Czarne z żółtą pupką z podziemnej norki (Mellinus arvensis?)

Pipina
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Czarne z żółtą pupką z podziemnej norki (Mellinus arvensis?)

Post autor: Pipina »

Witam
Nie znam się na owadach,jestem kompletnym laikiem i zarejestrowałam się tutaj specjalnie aby zasięgnąć języka gdyż jedno stworzonko z podpracowej rabatki nie daje mi spokoju ;)
Otóż jakiś czas temu na owej rabatce pojawiły się dwa jasne kopczyki z dziurkami ( czarna ziemia a kopczyki jak z piasku :roll: ). Długo zastanawiłyśmy się z koleżanką cóż to za stworzenie tam bytuje...mijały tygodnie a my czekałyśmy aż ów stwór ukaże nam swoje oblicze ;) Wkońcu wczoraj w norce dało się zauważyć jakiś ruch...wyszło z niego...coś, całe czarne, raczej bez dzielonego tułowia , chyba krótkie odnóża, ciężko zauważyć skrzydła ale chyba ma. Wygląda jak skrzyżowanie osy ze skorkiem bo sylwetka jest wydłużona a odwłok nie ma...krągłości.
Na odwłoku miga coś żółtego, ale nie paski. na pewno końcówka odwłoka ma żółtą charakterystyczną kropeczkę i to pierwsze co się rzuca w oczy. Stworzonko pracowicie wczoraj wygrzebywało z norki ziemię i wycofując się tyłem odnóżami wygarniało ją na brzeg kopczyka, zupełnie jak pies zagrzebujący swój...urobek;) Kopczyki są dwa koło siebie. Stworzonko jest bardzo szybkie i czujne, nie miałyśmy jak się przyjrzeć mu dokładnie już nie mówiąc o sfoceniu, umyka jak tylko się człek pochyli... Ma jakieś 1cm długości? Może ktoś z tego marnego opisu jest w stanie wydedukować cóż to może byc albo w jakim rzędzie tego szukać?
Błonkówek, muchówek???
Od kilku dni szperam w necie i żadnego tropu...:*(
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Może to błonkówki z rodziny Sapygidae? To pasożyty dziko żyjących pszczół (np. z rodzaju Osmia) - tyle że częściej można je znaleźć na drewnianych ogrodzeniach, tam gdzie ich żywiciele robią gniazda... Na wszelki wypadek daję parę fotek:

Sapyga quinquepunctata
http://www.bwars.com/imagesbwars/Galler ... 20quin.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2468/364 ... a8.jpg?v=0
Sapyga clavicornis
http://farm4.static.flickr.com/3568/328 ... 10.jpg?v=0
Pipina
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pipina »

Dziękuję za odpowiedź, ale to nie ten stworek. Jednak idąc za tropem chyba mam...na 90% jest to Mellinus arvensis :D
viewtopic.php?t=7284&view=next&sid=88d0 ... 65b179f623
download.php?id=13272
On jest drapieżny, tak?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czarne z żółtą pupką z podziemnej norki-co to?

Post autor: Aneta »

Pipina pisze:Na odwłoku miga coś żółtego, ale nie paski.

Hmmm, no to były te paski czy nie było? Bo ja na zalinkowanej focie widzę paski jak byk.
Pipina
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pipina »

No tak ale nie zapominaj, że patrzyłam na owada z wysokości 160 cm a nie w trybie makro. Widziałam ja bardziej tak jak w pierwszym linku-paski nie sa tak wyraźne, widać głównie kropkę na odwłoku.Skrzydła sporo zakłamują, jak sa złożone to nie widać, że ona ma jednak dzielony odwłok a paski nie sa tak wyrażne, dlatego mi "migały".
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ok. W takim wypadku trochę info o M. arvensis: należy do rodziny grzebaczowatych, w tych dziurkach w ziemi gromadzi złapane przez siebie różne muchówki, na których następnie rozwijają się larwy Mellinusa.
Pipina
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pipina »

Dzięki serdeczne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”