Eumenes

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

Rodzaj: Eumenes

...kiedyś trzeba się zmierzyć i z tym rodzajem 8).
Dla porządku ,Fauna Europea podaje dla Polski 7 gatunków:

1 .Eumenes coarctatus (Linnaeus 1758)
2 .Eumenes coronatus (Panzer 1799)
3 .Eumenes papillarius (Christ 1791)
4 .Eumenes pedunculatus (Panzer 1799)
5 .Eumenes pomiformis (Fabricius 1781)
6 .Eumenes sareptanus Andre 1884
7 .Eumenes subpomiformis Bluethgen 1938


W tej liczbie jest również, okaz z fotek poniżej...ale który to gatunek ??? 8) .Zabawa niech sobie potrwa powiedzmy do piatku wieczorem ,można oddawać strzały, dyskutować ,oglądać fotki ,czytać klucze, albo po prostu wiedzieć jaki to gatunek :ok:. Ja szczerze powiedziawszy nie wiem, chociaż mam swój typ,ale to na razie zostawmy...to pierwszy okaz ,ale będzie ich wiecej- w miarę czasu i mozliwości .Czas start! :gun:
http://www.youtube.com/watch?v=cxDEgZYH0vU

Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.17 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.1 KiB)
2A.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.21 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.12 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze jeden okaz ,na pewno innego gatunku.Może łatwiej będzie się poruszać w temacie i interpretować cechy... "włosy długie ,krótkie, odstające ,przylegające " etc.
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.44 KiB)
2a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.02 KiB)
2b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.26 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Brachytron »

Ja też mogę?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze: Ja też mogę?
:mrgreen: No pewnie! Nawiasem mówiąc, to nie wiem czy ktoś ostatecznie rozstrzygnie "who is who" 8) , ale "na oko " mam 4-5 gatunków + samce, którym sie jeszcze nie przygladałem .Moze, jak bedzie widać róznice to uda sie coś dopasowac ...W kluczu Puławskiego nie ma E.coronatus ,więc nie bardzo jest się czego chwycić...
Jeszcze pytanie, czy E.dubius sareptanus w kluczu to E.sareptanus?
Wal :gun:
:wink:

Pozdrowki
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Brachytron »

Moje typy to papillarius i subpomiformis. Może uda mi się jutro pogrzebać w zbiorach...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Rafał Celadyn »

...mój typ co do jedynki to E.coronatus ,a do dwójki E.papillarius...zobaczymy ,jak juz będę miał jeden gatunek z rodzaju "na setkę" oznaczony, będzie łatwiej, bo na razie to przestałem już nawet zdjęciom na Biolib-ie wierzyć 8)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumeninae...

Post autor: Rafał Celadyn »

...chętnych do zabawy niewielu...więc skrócę cierpienia oczekujących na werdykt ... 8)
Przede wszystkim moje strzały były zupełnie "od czapy" ,wystarczy popatrzyć do klucza i na fotografie ;) .Natomiast propozycje Jacka ,ciężko nazwać strzałami :ok: .W dalszej części przelecimy sie po kluczu, żeby mieć pojecie o czym mówimy ,ale najpierw kilka, wniosków po tych nieprzespanych nocach ,nad studiowaniem klucza i internetu :tak: .Co do klucza , to, do info o wąskich i szerokich przepaskach na pierwszym tergicie ( jako cesze pomagającej w determinacji gatunków) , doszedłem tylko w kilku przypadkach :
przepaski wąskie:
E.subpomiformis
E.pomiformis
E.penduculatus
przepaska szeroka:
E.mediterraneus
...i tyle ,w internecie oprócz wymienionego powyżej, zawsze szeroką przepaskę ma E.coronatus -i to raczej pewniak,pozostają E.papilarius(te, widziałem w internecie zarówno z szeroką, jak i z wąską przepaską-jednak nie ma pewności, co do poprawności oznaczeń...) E.coarcatus i E.sareptanus (ten gatunek i E.pomiformis wygladają na skrajnie rzadkie w Polsce...).W związku z tym pytanie :Jak wygląda to u tych gatunków faktycznie ???

Teraz czas na klucz...jak dla mnie typy Jacka to pewniaki, nie wszystkie cechy dobrze widać na fotkach, ale wszystko sie zgadza :ok: ,resztę cech tych gatunków, dobrze widać na Biolibie.

Screen z klucza: :arrow:

Skronie z długim, dobrze widocznym owłosieniem (rys. 102). Tergit 1 odwloka przynajmniej
na częśći powierzchni z odstającymi wlosami 2.

2. Tergit II odwloka z dluzszym, odstajqcym owłosieniem, wyrażnie widocznymz profilu,
przynajmniej w przedniej czesci tergitu takiej długosci, jak włosy w tylnej części tergitu I-go
3.

-. Owlosienie II tergitu odwłoka równej długości (rys. 103). żółta przepaska na koncu
II tergitu często szeroka. Jesli ograniczona do koncowego zgrubienia , to wówczas
z dwoma wyraźnymi występami z przodu. Przepaska na koncu II tergitu szeroka,
po bokach zweżona. posrod ku silnie wycięta. Sródplecze niekiedy z dwiema żółtymi
plamkami. Punktowanie II tergitu gęste i wyraźne 4 .

-Owlosienie całego ciała srebrzyste, na nadustku krótkie ,włosy na II sternicie odwloka
znacznie krótsze niż wlosy Il tergitu. skrzydła jaśniejsze. Nad ustek u samicy prawie
zawsze z żółtą przepas ką. Tcrg it II silnie ściśnięty z boków. Tergity III i VI z żółtą przepaską
na koncu, prvynajm nicj na picrwszym z nich dochodzacą do brzcgów bocznych,
V tergit z żółtą plamą E.papillarius


Skronie z długim, dobrze widocznym owłosieniem (rys. 102). Tergit 1 odwloka przynajmniej
na częśći powierzchni z odstającymi wlosami 2.
- . Tcrgit II odwloka z krótszym, przylegajacym owlosieniem, co najwyzej z przodu
z odstajacym; jeśl odstajace wlosy zajmują calą powicrzchnię II tergitu, to Są one
znacznie krótszc, niz owlosięnie tylnej czesci I tergitu 5.

- . Tylna , obniżona część II tergitu obniżona ,czarno brunatna , nieprzeźroczysta .Tylna rozszerzona część I tergitu bardziej krępa (rys(107) Tergit II mniej wypukły, w części
koncowcj lekko wklęsły lub płaski (rys. 108), słabiej ściśnięty z boków (rys.109).
Przcpaska I tcrgitu wąska, obejmujc tylko jego końcowe zgrubienie ; przepaska II ter gitu
Węższa. Sternit III i następne Często czarne . Końcowa część czulków u sumicy
czarna. Uda, zwlaszcza u samicy, z silniej lub slabiej zaznaczoną czerwoną barwą 6.

6. Czulki nieco dłuższe, U samicy człon trzeci okolo t rzech razy dłuższy od swej szerokosci,
czlon czwarty o kolo 1,6 raza, człon piąty okolo 1,4 raza ; u samca odpowied nie stosunki
i wynoszą 3, 1,85 i 1,6. U samic przedn ia częsc nadustka z wyraźnicjszymi
punktami na tle mikrosokopowo drobnego podstawowego punktowania równie
silnie Wykształconymi w części nasadowej; boczny brzeg nadust ka w części przedniej wklęsły,
skutkiem czego przednic rogi nadustka zwrócone na zewnątrz E.subpomiformis

...teraz pójdzie łatwiej :ok:
Pozdrawiam
Rafał

PS.Jak ktoś ma dobrze zrobiony OCR w kluczu, to proszę o przesłanie na mojego maila, bo ten który mam ma kupe byków, których poprawianie zajmuje za dużo czasu... a i tak są błędy :wink:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Sam nie mam 100% pewności, bo to "tylko" oznaczanie ze zdjęć. Tym bardziej, że pierwszy jest nietypowy bo ma cały nadustek czarny ale takie okazy się trafiają. Po świętach posiedzę trochę nad swoimi okazami, i może uda się stworzyć klucz fotograficzny. Ja zajmuję się osami zaledwie od dwóch lat, w zbiorach mam trochę okazów problematycznych. Mediterraneus jest, jak pamiętam, łatwo odróżnialny po dystalnym brzegu II tergitu, który powinien być w jakiś sposób transparentny (nie mam go w zbiorze), u pozostałych gatunków czarny.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Tym bardziej, że pierwszy jest nietypowy bo ma cały nadustek czarny ale takie okazy się trafiają.
...to ciekawe, bo ja mam sześć sztuk i wszystkie mają czarny nadustek... oprócz tego , są chyba dwa okazy u których wszystko wygląda tak samo ale maja, żółte plamki...porobię fotki to ocenimy :wink: ,jeszcze dwa ,trzy gatunki chyba są ,no i samczyki, których nie rozkminiłem - na razie :wink:
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

...no zaczynam mieć pewne wątpliwości.. co do papillariusa..ciężko ocenić nawet na żywca kolor włosków(na fotce odwłoka od góry są dziwnie ciemne) a na V tergicie okazy nie maja plamek...w kluczu pisze też, że takimi czarnymi nadustkami charakteryzują się E.coarcatus...i to chyba byłaby właściwa diagnoza biorąc pod uwagę, że to standard u wszystkich okazów .
Problemem jest to że nie widzę 3 i 4-go sternitu a na pewno nie widzę na nich żółtego koloru...
Zrobię jutro dodatkowe foty,jeśli tamte dwa z kropami będą się różnić kolorem włosków to może uda się rozdzielić te gatunki...
Pozdrawiam
Rafał
edit :z drugiej strony obrazek na Biolib :arrow: http://www.biolib.cz/cz/image/id129366/ nijak ma się do klucza odnośnie E.coarcatus :arrow: "III tergit samicy z krótką żółtą przepaską na końcu lub czarny,IV tergit czarny bardzo rzadko z żółtą plamą " :coto:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

i jeszcze na gorąco znad okazów :wink: ,wszystkie moje "papillariusy" mają czarne żuwaczki, jak papillariusy z Biolib,natomiast E.coarcatus ma je(na Biolib) rozjaśnione na końcach...
...klucz niemiecki do Eumeninae, którego nijak nie mogę ogarnąć :wink: ,z tego co zrozumiałem, był modyfikowany od lat 90-tych chyba dwa razy,a nasz ma dwa razy wiecej lat i nie ma w nim E.coronatus...i to jest mały problem...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Sprawdziłem swoje coronatusy i Twój pierwszy to chyba on choć nie modelowy. Cechą jest odstające i długie owłosienie na II sternicie. Fotka z Biolibu jest jak najbardziej ok. Za kilka dni wrzucę parę fotek jak tylko przyjdzie nowy pierścień odwrotnego mocowania. Rafał, nie dorzucaj nowych okazów do czasu aż nie poradzimy sobie z tymi. Jedno co mógłbyś, to foteczka II sternitu, chcę zobaczyć rysunek.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

...spoko,maligna trawi mi umysł i ciało zrobię fotkę może jutro, jak będę w stanie rozłożyć sprzęt i przygotuję od razu więcej materiałów ,ten czas wypełnij kontemplacją :ok: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=mHDATnZYyqQ
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

Dodaję sternit okazu z pierwszej fotki....te włoski raczej nie są srebrzyste...i wtedy klucz Puławskiego prowadzi centralnie do E.coarcatus-każda cecha pasuje...
Jak dla mnie jeśli foty na biolib są ok :arrow: http://www.biolib.cz/cz/image/id142535/, to cechy w kluczu pasują do E.coronatus i wtedy ten cały bałagan ,ma jakiś sens...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
sternit.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.69 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

...natomiast czarne nadustki mają na biolibie E.papilarius-a wszystkie moje okazy tak mają .Więc, albo z tego klucza nie można korzystać nie popełniając błędu ,albo za długo się nad tym zastanawiam ,a zmienność jest tak duża, że żaden klucz jej nie ogarnie ... :mrgreen:
;)
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Spróbuj z tym. Ten klucz skompilowałem z tego co miałem, teoretycznie jest do samic ale samce też się da, problemy mogą być przy ostatniej parze gatunków. Przetestowałem go na szybko na swoim zbiorze i działa, choć nie mam subpomiformisa i oczywiście seraptanusa. Jakby co to zawsze można klucz rozwinąć o inne cechy (czasem są), teraz zrobiłem tylko wersję RAW ;)

Klucz do oznaczania samic Eumenes:

1. Skronie z krótkim owłosieniem, wyraźnie krótszym niż na czole ............... sareptanus insolatus
-. Skronie z długim owłosieniem .......................................................................................... 2
2. Pleuryty (boki tułowia) owłosione krótkimi i rzadkimi włoskami .............................. pomiformis
-. Pleuryty owłosione długimi i gęstymi włoskami .................................................................... 3
3. SII owłosiony długimi odstającymi włoskami ...................................................... coronatus
-. SII owłosiony krótkimi, przylegającymi włoskami ................................................................. 4
4. TII na całej długości owłosiony dość długimi i gęstymi włoskami jednakowej długości . papillarius
-. TII rzadziej owłosiony krótszymi włoskami, często dłuższymi na początku tergitu a krótszymi lub przylegającymi w tylnej części ........................................................................................... 5
5. Włoski na całej długości nadustka krótkie, tej samej długości. Włoski n a TII relatywnie krótkie o równej długości ........................................................................................... subpomiformis
-. Włoski u nasady nadustka dłuższe niż w dolnej części. Włoski u nasady TII długie stopniowo coraz krótsze ku tyłowi ............................................................................................................ 6
6. SIV i SV gładki, polerowany, punktowanie wyraźne odległość między punktami z reguły większa od średnicy punktów. Żółta plamka pomiędzy nasadą czułków podłużna, dochodzi do górnego brzegu nadustka ...................................................................................................... pedunculatus
-. SIV i SV gładki, polerowany, punktowanie wyraźne, odległość między punktami z reguły równa (rzadko większa) średnicy punktów. Żółta plamka pomiędzy nasadą czułków okrągława, dochodzi do górnego brzegu nadustka .................................................................................... coarctatus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

...widzę, że kontemplacja dobiegła końca :wink: ,super :brawo: ,warto by to może jakoś obfotografować(przynajmniej te gatunki które mamy.... ) ? Mogę to zrobić, pod warunkiem ,że klucz się sprawdzi na moich okazach... :wink:
Pozdrówki
Rafał :uscisk:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Teraz jestem prawie pewien coronatusa na 1. Przy dwójce przydałoby się sprawdzić ten nadustek bo go czułek zasłania (może subpomiformis?). Przy czasie (najbliższym) wrzucę co mam i na co patrzeć :shock:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

...spoko,jak będę miał chwile to obfocę okazy pod katem klucza(co i jak wygląda u danego gatunku),a potem faktycznie chętnie bym zobaczył ten klucz z "urozmaiceniami" ... sprawdzałeś czy da się w jakikolwiek sposób chwycić tych szerokości przepasek na T1 ?
Brachytron pisze: patrzeć :shock:  
..dobre :mrgreen:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Moje szerokie mają tylko coronatusy i papillariusy. Pewnikiem jest także nieobecny mediterraneus.

Pytałeś też o dubius sareptanus. Na początku był śródziemnomorski dubius, potem odkryto jego środkowo i wschodnioeuropejski podgatunek dubius sareptanus. Ten ostatni stał się samodzielnym gatunkiem po tym jak opisanono środkowoazjatyckiego sareptanus sareptanus. Finalnie więc dubius sareptanus to seraptanus insolatus (ciekawostka - kiedyś był też pomiformisem :hp: )
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Moje szerokie mają tylko coronatusy i papillariusy. Pewnikiem jest także nieobecny mediterraneus.
rozumiem ,że reszta ma je wąskie ...to juz coś.
Brachytron pisze:. Finalnie więc dubius sareptanus to seraptanus insolatus
...tyle sobie zapamiętam :wink:
...ale jakbyś tą historię miał w PDf-ie to chętnie sobie poczytam :o
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze: Brachytron napisał(a):
Moje szerokie mają tylko coronatusy i papillariusy. Pewnikiem jest także nieobecny mediterraneus.

rozumiem ,że reszta ma je wąskie ...to juz coś.
do przemyślenia:
-na biolibie papilarius ma wąską przepaskę... :arrow: http://www.biolib.cz/cz/image/id161687/
więc ,albo coś jest nie tak z oznaczeniem fotek (dla mnie ,w świetle naszej dyskusji, to typowy-nietypowy(z czarnym nadustkiem) coarcatus...) ,albo to nie moze być cechą...
-z drugiej strony patrząc na rysunek u mojego "coronatusa" na IIS , to kompletnie odstaje od "coronatusa" oznaczonego tak na włoskim forum :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... it=EUMENES -a rysunek jest dosyć charakterystyczny...
...tyle na razie...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

i jszcze jedna zagadka :
-w książeczce, którą parę osób na forum ma : "Blanokridi Ceske republiky I" Jana Macka i spółki, na str.135 są dwa okazy oznaczone jako E.penduculatus ,jeden spreparowany-typowy,drugi- przy "dzbanuszku", "typowy", ale papilarius/coronatus...(szerokie przepaski na TI)
...i co o tym myśleć :?
Pozdrawiam
Rafał
...jeszcze wytłumaczenie tej teorii o "okazie z dzbanuszkiem"
:arrow:
Co do klucza (Puławski ,1967) , to info o wąskich i szerokich przepaskach na pierwszym tergicie ( jako cesze pomagającej w determinacji gatunków) , doszedłem tylko w kilku przypadkach :
przepaski wąskie:
E.subpomiformis
E.pomiformis
E.penduculatus
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: João M da Costa »

Powiedziałbym:
"odwłoka z dłuższym odstającym owłosieniem"
"Owłosienie całego ciała brązowe"
ale na nadustku nie są długie!! wiec nie może być E. corarctatus ani E. papillarius!
Jest samica i ma 15 mm, wiec "muszę"? być Eumenes! Skrzydło jest ciemna ...
Załączniki
Esp (3).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.82 KiB)
Esp (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.33 KiB)
Esp (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.5 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Rafał Celadyn »

João M da Costa pisze:Powiedziałbym:
"odwłoka z dłuższym odstającym owłosieniem"
"Owłosienie całego ciała brązowe"
ale na nadustku nie są długie!! wiec nie może być E. corarctatus ani E. papillarius!
Jest samica i ma 15 mm, wiec "muszę"? być Eumenes! Skrzydło jest ciemna ...
8)
:arrow: viewtopic.php?f=808&t=24143
;)
:hi:
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: João M da Costa »

Masz rację, zrobiłem błąd, jak zawsze :) :gl: ... druga żyłka powrotna łączy się ... pośrodku długości drugiej komórki kubitalnej ...
Dziękuję bardzo, piątek ... D. zonalis
J
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eumenes

Post autor: Brachytron »

Na hymis.de niejaki Andricus założył 6 wątków o rodzaju, warto poobserwować. Podany link jest do "mediterraneusa", trzeba wyjść, wszystkie są obok siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”