Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

c19h28o2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:27

Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: c19h28o2 »

Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: Aneta »

Tak mi to sceliphronowato wygląda... (wrzuć w forumową wyszukiwarkę "Sceliphron").
c19h28o2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:27

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: c19h28o2 »

Dziękuje za odpowiedz. Rzeczywiscie, to mogloby byc to. Gniazdo wyglada jakby było zbudowane z gliny. Mam tylko nadzieje ze to co widac na fotce nie jest wierzchołkiem gory lodowej(blok jest ocieplony styropianem i calkiem mozliwe ze gniazdo zlokalizowane jest wewnątrz)

Mam jeszcze takie pytanie; czy to gryzie? :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: Aneta »

c19h28o2 pisze:Mam tylko nadzieje ze to co widac na fotce nie jest wierzchołkiem gory lodowej(blok jest ocieplony styropianem i calkiem mozliwe ze gniazdo zlokalizowane jest wewnątrz)
Nie, Sceliphrony nie drążą w niczym gniazd, tylko nalepiają komórki lęgowe (tworzone z gliny, jak zauważyłeś/aś) na powierzchnię muru itp. Dlatego w kwestii powiększenia gniazda można spodziewać się co najwyżej doklejenia paru nowych komórek.
Mam jeszcze takie pytanie; czy to gryzie? :D
Niesprowokowane nie skrzywdzi ;)
c19h28o2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:27

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: c19h28o2 »

A gdyby jednak? czy jad jest taki jak u zwykłej osy? :P Sorry za glupie pytanie, poprostu zastanawiam sie czy mozna to zdjąc "gołymi rekoma"
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Są trzy wersje:
- wzywasz specjalistów lub straż pożarną
- solidna szufelka i fru za balkon (? masz na czym poćwiczyć :>>>)
- podziwiaj piękno przyrody i współmieszkańców naszej planety (ja bym stawiał na to)

Wybieraj.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niezidentyfikowany obiekt balkonowy

Post autor: Aneta »

Sorry za glupie pytanie, poprostu zastanawiam sie czy mozna to zdjąc "gołymi rekoma"
Jeśli chodzi Ci o to, czy przy próbie zdejmowania ze środka nie wychynie stado krwiożerczych os ;) - to nie, na etapie tworzenia gniazda pracuje przy nim tylko jeden dorosły owad. Acz mnie osobiście szkoda byłoby niszczyć taką konstrukcję - tym bardziej, że Sceliphrony to póki co rzadkie zjawisko w naszym kraju.
Natomiast przyciśnięcie czy inne bezpośrednie zaatakowanie dorosłego owada może poskutkować tym, że w rewanżu użyje on żądła ;) Jednak te błonkówki zdecydowanie nie są tak nerwowe i agresywne jak zwykłe osy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”