Zimująca krolowa

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Sądziłem dotąd, że królowe zakladają kolonie po rójce i nie opuszczają już mrowiska. Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek (bo chyba nie kokonów) i nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć. Wiadomo powszechnie, że zimują w ten sposob królowe os, ale w tym przypadku umierają przecież robotnice.
Przy okazji umieszczam mrówkę z podrodziny Formicinae do oznaczenia.
Załączniki
fr.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.42 KiB)
królowa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.01 KiB)
formicinae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.38 KiB)
21 czerwca.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.72 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sądziłem dotąd, że królowe zakladają kolonie po rójce i nie opuszczają już mrowiska. Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek (bo chyba nie kokonów) i nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć.
Nie do końca to rozumiem to, co napisałeś. Znalazłeś mrowisko. O co pytasz?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Zatem królową z poczwarkami należy traktować jako mrowisko. Na to nie wpadłem. Chyba dlatego, że miałem tradycyjne wyobrażenie o mrowisku: królowa + robotnice + larwy. A tu zabrakło tworzących żywą, ruchliwą masę robotnic. Dzięki Twojemu naprowadzeniu powoli sobie to układam w głowie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jest wiele typów powstawania kolonii mrówek - mrowisk. Model: królowa-zapłodnienie-założenie kolonii/złożenie jaj przez samotną królową jest całkiem normalne. Z jaj pojawią się pierwsze robotnice i przejmą od królowej obowiązki w mrowisku. Ale po kolei :)
Są oczywiście inne typy zakładania mrowiska, mrowiska tworzone przez wiele królowych, kolonie złożone z wielu gniazd, itp, itd.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

No tak. To w sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę pokrewieństwo z osami, które stosują taki model. Zadziałał u mnie stereotyp myślowy. A nie powinien.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na twoim zdjęciu to raczej królowa Lasius sp. z pierwszymi jajami, ale w tle być może pierwsze larwy?
Ale są też mrówki, które nie zakładają mrowiska w sposób klasztorny, ale ty zaobserwowałeś właśnie ten typ.
Nie wiem, czy to najlepsze źródło, ale na początek może warto zapoznać się z kilkoma pojęciami ze świata mrówek :mrgreen: :
http://formicopedia.org/mrowki/Kategoria:S%C5%82ownik
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

OK, poczytam , aby nie tworzyć więcej sztucznych problemów.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

aby nie tworzyć więcej sztucznych problemów
Nie stawiaj tak sprawy! Pomyślałem, że to cię zainteresuje :D
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

To swoją drogą.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Rafał Celadyn »

...po
avidal pisze:Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek
...czyżbyś poszukiwał larw Microdonów... :?: 8)
Pozdrawiam Rafał.
patry090
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 23 października 2010, 18:02

Re: Zimująca krolowa

Post autor: patry090 »

Pierwsza królowa to Lasius sp. - powiedziałbym, że L. flavus, bo dosyć jasny odwłok ale z takich zdjęć rodzaju Lasius nie oznaczę :lol: Druga królowa to Formica cunicularia
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Za każdym razem, gdy ktoś mi oznacza zdjęcia, imponuje mi wiedzą niemal magiczną. To wrażenie towarzyszyło mi od początku i dotąd mnie nie opuszcza. Bardzo dziękuję.
Rafale, na poszukiwania preimaginalnych bzygowatych (zresztą na żywo nie rozpoznam rodzaju) wybieram się w pierwszy tydzień przyszłego roku, jesli nie będzie zbyt wielkiego mrozu. Tak się składa, że do pracy wracam dopiero 9 stycznia. A to był bardziej przypadek.
Niestety nie mam Dulowskiej pod nosem, ani niczego podobnego.
Jeśli się nie uda, zawsze jest nadzieja na śledzenie Twoich odkryć.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zimująca krolowa

Post autor: L. Borowiec »

Kolego Avidal, ten kto oznacza te mrówki z tych zdjęć to rzeczywiście uprawia magię. A tak na serio to na 100% można powiedzieć tylko, że ta pierwsza to królowa Lasius sp., a ta druga Formica sp. Reszta jest milczeniem.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Jakoś mnie to nie dziwi. Dziękuję za sprostowanie. Pamiętam, że oprócz chrząszczy także mrówki znajdują się w zakresie Pana bliskich zainteresowań.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Michał Michlewicz »

Proszę wybaczyć, że odkopuję stary temat, ale wracam na forum po dłuższej nieobecności i nadrabiam zaległości. Ponadto chciałem dopowiedzieć coś związanego z tematem.

Nie śmiałbym oznaczać przedstawicieli rodzaju Lasius ze zdjęcia. Powiem za to, że ja osobiście często znajdowałem podobne królowe pod korą, czy ogólnie w kawałkach drewna. Część z nich zimowała w wygryzionych przez siebie jamkach. Znakomita większość, które znalazłem w ten sposób w lesie okazywały się Lasius platythorax. Istnieje więc szansa, że to ten gatunek. Jest jednak tak jak pisałem - ze zdjęcia nie można tego z całą pewnością powiedzieć. Zdecydowanie wykluczyłbym za to L.flavus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”