kolejny okaz Rhaphigaster nebulosa

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

kolejny okaz Rhaphigaster nebulosa

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jest to już czwarty okaz tego gatunku pluskwiaka, jaki znalazłem w domu w ostatnim czasie. O ile poprzednie trzy okazy znajdowałem na balkonie, to ten okaz pojawił się w mieszkaniu. Ponieważ nie otwierałem okien w tym pokoju od kilku miesięcy, okaz albo zimował tam od jesieni, albo został zawleczony z rośliną (znalazłem go spacerującego po doniczce jodełki, która w grudniu pełniła rolę choinki). Ciekawe, dlaczego dopiero teraz się wybudził (choinka stoi w mieszkaniu od dwu miesięcy). Interesuje mnie też, na jakich roślinach żerują nimfy, bądź wcześniejsze stadia larwalne tego pluskwiaka. Sądzę, że pluskwiak ten ma w najbliższej okolicy stabilną populację.
Załączniki
DSC03143.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.99 KiB)
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: kolejny okaz Rhaphigaster nebulosa

Post autor: tomek rutkowski »

Ten gatunek jest chyba najwcześniej budzącym się pluskwiakiem. W zasadzie wychodzi na słoneczko jako jeden z pierwszych(czaem jakaś mucha go wyprzedzi)-i wiąże się to z bardzo <<płytkim>> zimowaniem. Pisaliśmy w ostatniej pracy o zimowaniu w roletach(w Hiszpanii) i dziwnym trafem po mrozach wypadł mi z rolety 1 martwy. Stawiam na to, że wlazł przy pierwszym słoneczku podczas wietrzenia.
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: kolejny okaz Rhaphigaster nebulosa

Post autor: tomek rutkowski »

Na murze przy wejściu z ogrodu samica złożyła jaja a teraz się wykluły:-)
Beznadziejna jakość zdjęć to mój znak rozpoznawczy niestety.........
Załączniki
skład.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.26 KiB)
wyląg.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.52 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”