głosy trzmieli

przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

głosy trzmieli

Post autor: przemek laskowski »

Dzień dobry,
województwo lubelskie, Łuków;
wczoraj-23.kwietnia około południa na leśnej łące usłyszałem dziwny głos. Wydawało mi się, że to głos żaby lub ropuchy: był mieszanką pomruku i pisku. Zaciekawiony podszedlem bliżej- głosy wydobywał się z ziemi lub trawy z kilku miejsc na powierzchni 1 metra kwadratowego. Próbowałem odnaleźć "żabę", ale pomimo rozgrzebania traw i liści nie znalazłem niczego. Stałem i nasłuchiwałem- po ok. 10 minutach na powierzchni pojawił się trzmiel i wydał jeszcze raz taki piskliwo- mruczący głos.
Czy ktoś wie co to było?- nawoływanie młodych samic wychodzących po raz pierwszy na powierzchnię ziemi(dodam, że trzmiel który ukazał się na powierzchni był bardzo gruba samicą). Ale kogo nawoływały?- samców nie ma, samice zimowały zapłodnione.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Andrzej J. Woźnica

Re: głosy trzmieli

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

trudno powiedzieć ... może zabiły jakąś mysz albo to była jakas orgietka? :hp: .
przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

Re: głosy trzmieli

Post autor: przemek laskowski »

pociągnę wątek, bo bardzo mnie ciekawi.
Trzmiel zabijający mysz- chyba na odwrót- mysz zabijająca hibernującą samicę trzmiela(chociaż oglądałem kiedyś film, na którym samica trzmiela szukająca miejsca na gniazdo przegoniła z norki małą myszkę).
Orgia- ale kogo z kim(to i wśród trzmieli są "les"?).
Może ktoś jeszcze zaobserwował coś podobnego i ma jakieś pomysły na wytłumaczenie?
Andrzej J. Woźnica

Re: głosy trzmieli

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

temat niewątpliwie ciekawy ale wymaga dalszych obserwacji i (o ile są one możliwe do realizacji). 3mam kciuki .
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”