bezkomórkowe gniazdo

krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

bezkomórkowe gniazdo

Post autor: krzysztof12 »

Hej! W trakcie wydobywania kokonów Osmia bicornis (Osmia rufa) zostało znalezione gniazdo prawdopodobnie jakiegoś gatunku pszczoły. Nie było podzielone na komórki. W wypełniającym rurkę trzcinową pyłku widać kanały wydrążone przez larwy. Bardzo proszę o jakieś namiary: rodziny , rodzaju , gatunków , które mogły stworzyć taki typ gniazda. Nie jestem autorem zdjęcia. Autor zgodził się na zamieszczenie zdjęcia na tym forum, dlatego gdyby były potrzebne jakieś dodatkowe informacje to trochę to potrwa.
Załączniki
xx.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.48 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: krzysztof12 »

Brachytron daj jakąś wskazówkę, wielka prośba :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: Brachytron »

Trudna sprawa. Pszczoły zawsze wydzielają komórki i na Twoim zdjęciu jakiś podział tego pyłku widać. Niektóre z rodzajów Heriades i Chelostoma oddzielają komórki substratem zmieszanym z nektarem, może użyły pyłku ale wtedy gniazdo musiałoby mieć średnicę najwyżej 5 mm. Może jest to gniazdo Osmia, której coś się w programie zacięło i gniazdo wyszło jakie wyszło? Jeśli masz je jeszcze to weź miękki pędzelek i spróbuj delikatnie wytrzeć pyłek, ewentualne przegródki powinny być twardsze. Oczywiście hoduj to co w gnieździe było i się zobaczy.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: krzysztof12 »

Przez przypadek może udało mi się znaleźć odpowiedź , ale prosiłbym o potwierdzenie przypuszczeń. Wydaje mi się , że to jest gniazdo Osmia brevicornis (Metallinella brevicornis) .
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: krzysztof12 »

Brachytron znowu mam do Ciebie prośbę , pewnie nieostatnią :D , bo trochę wsiąkam w pszczoły. Czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat mojego strzału? Znalazłem informację o budowie gniazda między innymi tutaj:
https://blogs.ethz.ch/osmiini/palaearct ... allinella/
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: Brachytron »

Faktycznie, strzał wydaje się być dobry, sprawdziłem w sugerowanej w linku pozycji Banaszaka i Romasenko i faktycznie tak jest napisane. Strzał mogłaby potwierdzić zatyczka gniazda, w tym przypadku z przeżutych liści (koloru szarego albo khaki, widać że to to drobny materiał roślinny, zatyczka wygląda na bardzo estetyczną) bo u bicornis to ziemia lub glina.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: bezkomórkowe gniazdo

Post autor: krzysztof12 »

Bardzo dziękuję , za opinię!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”