierdzić, ze akurat ten okaz jest wystawiany. Ale istnieje (istniał ?) na pewno
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Boloria titania

Post autor: Dispar »

Sam chyba Paweł w to nie wierzysz o motylach tego gatunku z okresu po 1939roku ? Część zbioru śp. J. Rudnego widziałem kilka lat temu wystawione w necie do sprzedaży i nie wyglądały zbyt dobrze. Z kilku bubli w wykonaniu tego entomologa już się wycofano ale coś tam jeszcze zostało m.in M. unipuncta :( .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boloria titania

Post autor: PawełB »

Dlaczego mam nie wierzyć, skoro widziałem etykietowane motyle?

No cóż , pochodzenie każdego rarytasu można kwestionowac - nie wypowiadam się na ten temat, bo nie znałem tego pana, natomiast Tomek Pyrcz był o nim dobrego zdania i znał go osobiście. Co ma wygląd kolekcji (zwłaszcza dobre 20 lat po śmierci autora) do jej zawartości? O co chodzi z tą M unipuncta?

Titanie złapane w Białowieży (1974 albo 1975) widziałem w warszawskiej kolekcji i jak już pisałem, nie ma powodu aby kwestionować ich pochodzenie.

Dlaczego akurat data 1945 ma być graniczna dla występowania w Polsce? Nauka przypięła się tej daty jak rzep psiego ogona, mimo znanych późniejszych egzemplarzy w amatorskich kolekcjach. czy tylko dlatego że żaden dr. albo prof. go nie złapał po 1939? Mówiąc szczerze to dość prowokacyjnie podałem te informacje o titanii czekając na reakcję.....
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Boloria titania

Post autor: Dispar »

Mam nadzieję, że pogadamy o tym na sympozjum w Toruniu :D .
Sajuri
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 26 czerwca 2011, 19:49
Gender: women

Re: Boloria titania

Post autor: Sajuri »

a kiedy będzie sympozjum w Toruniu? I czy będzie ono otwarte dla słuchaczy?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Boloria titania

Post autor: Dispar »

Tutaj masz wiadomości o sympozjum które jest otwarte dla słuchaczy:
viewtopic.php?f=134&t=17156
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boloria titania

Post autor: PawełB »

Wracam do tematu Titanii. przypadkiem przeglądając informację w Kwartalniku Bocheńskim nr 3/2009, pod informacją o otwarciu "prywatnego" muzeum motyli w Bochni, znalazłem poniższa informację przez "potwierdzeniu" przez p. Palika występowania Titanii w Puszczy Białowieskiej w roku 1997...Ktoś coś wie bliżej na ten temat??

żródło:
http://bochniacy.pl/wp-content/uploads/ ... 202009.pdf
Załączniki
palik.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.87 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE DZIENNE”