Mój system zapisu i klasyfikacji jakości próbek (mrówki)

Awatar użytkownika
Łukasz Kępczyński
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 21 lipca 2005, 00:15
UTM: CC94
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Łódź

Mój system zapisu i klasyfikacji jakości próbek (mrówki)

Post autor: Łukasz Kępczyński »

W czasie swoich amatorskich badań nad mrówkami opracowałem własny system archiwizacji danych, umożliwiający dotarcie do interesującej próbki oraz, co bardzo ważne w przypadku mrówek, skompletowania próby gniazdowej (okaz na trójkącie + próbka w alkoholu). Baza danych jest w Excelu i bazuje, z drobnymi modyfikacjami, na tej opracowanej przez zespół Antweb-u. Pewną trudność sprawiała mi różna jakość prób (pisząc jakość nie myślę o jakości w sensie okaz bez głowy - gorszy, czułki nieodłamane - lepszy) i rozwiązałem ją stosując system klas jakości próby, obejmujący jedną kolumnę w bazie danych. Chciałbym go tutaj zaprezentować bo (a) może komuś pomoże i przyczyni się do lepszej wymiany informacji (b) może ktoś wpadnie na pomysł jak go ulepszyć.

Klasy przedstawiają się następująco:

I - pełna próba gniazdowa
IA - pełna próba gniazdowa obejmująca również formy preimaginalne (larwy i poczwarki)
IB - tylko w przypadku gatunków polimorficznych - pełna próba gniazdowe, jednak nie obejmujące pełnej zmienności morfologicznej robotnic - zapis np. IB major(-)

II - próba gniazdowa, zawierająca robotnice oraz tylko jedną formę seksualną - zapis II Q(+) - tylko królowe, II m(+) - tylko samce (klasa może być uzupełniona o oznaczenie A lub B jak w klasie I)

III - próba gniazdowa, zawierająca tylko robotnice (klasa może być uzupełniona o oznaczenie A lub B jak w klasie I i II, p. wyżej; w przypadku podklasy B sensowniejszy jest zapis np. III minor(+))

IV - robotnice furażujące w ewidentnej grupie, jednak nie zebrane z gniazda (klasa może być uzupełniona o oznaczenie B)

V - próba środowiskowa - okazy jednego (najprawdopodobniej) gatunku, zebrane razem, ale z uwagi na sposób pobrania, nie można ocenić, czy furażowały razem (np. przesiewki, pułapki Barbera, lejki Tullgrena itp.)

VI - pojedyncze okazy (bez dodatkowych oznaczeń - robotnice, VI Q - królowa, VI m - samiec)

Ponadto klasy dodatkowe - specjalne:

S - same formy seksualne, zebrane bez robotnic (rójka, samce złapane na światło np. S Q(+), S m(+))

P - pasożyty gniazdowe, znalezione w gnieździe innego gatunku (pojedyncze lub liczne okazy pasożytów nie znalezione w gnieździe żywiciela nie wymagają tej klasy - patrz klasa IV lub VI - np. robotnice Polyergus rufescens podczas rajdów - klasa IV)

Ponadto w powyższych zapisach jako generalna zasada:

Q, m, major, minor - oznacza pojedynczy okaz danej formy
Q(+), m(+), major(+), minor(+) - oznacza liczne (> 1) okazy danej formy
Q(-), m(-), major(-), minor(-) - oznacza brak okazów danej formy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”