czarna osa ?

Awatar użytkownika
SHlN
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 16:36

czarna osa ?

Post autor: SHlN »

Witam

Zrobiłem zdjęcie błonkówki, prawdopodobnie osy ale dokładnie jakiej - nie wiem. Ma ona ok 4 - 5 cm długości, żyła w ramie okiennej :) Zdjęcie zrobione 14 czerwca 2007 r w okolicach Leżajska (podkarpackie).
Bardzo proszę o identyfikację, jeżeli ktoś zna tę śliczną panią :wink:

http://profile.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/user/shln/ ... ta1wu7.jpg

P.S.
Jeżeli potraficie oznaczyć inne owady z tej galerii, byłbym bardzo wdzięczny, aczkolwiek najbardziej zależy mi na tej "osie".
http://profile.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/user/shln/images
Załączniki
osazyleta2.jpg
osazyleta2.jpg (24.29 KiB) Przejrzano 2289 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 16 czerwca 2007, 17:46 przez SHlN, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przy jakiejś okazji było trzeba, więc może przy tej?

Do admina i forumowiczów.
Nie sądzicie, że coraz bardziej potrzebny jest regulamin zamieszczania zdjęć przy prośbach o oznaczenie? Na jednym z forów, które bardzo mi się podoba jest zwyczaj, że zdjęcia są zamieszczane w wątku, a nie poprzez odsyłacze do jakichś foto-galerii itp. Natomiast w wypadku nie przestrzegania innych reguł, wątki są po prostu usuwane. Zaliczyłbym do tych reguł: podanie daty zdjęcia, miejsca (miejscowość), okoliczności i ew. zachowania.

Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
SHlN
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 16:36

Post autor: SHlN »

Posłużyłem sie linkami tylko z jednego powodu - w galerii zdjęcia można obejrzeć w lepszej jakości. Oczywiście, jeżeli wolicie mieć miniaturki w wątku, nie ma problemu.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Sphecidae na pewno. Co do gatunku - hmm, wygląda mi to na Sceliphron destillatorium, a to chyba rzadkość w Polsce, mam rację?
Awatar użytkownika
SHlN
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 16:36

Post autor: SHlN »

Masz rację, to ten gatunek na 100 %, i z tego co o nim znalazłem, naprawdę jest u nas niezbyt często spotykany. Widywano go w Bieszczadach, musiał ostatnio poszerzyć swój zasięg.
Dziękuję, bardzo mi pomogłaś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”