Dary pustyni

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Dary pustyni

Post autor: red45 »

Pustynne słońce było dzisiaj dla mnie łaskawe - udało mi się dokonać trzech bardzo interesujących obserwacji. Krążyłem od rana w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, w moim ulubionym, 'pustynnym' biotopie. Najpierw zauważyłem leżącą nieruchomo gąsienice. Jak wiadomo, gąsienice nie leżą zazwyczaj ot tak sobie, opalając się i ciesząc słoneczną pogodą. Po chwili pojawiła się obecna właścicielka gąsienicy, możliwe że Ammophila sebulosa lub coś podobnego i zaczął się transport. Widziałem wiele zdjęć tego procesu i zawsze chciałem zrobić własne. Transport, patrolowanie terenu, wreszcie miejsce docelowe, odgrzebanie wejścia do norki, wciągnięcie towaru do środka i zamaskowanie terenu.

Dwa następne owady zaliczają się chyba do Pompilidae polujących na pająki. Pierwszy z nich (p4,p5,p6) wyraźnie przecenił swoje siły. Upolował wielkiego pająka, którego z wielkim trudem ciągnął za sobą. W dodatku przeszkadzali mu krążący po alejce ludzie. Z kolei ja broniłem pająka przed rozdeptaniem, blokując ścieżkę :-) Owad podjął kilka prób przetransportowania wielkiej zdobyczy, ale w końcu ją porzucił. W międzyczasie nastąpił atak kolejnego owada na pająka i może to spowodowało porzucenie ofiary.

Kolejny Pompilidae (p7,p8,p9) złapał mniejszego pająka, którego sprawnie transportował trzymając w górze i biegnąc tyłem. Po dobiegnięciu do niskiej trawy rozwiesił go jak pranie na sznurku, a sam wpadł w jakiś amok, wykonując dziwny taniec. Przystawał w miejscu, wyginał odwłok i machał skrzydełkami przez chwilę, po czym zmieniał miejsce i powtarzał tę czynność. Wreszcie zniknął na dobre porzucając powieszonego pająka. Bardzo to było dziwne.

Proszę o pomoc w identyfikacji dzisiejszych bohaterów, jak również ich ofiar.
Załączniki
p1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.67 KiB)
p2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.74 KiB)
p3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.95 KiB)
p4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.49 KiB)
p5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.08 KiB)
p6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.98 KiB)
p7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.66 KiB)
p8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.23 KiB)
p9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.16 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dary pustyni

Post autor: Jarosław Bury »

Zielona gąsienica to przedstawiciel błyszczek - Abrostola triplasia (Linnaeus, 1758).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dary pustyni

Post autor: Aneta »

Łup szczerkliny to gąsienica Abrostola triplasia. Pompilidae wyglądają mi na Priocnemis sp. (to oczywiście do weryfikacji przez fachowców), ofiara pierwszego to Trochosa sp., drugiego - Xysticus sp.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dary pustyni

Post autor: Brachytron »

Ciekawe jest na szóstce. Tam, od góry, w kadr wchodzi Ceropales (maculata?) - mały oszust wśród Pompilidów - można doczytać: https://insektarium.net/hymenoptera-2/p ... -plamisty/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”