Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: tomekn_85 »

Witam wszystkich!
widzieliście tą akcję - "Wielki spis zapylaczy" ?
Nie jestem wprawiony w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków pszczół. Oznaczenie obserwacji do trzmiela lub pszczoły miodnej jest łatwe, schody się zaczynają jeśli wchodzę w zakładkę "Inny gatunek pszczoły".
Dziwi mnie trochę ten podział, bo gdzie niby mam wrzucić np. Lepiarkę?

PS. w następnych postach będę wrzucał fotki, których nie potrafię przydzielić do odpowiednich działów na tej stronie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: PawełB »

Chyba akcja trochę bez sensu, na zasadzie "dużo dymu w sprawie"

Fakt że ilość pszczół bardzo zmalała, szczególnie z uwagi na ograniczenie ilości małych, często zaniedbanych wiejskich pasiek (dobite przez warrozę i inne choroby), ale jednak są wszędzie.....Co da taka akcja waszym zdaniem??
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: Brachytron »

Moim zdaniem akcja bez sensu wynikowo - niejasny system, do poziomu rodziny gdzie w rodzinach jest od kilku do 100 gatunków. Nie wiem dlaczego np. wyłączony jest z miesierek tylko 1 z wielu gatunków makatki? Murarkę rozumiem, pszczela celebrytka :mrgreen: ... W zakładce samotka na 2 zdjęciu jest Ceratina cyanea z Anthoporinae - to już pokazuje jaka jest skala problemu z oznaczeniem jeśli sam Greenpeace i nadzór naukowy tego nie wychwycili a już poszło w Polskę i teraz każda mała, czarnawa pszczoła z białym na twarzy będzie samotką a takie pszczoły są w niemal każdej rodzinie. Nawet na naszym Forum, gdzie są osoby praktycznie tylko zainteresowane owadami, są problemy z poprawnym odróżnieniem pszczoły miodnej. Dla osoby obserwującej od przed chwili jest do pomylenia z 100 innych gatunków.

"Cele Monitoringu:

Określenie zagęszczenia pszczoły miodnej i trzmieli (wraz z trzmielcami) w różnych siedliskach przyrodniczych;
Oszacowanie udziału badanych grup zapylaczy występujących w badanych siedliskach przyrodniczych;
Ocena współwystępowania pszczoły miodnej i trzmieli (wraz z trzmielcami) w badanych siedliskach przyrodniczych."

Nie zostanie osiągnięty żaden cel, ponieważ w karcie zgłoszenia nie ma mowy o siedliskach przyrodniczych a tylko wskazuje się punkt na mapie. Takie punkty nie powiedzą nic o zagęszczeniu a co najwyżej o obecności obserwatorów w poszczególnych miejscach naszego pięknego kraju. W związku z tym perełką jest:

"Na podstawie wyników Monitoringu opracowany zostanie raport, który wraz z wynikami pozostałych badań Wielkiego Spisu Zapylaczy będzie niezbędną podstawą do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół i owadów zapylających w naszym kraju."

Jedyny plus jaki widzę to możliwy wzrost zainteresowania pszczołami oraz to, że wśród nadesłanych zdjęć trafi się coś ciekawego np. zadrzechnia wśród trzmieli.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: PawełB »

ciekawe ile syrphidae zostanie policzonych jako pszczoły :-)
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: Darecki »

PawełB pisze:ciekawe ile syrphidae zostanie policzonych jako pszczoły :-)
:P Trafiłeś celnie, sam kiedyś przypadkiem natrafiłem w księgarni na książkę o pszczelarstwie ze zdjęciem bzyga podobnego do pszczoły na okładce :mrgreen: nawet jej nie otworzyłem, bo niby nie ocenia się książki po okładce, ale..
Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: tomekn_85 »

Dzięki za opinie. Właśnie się trochę tego obawiałem, że akcja bez sensu jest. Nie mniej jednak prośba o podpowiedź czy to Andrena jest?
Andrena? 14 maj, Puszcza Zielonka
Andrena? 14 maj, Puszcza Zielonka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.43 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: Jacek Kurzawa »

Akcja ADOPTUJ PSZCZOŁĘ https://www.adoptujpszczole.pl/
W tej chwili na tym III etapie zebrano już 110 306 x 2 zł. Były jeszcze dwa etapy.

Na co zbiera się? https://www.adoptujpszczole.pl/s/pytani ... o-zbieramy

Na stronie Greenpeace http://www.greenpeace.org/poland/pl/wyd ... Zapylaczy/

A tu gazeta.pl dostarcza kolejnej porcji informacji http://metrocafe.pl/metrocafe/1,145523, ... ozesz.html



Ciekawe, ciekawe.... :ja wiem: Media, aplikacja mobilna itd itd. :mysl:

Będą klomby w całej Polsce (16), badania pyłku, baza rozmieszczenia (trzmiele - czterech gatunków :hahaha: ), wsparcie naukowców i masa adoptowanych pszczół. Sam miód!
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: Darecki »

tomekn_85 pisze: czy to Andrena jest?
Raczej wypłowiała Colletes cunicularius ;-)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: Brachytron »

Dokładnie tak.

Do Jacka. Teraz już wiadomo, duży szum maskujący dużą kasę. Rozumiem, że firma musi się utrzymać i wykonywać działania. Klomby...
Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: tomekn_85 »

O tak, teraz to widzę, przecież Andrena ma większe znamię skrzydłowe. Nie mogłem się z początku kompletnie połapać wśród tych rodzin Apidae. Dzięki za pomoc!
mariannah
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 10:38
Gender: women

Re: Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Post autor: mariannah »

Dzień dobry :) Z ciekawością przeczytałam Wasze uwagi do Monitoringu - i wielkie dzięki za podejście krytyczne do projektu.
To na razie pilotaż, na podstawie którego uczymy się i na bieżąco też reagujemy na ciekawe uwagi. Badanie sprawdza rozmieszczenie pszczół miodnych i trzmieli - reszta jest tam ze względów edukacyjnych, by ludzie dowiedzieli się, że pszczół jest dużo więcej niż pszczoła miodna. To, że dana osoba dodając zdjęcie odpowiednio wybierze je do danej kategorii to głównie zabawa i edukacja takiej osoby. Każde zdjęcie jest potem weryfikowane przez naukowców, a te na podstawie których nie można jasno wyróżnić, czy przedstawia trzmiela/trzmielca lub pszczołę miodną nie będą brane w opracowaniu zbiorczym.

Koordynatorami badania i jego opiekunami merytorycznymi są dr Anna Krzysztofiak i dr Lech Krzysztofiak. Przekażę im wszystkie uwagi z wątku, bo zależy nam by to badanie miało jak najwięcej wartości merytorycznej, poza aspektem edukacyjnym.

serdecznie pozdrawiam,
Marianna
(Greenpeace)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”