Co to jest? (Gorytes)

doroszcz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 5 lipca 2010, 18:16
Lokalizacja: niedaleko Puszczy Białowieskiej

Co to jest? (Gorytes)

Post autor: doroszcz »

Wielkość 11mm, bez owłosienia. Z własnych prób indentyfikacji wywnioskowałem że to jakiś przedstawiciel Nomada ale nie jestem co do tego pewny...

Obrazek


Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc!!!
doroszcz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 5 lipca 2010, 18:16
Lokalizacja: niedaleko Puszczy Białowieskiej

Re: Co to jest?

Post autor: doroszcz »

Przemek Zięba

Re: Co to jest?

Post autor: Przemek Zięba »

Jakis Sphecidae
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 47
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 13:37
Lokalizacja: Opole

Re: Co to jest?

Post autor: Krzysztof »

Słabe są te zdięcia , moim zdaniem jest to Cerceris arenaria , ale niech się koledzy wypowiedzą.

Pozdrawiam:)
Przemek Zięba

Re: Co to jest?

Post autor: Przemek Zięba »

Poza tym, że zdjęcia słabe to nie zgadzam się że to Cerceris sp.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 47
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 13:37
Lokalizacja: Opole

Re: Co to jest?

Post autor: Krzysztof »

Według ciebie Przemku co to jest bo sam jestem ciekawy???
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 47
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 13:37
Lokalizacja: Opole

Re: Co to jest?

Post autor: Krzysztof »

Z rodziny (Sphecidae) zostaje jeszcze Crabro cribrarius - Grzebacz musznik jak nie ten to proszę kolegów o oznaczenie.
Przemek Zięba

Re: Co to jest?

Post autor: Przemek Zięba »

Nawet nie próbuje oznaczać , ponieważ brak jest widocznych cech które by ułatwiły jakakolwiek identyfikację, na pewno nie odważyłbym sie identyfikować co do gatunku, bo tylko w nielicznych przypadkach daje się na pierwszy rzut oka nieuzbrojonego w powiększenie i klucz oznaczyć cokolwiek ze Sphecidae zwłaszcza amatorowi. Zbyt wiele cech kluczowych dla rodzaju jest niewidoczna na zdjęciu by determinować gatunek. Wydaje mi się że w grę wchodzi jedynie Crabro spp., Ectemnius spp, bądź Gorytes spp. ze wskazaniem na ten ostatni.
Przemek Zięba

Re: Co to jest?

Post autor: Przemek Zięba »

Krzysztof pisze:Z rodziny (Sphecidae) zostaje jeszcze Crabro cribrarius - Grzebacz musznik jak nie ten to proszę kolegów o oznaczenie.
Uzupełniając Krzysztofie, nie wiem skąd czerpiesz swoja wiedzę ale chyba z internetu na zasadzie porównaj czy nie podobne. Generalnie proponuje poczytać ile ewentualnie gatunków wchodzi w rachubę i zalecam nie determinować pochopnie na zasadzie ,,pewnego podobieństwa" bo to niezbyt rozsądne.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 47
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 13:37
Lokalizacja: Opole

Re: Co to jest?

Post autor: Krzysztof »

Przemku porównałem dwa podobne zdięcia z wielkiego atlasu owadów do tego zdięcia, w kluczu do oznaczania nie mogłem znaleść bo jest ich za dużo, a nie widać na tym zdięciu szczegułów dlatego oznaczyłem na podstawie podobieństwa. Dodałem rówież że jesli się mylę proszę kolegów o oznaczenie.
doroszcz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 5 lipca 2010, 18:16
Lokalizacja: niedaleko Puszczy Białowieskiej

Re: Co to jest?

Post autor: doroszcz »

Głowa- czułki wychodzą na środku, przy nasadzie żółte punkty, od czułków do aparatu gebowego żółty pasek, czułki czarne zakonczone jasno borzowym zgrubieniem.
Przednie dwie pary odnuży z góry żółte pod czarne, stopy ciemniejsze jakby jasno brozowe zakonczone czarnym punktem( niemam czym bardziej przybliżyć)
Pod skrzydłem żółty punkt po obu stronach,
Tylna para nóg - uda czarne, golenie brazowo przechodza w czarne zakończone pazurkiem, tylne stopy najdłuższe.
Przepraszam ale z aparatu wiecej nie wycisne :( a i za bardzo niewiem jak owada opisać aby Panowie coś z tego wywnioskowali :oops:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Re: Co to jest?

Post autor: Grzegorz Michoński »

Gorszych zdjęć już chyba nie można zrobić. Okaz wygląda na Gorytes cf. quadrifasciatus, samica.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”