czy to OSA ??? (Sceliphron)

dariopl
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 18:06
Lokalizacja: Polska Podkarpacie

czy to OSA ??? (Sceliphron)

Post autor: dariopl »

Złapałem tego owada na oknie i nie wiem co to jest dokładnie czy to może osa błotna? pierwszy raz takiego owada widze w TV widziałem podobnego owada ale całego czarnego i mówili na niego osa błotna
Załączniki
czy to jest osa błotna???
czy to jest osa błotna???
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.17 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Wow, kolejny Sceliphron destillatorium - szkoda tylko, że już jakiś niezbyt żywy... Rzeczywiście to osa, ale z innej rodziny niż te najpopularniejsze, budujące papierowe gniazda i występujące w rojach. S. destillatorium należy do rodziny grzebaczowatych (Sphecidae), dla swoich larw buduje z gliny (może stąd to śmieszne określenie "osa błotna") podłużne, duże komórki - nawet do 40 w jednym gnieździe. Ten gatunek nie tworzy jednak rojów, bez obaw; nie jest też agresywny jak osy "właściwe", z rodziny Vespidae. W dodatku w naszym kraju jest rzadkością i entomologicznym rarytasem.
hobby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 2 czerwca 2008, 17:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: hobby »

Spotkałem gdzieś nazwę "Gliniarz murowy".
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

A co się stało z tym Scelifronem? Jeśli miałby trafić do śmieci to ja bardzo chętnie go przygarnę :mrgreen:
dariopl
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 18:06
Lokalizacja: Polska Podkarpacie

Post autor: dariopl »

Grzegorz Michoński pisze:A co się stało z tym Scelifronem? Jeśli miałby trafić do śmieci to ja bardzo chętnie go przygarnę :mrgreen:
ty poważnie chciałbyś tą OSE nawet martwą ? bo jak coś to ja jeszcze ją mam :roll:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

dariopl pisze:ty poważnie chciałbyś tą OSE nawet martwą ? bo jak coś to ja jeszcze ją mam
Też pytanie! Jasne!!!
dariopl
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 18:06
Lokalizacja: Polska Podkarpacie

Post autor: dariopl »

Grzegorz Michoński pisze:
dariopl pisze:ty poważnie chciałbyś tą OSE nawet martwą ? bo jak coś to ja jeszcze ją mam
Też pytanie! Jasne!!!
ok jeżeli tak ci bardzo na niej zależy to ci ja wyśle
dariopl
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2008, 18:06
Lokalizacja: Polska Podkarpacie

Re: czy to OSA ???

Post autor: dariopl »

Dzisiaj na oknie złapałem kolejną osę ale tym razem mam ja żywą może komuś podesłać ?
czarnazaba
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 09:20
Gender: women

Re: czy to OSA ???

Post autor: czarnazaba »

U mnie pojawiła się wlatując przez otwarte okno. Toczyłam z nią bój ale i tak zdechła dopiero kolejnego dnia dobita twardym obuwiem :shock: spuściłam ją w toalecie bo wciąż wykonywała jakieś gesty odnóżami ale dzięki wam wiem przynajmniej co to było więc dzięki wielkie bo w internecie pod nazwą osa nie dało się tego znaleźć a to już kolejna u mnie z tego okazu pływaków klozetowych :D :D mam fotki po zabiciu tego jakby ktoś chciał :D
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: czy to OSA ???

Post autor: Wojtek Guzik »

U mnie takie osy nie należą do rzadkości. Od około pięciu lat (tyle sięga moja pamięć) widuję te osy, regularnie w pobliskim lasku (w fosie przy drodze zbierają glinę), trochę rzadziej koło domu.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: czy to OSA ???

Post autor: Pawel Jaloszynski »

czarnazaba pisze:U mnie pojawiła się wlatując przez otwarte okno. Toczyłam z nią bój ale i tak zdechła dopiero kolejnego dnia dobita twardym obuwiem :shock: spuściłam ją w toalecie bo wciąż wykonywała jakieś gesty odnóżami ale dzięki wam wiem przynajmniej co to było więc dzięki wielkie bo w internecie pod nazwą osa nie dało się tego znaleźć a to już kolejna u mnie z tego okazu pływaków klozetowych :D :D mam fotki po zabiciu tego jakby ktoś chciał :D
Bylibyśmy z ciebie bardziej dumni, gdybyś to wielkie osiągnięcie rozumu zamieściła pod pełnym imieniem i nazwiskiem, a najlepiej jeszcze z dokumentacją fotograficzną. Za każdym razem jak zrobisz coś kretyńskiego koniecznie opisz najdrobniejsze szczegóły w Internecie.

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Re: czy to OSA ???

Post autor: Grzegorz Michoński »

Dlaczego to jest osa? Należy do nadrodziny Apoidea a nie Vespoidea.
s39d880
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 16:50

Re: czy to OSA ???

Post autor: s39d880 »

witam
pozwole sobie odkopac troszke temat. Od kilku dni cos bzyczalo kolo karnisza wiec otlumanilem gazeta lekko i za okno nie zwracajac uwagi co to jest. Na drugi dzien to samo, byl dzien spokoju i dzis znow to samo. Wiec poszedl w ruch klapek bydle padlo po 3 mocarnym trzepnieciu aa i tak sie miotalo;|
I tu by nie bylo sprawy gdyby nie to ze pod karniszem zrobilo sobie gniazdo. Dorzucam foty czy ktos moglby mi powiedziec co to za owad?? mam malego dzieciaka w pokoju i wolalbym nie ryzykowac;) http://www.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/pokaz_obrazek/254 ... e73ee.html <-owad i gniazdo -> http://www.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/pokaz_obrazek/db1 ... 12549.html czy jest to osa blotna ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: czy to OSA ???

Post autor: Aneta »

Też Sceliphron, tyle że S. curvatum. Nie ma potrzeby ich zabijać, zwłaszcza że te błonkówki to nadal rzadkość u nas - no i, jak pisałam wyżej, one nie tworzą rojów jak "klasyczne" osy.
s39d880
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 16:50

Re: czy to OSA ???

Post autor: s39d880 »

To kamień z serca :) dorosły niestetny został dobity, a gniazdo poszło daleko za okno. Wolałbym nie hodować nic takiego w pokoju przy 8 miesięcznej córce.
;) Dziekuję za oznaczenie.
EDIT: Jeszcze takie szybkie pytanko, czy te osy wracają na miejsce po usunięciu gniazda? Czy to w ogóle żyje stadami?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy to OSA ???

Post autor: Tawulec »

Ręce lecą. Przepraszam.
one nie tworzą rojów jak "klasyczne" osy.
Czy to w ogóle żyje stadami?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 7 lutego 2009, 13:45
Lokalizacja: Limanowa/Łukowica
Kontakt:

Re: czy to OSA ???

Post autor: pawelllQwE »

Czy to to samo?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnimi dniami pcha mi się to do domu. Siostra z matką zabijają i dlatego takie cmentarzysko, mi udało się wypuścić kilka sztuk, które wleciały, ale jak trafią na płeć żeńską to nie jest tak miło. Sporo tego u mnie lata ;)
Obecnie jest już 5 trupków...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: czy to OSA ???

Post autor: Aneta »

Też S. curvatum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”