Żywy "placek" z mrówek

krotoszyniak
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2012, 22:07
Lokalizacja: krotoszyn

Żywy "placek" z mrówek

Post autor: krotoszyniak »

Witam. Mam w ogrodzie 2 gniada mrówek, chyba rudnic. Jeden dość duży ok. 40 cm wysokości, szeroki na metr. Drugi mniejszy, wielkości dużej miski. Oba zostały zimą rozkopane przez kury. Z małego nic zostało, taki mały krater. Po raz pierwszy tej wiosny zobaczyłem że mrówki wyszły i naprawiają gniazda. W małym zobaczyłem coś, przynajmniej dla mnie, dziwnego. Mrówki zbite są w leju tego krateru w żywą masę kilkucentymetrowej grubości. Wokół krzątają się inne i naprawiają gniazdo. Pierwszy raz coś takiego widzę. W necie nic nie znalazłem, tylko o tratwach i mostach jakie tworzą gatunki z tropików. Jaka jest przyczyna takiego zachowania? Myślałem że się grzeją, ale Słońce nie świeci już od ponad 3 godzin. Jakość zdjęć kiepska, ale chwilowo mam tylko teleobiektyw, robiłem je z 1,5 m. Nakręciłem też krótki filmik. Nie wiem czy można dodać linka. Jeśli nie, to wpiszcie na youtube: żywy "placek" z mrówek jak w tytule. Pozdrawiam.

https://www.youtube.com/watch?v=MYBhpEFd8dg
Załączniki
DSC05200.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.49 KiB)
DSC05197a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.25 KiB)
DSC05198a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.45 KiB)
DSC05198aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.4 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Żywy "placek" z mrówek

Post autor: rochmal »

Nie tylko egzotyczne mrówki robią przeprawy przez wodę. Na dowód nasze rodzime niewiadomego gatunku przeprawiają się przez zakopany w ziemi betonowy krąg wypełniony wodą. Nie wiem, po co to robiły, bo mogły go swobodnie obejść. Przeprawa wyglądała w ten sposób, że zbiły się w taka kulę. Zewnętrzne mrówki biegały wokoło po innych w ten sposób wprawiając ją w ruch a tym samym mrówki z dołu będące w wodzie nie przebywały tam zbyt długo nie topiąc się. Ta kula nie tonęła ona po prostu toczyła się po wodzie, co widać na załączonym zdjęciu. Przeprawa zakończyła się powodzeniem prawie bez strat. Tylko kilka osobników miało problemy w związku z odpadnięciem od pozostałej gromady. W pojedynkę były skazane na utonięcie.
Załączniki
4 018 — kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.3 KiB)
krotoszyniak
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2012, 22:07
Lokalizacja: krotoszyn

Re: Żywy "placek" z mrówek

Post autor: krotoszyniak »

Niesamowite. Chciałbym to zobaczyć. Szkoda że nie miałeś/aś akurat kamerki. W sumie to powodzie zdarzają się na całym świecie. A tak wygląda gniazdo dzisiaj. W miejscu kłębiącej się masy powstała kopuła ze szczątków roślin. Szybko odbudowują gniazdo.
Załączniki
DSC05228.jpg
DSC05228.jpg (129.86 KiB) Przejrzano 3375 razy
krotoszyniak
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2012, 22:07
Lokalizacja: krotoszyn

Re: Żywy "placek" z mrówek

Post autor: krotoszyniak »

Dzisiaj widziałem jak mrówki złapały 3 gąsienice. Prawie godzinę się gapiłem jak walczą z trawą żeby je dotargać do mrowiska :D
Załączniki
DSC05284a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.63 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”