Czy to Microdynerus parvulus?

Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: panczo »

Jak w tytule chciałem zapytać czy to on? Ponieważ ostrzegacie, że nie będziecie mieć litości dla leniwych spróbowałem tą błonkówkę oznaczyć. Sfotografowana w moim skalniaku 6 czerwca. "Drzemała" sobie zupełnie tak jak Nomady, albo makatki które często w tej pozycji widziałem. No ale z tamtymi już jestem "opatrzony".
Załączniki
mp.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.25 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: Rafał Celadyn »

...spokojnie siedział i światełko też było "podchmurzone " :ok: .Pewnie nikt nie potwierdzi na 100 %, bo główne cechy są na żuwaczkach widzianych od przodu(liczba zębów),ale biorąc pod uwagę ,że M . nugdunensis i M. patagiatus do tej pory nie były wykazywane z Polski ,a i u czechów ich nie ma ,wiec skreślając je zostają trzy gatunki:
M.timidius
M.exilis
M.parvulus-golenie żóte z ciemnymi plamami na tylniej powierzchni(na przedniej goleni to widać),reszta cech pomocniczych w większości się powtarza ,więc to chyba tyle...podwinięcie czułków choć słabo widoczne też wyglada jak w kluczu u samców tego gatunku...
Pozdrawiam
Rafał
...opanuj się 8)
..przynajmniej w moich topicach :wink:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: avidal »

Widoczny biały clypeus, co również potwierdza samca.
Brak M.nugdunensis to pewnik? Bo na FE ma status present.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Brak M.nugdunensis to pewnik? Bo na FE ma status present.
To już musiałby się Jacek wypowiedzieć,u nas był wykazywany na podstawie błędnych oznaczeń M.parvulus,więc jakiś ślad w literaturze pewnie pozostał ,a chłopaki z FE pewnie do tego dotarli ,no i jest,ale to tylko moja teoria...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: avidal »

A zatem błąd w danych. Pewnie tak, bo z Czech też jest podawany. Tam, jak podali autorzy wspomnianego wyżej poradnika występują cztery gatunki. Ten czwarty to zatem albo M.longicollis, albo M.nugdunensis właśnie (ale skoro masz info, ze tego drugiego Czesi nie mają, pierwszy wydaje się być bardziej prawdopodobny).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:ale skoro masz info, ze tego drugiego Czesi nie mają, pierwszy wydaje się być bardziej prawdopodobny).
...akurat tu żadnej pewności nie mam ,poza tą, że gdzieś jest byk :wink: .Libor Dworak jest specjalistą od grupy ,więc ja mu wierzę ,że są 4 gatunki (a mylnie podpisać fotkę zdarza się nawet najlepszym :wink: )...FE znane jest z takich pomyłek...
Zawsze można spróbować znaleźć checklisty Czech i Polski 8)
Pozdrawiam
Rafał

...no i dogrzebałem się jeśli chodzi o czechów i słowaków :ok: :arrow: http://www.aemnp.eu/PDF/suppl_11/ChecklistAculeata.pdf,
wygląda na to, że M.longicolis podawany jest tylko ze Słowacji ,a więc w Czechach jest M.nugdunensis ...
...przy czym to checklist z 2007, a nasza knicha jest z 2012 :idea: ...
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: avidal »

Zatem podsumujmy:
M.nugdunensis lata w Czechach, na Słowacji i u naszych zachodnich sąsiadów. Tylko nie u nas.
Cóż, będzie łatwiej z oznaczeniami.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:M.nugdunensis lata w Czechach, na Słowacji i u naszych zachodnich sąsiadów. Tylko nie u nas.
Cóż, będzie łatwiej z oznaczeniami.
...tak by było zbyt prosto :wink: .Klucz jest stary ,aktualnej checklisty polskich os nie znalazłem .Jeśli jest dookoła, a u nas go nie wykazano, to nie znaczy, że go nie ma(a może w FE jest ok?-bazowałem na kluczu..)...Patrząc ,od drugiej strony, na znane fakty(był mylony z M.parvulus) niekoniecznie specjaliści z ościennych krajów są nieomylni ...Tak więc oprócz tego, że mamy checklist przyjaciół zza południowej granicy ,to wszystko jest mozliwe :mrgreen: .
..ale i tak fajnie się gawędziło.
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
tutaj go nie ma podawanego dla Polski :arrow: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... bnRvqVfgMw
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy to Microdynerus parvulus?

Post autor: avidal »

Od początku miałeś rację.
W sezonie rozejrzę się za tymi drobnymi osami, bo jak dotąd widziałem tylko jednego osobnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”