Sceliphron curvatum (F. Smith, 1870)

Arthum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 14:55
Lokalizacja: D-ca

Sceliphron curvatum (F. Smith, 1870)

Post autor: Arthum »

Witam, mam do Was pytanie. Czy pomoże mi ktoś zidentyfikować owada który zaczął sobie lepić gniazdo w moim domu w szafie? Nie jest to zdjęcie żywego(podejrzewaliśmy że osa) i może nie jest najlepszej jakości ale było robione telefonem o słabym aparacie(VGA) jednak może uda się Wam poznać jeszcze po gnieździe?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Sceliphron curvatum. Jakiś wysyp chyba się zaczyna. W zeszłym roku S. destillatorium, teraz ten najeźdźca.

Gdyby można było to prosiłbym o tego zdechlaka. Da się załatwić?
Arthum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 14:55
Lokalizacja: D-ca

Post autor: Arthum »

Dziękuję za odpowiedź ale niestety ale zdechlak pozbawiony głowy(proces zabijania klapką na muchy) i został wyrzucony za okno :( Gdyby nie to to mógłbym podesłać.
EDIT:
A można nazwę tej drugiej(pierwszą jako iż była cała znalazłem na necie i zidentyfikowałem jako osę błotną[z ang mud wasp]) osy o której mowa? ^^
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Mud wasps albo digger wasps to nie nazwy jednego gatunku, ale zbiorcze, odnoszące się do gatunków robiących komórki lęgowe z błota czy też mokrej gliny - dlatego o drugim gatunku, który wymienił Grzegorz, czyli Sceliphron destillatorium, też mozna powiedzieć "mud wasp" (BTW, polska nazwa dla tego rodzaju to bodajże gliniarze - zabawnie, ale brzmi adekwatniej niż jakaś tam błotna osa ;) ). I nie ma powodu ich zabijać - nie tworzą rojów jak osy właściwe, nie są też jak one agresywne.
Arthum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 14:55
Lokalizacja: D-ca

Post autor: Arthum »

Aneta, gdybyśmy to wcześniej wiedzieli ^^ Ale i tak nie jest to zbyt miłym jak w szafie wylęga się 15 os. Nie zależnie od gatunku ani agresywności osy.
Na dodatek w pokoju w którym się śpi i siedzi za dnia, tak u mnie właśnie w szafie lepiła :/ Zresztą widać na pierwszym zdjęciu że lepione było od wewnętrznej strony drzwi szafki ^^
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”