Malutka blonówka Epyris niger czy brevipennis i co więcej?

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Malutka blonówka Epyris niger czy brevipennis i co więcej?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spotkana kilka dni temu, jest parę okazów. Owad ciekawy, myslałem nawet że może to być jakiś upodobniony Coleoptera.
Należy do rodziny Bethylidae. Więcej można znaleźć tutaj http://www.naturalmedia.nl/NL/pags_jdr/ ... _2004.html

Jak wygląda sprawa wystepowania tego gatunku w Polsce, może ktoś coś wie?
Załączniki
epyris.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (22.01 KiB)
epyris3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (10.39 KiB)
epyris2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (16.55 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Z bethylidami zetknąłem się tylko w materiałach z cieplejszych krajów, czasami wychodziły w hodowli kózek różnym znajomym. Z Polski nie widziałem. Co więcej w Fauna Europaea bethylidów w Polsce nie ma! Ale dokładność tej bazy jest różna. W Katalogu Fauny Polski też ich nie ma, jest tylko wzmianka, że moze być około 10 gatunków. Nie szukałem nigdy literatury na ich temat, chociaż to parazytoidy. Czas, aby ktos troche przy nich pogrzebał bo wstyd, że Polska oficjalnie nie ma bethylidów.

Jacek
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Tp wygląda na to, że nieoficjalnie, mamy już jeden gatunek, tylko jaki?
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Fauna Polski podaje 20-30 gatunków. "Bogactwo krajowej fauny podane zostało jedynie w przybliżeniu, co spowodowane jest brakiem specjalistów zajmujących się ta grupą oraz niemożnością weryfikacji bardzo fragmentarycznych danych".

A z Czech i Słowacji podano dotąd 45 gatunków.
MarekB
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 października 2005, 19:55

Post autor: MarekB »

Raczej Epyris brevipennis- tylko on ma skrocone skrzydla w tym rodzaju (przynajmniej z gatunkow, ktore moga wystepowac u nas). Moze to byc takze krotkoskrzydla forma gatunku z rodzaju Bethylus [edit: chyba raczej Epyris, Bethylus ma 12-czlonowe czulki]. Tak czy inaczej, wyslij mi prosze ze dwa okazy, wtedy moglbym oznaczyc. Stan poznania tej rodziny jest rzeczywiscie kiepski, choc dorobila sie juz katalogu. Wlasciwie jedynym kluczem do europejskich form jest monografia Kieffer'a z 1914 roku. Jest jeszcze klucz z serii do oznaczania owadow Wielkiej Brytanii, ale obejmuje on 19 czy 20 gatunkow, z czego sporo kosmopolitycznych znajdowanych jedynie w skladach, magazynach itp. Wielu gatunkow z kontynentu nie obejmuje i jest w zasadzie bezuzyteczny przy oznaczaniu polskich. Z nowych rzeczy (przydatnych do oznaczania "naszych") tylko Veli Vikberg opracowal klucz do rodzaju Laelius a Mamoru Terayama klucz do rodzajow swiata. Jeroen de Rond pracuje nad kluczem do srodkowoeuropejskich gatunkow; twierdzi, ze sporo nazw, m.in. uzywanych przez Kieffer'a pojdzie w synonimy... Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZŁOTOLITKOWE (Chrysidoidea)”