Osmia gallarum

krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Osmia gallarum

Post autor: krzysztof12 »

Z klucza PTE wynika , że występowanie gatunku jest w PL wątpliwe. Czy coś się w tej sprawie zmieniło?
Dzisiaj rano zauważyłem przy chatce dla "robactwa" kilka samic podejrzanego gatunku. Podobne do Osmia caerulescens tylko zdecydowanie mniejsze, szczoteczka brzuszna biaława z nutką szarości. No nic innego nie chce mi się podpasować jak O. gallarum.
Tutaj nawet jest rekord z Polski:
http://www.discoverlife.org/mp/20m?kind ... ile=iPhone
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osmia gallarum

Post autor: Brachytron »

Trudno powiedzieć co widziałeś, może brevicornis? Gallarum jak nazwa wskazuje gniazduje w galasach, bardzo rzadko w innych miejscach. No i jest to gatunek wybitnie południowy, może w Krakowie i był w XIX wieku, kto wie?
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia gallarum

Post autor: krzysztof12 »

Brachytron pisze:Trudno powiedzieć co widziałeś, może brevicornis? Gallarum jak nazwa wskazuje gniazduje w galasach, bardzo rzadko w innych miejscach. No i jest to gatunek wybitnie południowy, może w Krakowie i był w XIX wieku, kto wie?
O. brevicornis to kawał smoka jest raczej. To było, jakby Ci powiedzieć jako laik i nie dać ciała (mam nadzieję)-mikre jak wałczatka. W Czechach, a to pół rzutu beretem ode mnie O. gallarum jest notowane. Zawieszamy sprawę do trupka, tzn. naturalnego trupka, jak się uda oczywiście pozyskać. Nie zatłukę pszczoły, nawet z powodów naukowych :) Zrobię foty i będziemy mieli pewność.
Mam też do Ciebie pytanie z innej beczki, postaram się wrzucić jutro. Muszę poszukać, czy już nie było w tej sprawie wałkowane.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osmia gallarum

Post autor: Brachytron »

:tup:
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia gallarum

Post autor: Darecki »

krzysztof12 pisze: No nic innego nie chce mi się podpasować jak O. gallarum.
A może Hoplitis? Brevicornis jest wielkości bicornis czyli od caerulescens większa. Też czekam na fotkę :tup:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osmia gallarum

Post autor: Brachytron »

Byłem dzisiaj na swoich ściankach i bicornis słabnie, dzięki czemu lepiej widać caerulescens i właśnie Hoplitisy.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia gallarum

Post autor: krzysztof12 »

Na 99,99% to nie O. gallarum i walnąłem gniota, ale poczekajmy do konkretów. Okoliczna populacja tego czegoś musi być silna, bo co chwila się pojawiają. Teraz z mojej winy możemy snuć różniaste domysły :) . Zresztą to było tylko przypuszczenie, a nie oznaczenie.
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia gallarum

Post autor: Darecki »

Bez fotki nie strzelam co to może byś. Wrzuć jakąś to wtedy będzie można coś konkretniejszego powiedzieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”