Dary pustyni

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Dary pustyni

Post autor: red45 »

Pustynne słońce było dzisiaj dla mnie łaskawe - udało mi się dokonać trzech bardzo interesujących obserwacji. Krążyłem od rana w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, w moim ulubionym, 'pustynnym' biotopie. Najpierw zauważyłem leżącą nieruchomo gąsienice. Jak wiadomo, gąsienice nie leżą zazwyczaj ot tak sobie, opalając się i ciesząc słoneczną pogodą. Po chwili pojawiła się obecna właścicielka gąsienicy, możliwe że Ammophila sebulosa lub coś podobnego i zaczął się transport. Widziałem wiele zdjęć tego procesu i zawsze chciałem zrobić własne. Transport, patrolowanie terenu, wreszcie miejsce docelowe, odgrzebanie wejścia do norki, wciągnięcie towaru do środka i zamaskowanie terenu.

Dwa następne owady zaliczają się chyba do Pompilidae polujących na pająki. Pierwszy z nich (p4,p5,p6) wyraźnie przecenił swoje siły. Upolował wielkiego pająka, którego z wielkim trudem ciągnął za sobą. W dodatku przeszkadzali mu krążący po alejce ludzie. Z kolei ja broniłem pająka przed rozdeptaniem, blokując ścieżkę :-) Owad podjął kilka prób przetransportowania wielkiej zdobyczy, ale w końcu ją porzucił. W międzyczasie nastąpił atak kolejnego owada na pająka i może to spowodowało porzucenie ofiary.

Kolejny Pompilidae (p7,p8,p9) złapał mniejszego pająka, którego sprawnie transportował trzymając w górze i biegnąc tyłem. Po dobiegnięciu do niskiej trawy rozwiesił go jak pranie na sznurku, a sam wpadł w jakiś amok, wykonując dziwny taniec. Przystawał w miejscu, wyginał odwłok i machał skrzydełkami przez chwilę, po czym zmieniał miejsce i powtarzał tę czynność. Wreszcie zniknął na dobre porzucając powieszonego pająka. Bardzo to było dziwne.

Proszę o pomoc w identyfikacji dzisiejszych bohaterów, jak również ich ofiar.
Załączniki
p1.jpg
p1.jpg (75.67 KiB) Przejrzano 3462 razy
p2.jpg
p2.jpg (63.74 KiB) Przejrzano 3462 razy
p3.jpg
p3.jpg (69.95 KiB) Przejrzano 3462 razy
p4.jpg
p4.jpg (82.49 KiB) Przejrzano 3462 razy
p5.jpg
p5.jpg (79.08 KiB) Przejrzano 3462 razy
p6.jpg
p6.jpg (67.98 KiB) Przejrzano 3462 razy
p7.jpg
p7.jpg (79.66 KiB) Przejrzano 3462 razy
p8.jpg
p8.jpg (66.23 KiB) Przejrzano 3462 razy
p9.jpg
p9.jpg (48.16 KiB) Przejrzano 3462 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dary pustyni

Post autor: Jarosław Bury »

Zielona gąsienica to przedstawiciel błyszczek - Abrostola triplasia (Linnaeus, 1758).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dary pustyni

Post autor: Aneta »

Łup szczerkliny to gąsienica Abrostola triplasia. Pompilidae wyglądają mi na Priocnemis sp. (to oczywiście do weryfikacji przez fachowców), ofiara pierwszego to Trochosa sp., drugiego - Xysticus sp.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dary pustyni

Post autor: Brachytron »

Ciekawe jest na szóstce. Tam, od góry, w kadr wchodzi Ceropales (maculata?) - mały oszust wśród Pompilidów - można doczytać: https://insektarium.net/hymenoptera-2/p ... -plamisty/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”