Stronki o Formica

Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Stronki o Formica

Post autor: Wiacek »

Dużo łażę po torfowiskach wysokich i przejściowych na południowej Lubelszczyźnie. Swego czasu kolega zajmujący się mrówkami zachęcił mnie do zwrócenia uwagi na kopczyki wysuszonych torfowców na torfowiskach. Sporadycznie spotyka się takie kopczyki z mrówkami z grupy Formica.

Przeglądając strony internetowe znalazłem stronę ze zdjęciami makro o Formica:
http://www.antweb.org/images.do?name=fo ... franceants

Formica uralensis:
http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrive ... rtsID=6393

Formica rufa:
http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrive ... rtsID=2647
- tutaj jest rysunkowe porównanie pomiedzy kilkoma gatunkami - nie widzę różnicy pomiędzy F. rufa i F. aquilonea.

Może ktoś bardziej kumaty w Formica - czy te stronki są OK?

Do zajęcia się bardziej wnikliwego rodzajem trochę zniechęciła mnie dyskusja w temacie:
viewtopic.php?f=810&t=15167

Jeżeli ktoś zna inne dobre strony do zgłębienia to proszę o polecenie ich.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Stronki o Formica

Post autor: Michał Michlewicz »

Stronki, stronkami - na antweb zdjęcia są dobre, ale żeby dostrzec różnice między gatunkami, trzeba wiedzieć na co patrzeć. Wielkość, kolor, kształt, czy tym podobne cechy najczęściej się nie nadają - Formica są zmienne nawet w obrębie jednej kolonii, więc w ten sposób nie da się gatunku oznaczyć.
W polskiej myrmekofaunie jest zaledwie kilka gatunków możliwych do oznaczenia w terenie "na oko". Pozostałe można oznaczyć do rodzaju, podrodzaju, zawęzić do jakiejś grupy gatunków. Żeby zdeterminować gatunek na 100% potrzeba na niego spojrzeć pod powiększeniem, w większości przypadków łatwiej, rzecz jasna, oznaczać martwe okazy.
Zdjęciami z internetu (pod warunkiem, że są dobrej jakości i wiarygodnie oznaczone, np. te na antweb) można się posiłkować, ale raczej tylko jako pomoc, tak jak pisałem - kiedy już wiemy na co patrzeć. W związku z tym nie polecę żadnych stron internetowych. Polecić za to mogę publikacje książkowe - np. klucz PTE (cz. XXIV, zeszyt 63 - mrówki - Formicidae), The Ants of Poland (wydanie starsze, z 2002 roku można czasem znaleźć w sieci jako pdf). Najlepsze jednak będzie nowe wydanie tej książki, z 2012 roku, które to zdecydowanie polecam najbardziej.

Takie miejsca jak torfowiska zawsze dobrze przeglądać pod kątem myrmekologicznym, choć w sumie, nie tylko pod takim.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Stronki o Formica

Post autor: Wiacek »

Michał Michlewicz pisze:Polecić za to mogę publikacje książkowe - np. klucz PTE (cz. XXIV, zeszyt 63 - mrówki - Formicidae), The Ants of Poland (wydanie starsze, z 2002 roku można czasem znaleźć w sieci jako pdf). Najlepsze jednak będzie nowe wydanie tej książki, z 2012 roku, które to zdecydowanie polecam najbardziej.
Już ściągnąłem, sobie pdf "The Ants of Poland". Nowe wydanie przyznam jest trochę drogie. Postaram się nieco więcej dowiedzieć o cechach kluczowych - ale i tak nie obędzie się zapewne bez pobrania okazów. Ale to już w następnym roku, bo trzeba uzyskać pozwolenie na zbiór osobników, które mogą okazać się chronionymi oraz znaleźć miejsce do ich przekazania (bo sam nie będę przechowywał okazów).
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Stronki o Formica

Post autor: Michał Michlewicz »

Wiacek pisze:ale i tak nie obędzie się zapewne bez pobrania okazów.
Zdecydowanie. Tak jak pisałem, zaledwie kilka gatunków naszych mrówek jest oznaczalnych "na oko".
Wiacek pisze:Nowe wydanie przyznam jest trochę drogie.
Jeśli chodzi o cenę na ich stronie, to te 95 euro jest kwotą dla instytucji - odbiorcy prywatni mają po 160 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”